Podkomisja do spraw modernizacji i rozwoju służb mundurowych powołana. Co z projektem ustawy?

12 maja 2021, 12:15
Modernizacja, fot. kancelaria sejmu, MSWiA
Fot. Kancelaria Sejmu, MSWiA

Posłowie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych powołali dziś Podkomisję stałą do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa. Parlamentarzyści zamierzają przyjrzeć się m.in. aktualnym potrzebom służb podległym MSWiA. Naprzeciw oczekiwaniom mundurowych wyjść miała kolejna ustawa modernizacyjna, ta jednak do dziś nie ujrzała światła dziennego, ale jak przekonywał w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, rząd jej projektem może zająć się w najbliższych tygodniach. Czy wejdzie w życie jeszcze w tym roku? Szanse na to maleją.

Jak wynika z dokumentów do których jeszcze w marcu, kiedy posłowie wystąpili z wnioskiem do marszałek Sejmu, dotarł InfoSecurity24.pl, celem podkomisji ma być "stały monitoring, analiza i aktualizacja potrzeb służb mundurowych (nadzorowanych przez ministra właściwego ds. wewnętrznych) pod kątem ich modernizacji i rozwoju". Posłowie zainteresują się m.in. zwiększeniem motywacji, atrakcyjności i bezpieczeństwa służb oraz inwestycjami w "rozwiązania techniczne m.in. pojazdy, inwestycje budowlane, uzbrojenie oraz wyposażenie osobiste funkcjonariuszy". Podkomisja ma też, "w miarę potrzeb", inicjować rozwiązania ustawowe oraz włączyć się w inicjatywy rządowe, które usprawnią realizację ustawowych zadań służb.

Powołana dziś przez przez posłów podkomisja liczy 9 posłów. W jej skład weszli Jarosław Zieliński (PiS), Sylwester Tułajew (PiS), Filip Kaczyński (PiS), Józefa Szczurek-Żelazko (PiS), Magdalena Sroka (PiS), Mateusz Bochenek (KO), Artur Łącki (KO), Marek Biernacki (KP) oraz Paweł Krutul (Lewica).

Już sama nazwa podkomisji niemal wprost odsyła do zapowiadanej przez MSWiA kolejnej ustawy modernizacyjnej. Na jakim etapie jest dziś projekt tak wyczekiwany przez mundurowe środowisko? Jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA "projekt ustawy jest na ukończeniu". Wąsik dodał też, że resort czekają teraz konsultacje ze związkami zawodowymi i akceptacja projektu na forum rządowym. Kiedy to się stanie? Minister ma nadzieję, że "w najbliższych tygodniach". Wiceszef MSWiA pytany o to, ile resort zamierza przeznaczyć na nową modernizację, powiedział, że pieniędzy planowanych jest "nie mniej niż w poprzedniej ustawie". Oznacza to, że służby – jeśli projekt zyska akceptację rządu, w tym ministra finansów – mogą liczyć na nie mniej niż 9,2 mld złotych.

Nie podam jednak panu dziś jeszcze konkretnej kwoty, bo pracujemy, ministrowie dyskutują, a sporo do powiedzenia w tej kwestii ma premier czy minister finansów. Priorytetów i zadań jest bardzo dużo.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA, wywiad dla InfoSecurity24.pl 6 maja 2021 rok

Podstawowym pytaniem, jakie zadaje sobie dziś wielu funkcjonariuszy, jest to dotyczące podziału środków i tego, czy w ich ramach zaplanowano m.in. podwyżki uposażeń. Jak mówi wiceszef MSWiA, "służby mundurowe to nie tylko funkcjonariusze, ale też pracownicy cywilni". Wąsik dodał też, że MSWiA zamierza "mocniej spojrzeć na pracowników cywilnych, których dotychczasowe ustawy modernizacyjne nie obejmowały". To jednak nie koniec, bo jak się okazuje – jeśli nowa ustawa wejdzie w życie – nie jest też wykluczone, że do służb mogą trafić m.in. nowe śmigłowce czy samoloty.

W ramach zakończonego programu modernizacji do policji trafiło sześć nowych śmigłowców. Nowe samoloty i śmigłowce otrzymała też Straż Graniczna. Czy planowane są kolejne zakupy? Policja dostanie kolejne śmigłowce?  

MSWiA nie planuje, ale służby planują rozbudowę swojej floty. Oczywiście, że tak. I mówię tu zarówno o jednostkach załogowych, jak i o tych bezzałogowych. Nie ma nowoczesnych służb bez nowoczesnego sprzętu.  

Mówi Pan, że służby planują zakupy. Będą na nie pieniądze?  

Jak będzie ustawa modernizacyjna, to będą.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA, wywiad dla InfoSecurity24.pl 6 maja 2021 rok

Czy powołanie podkomisji przyspieszy prace nad ustawą? Bezpośrednio raczej nie, choć pośrednio może wpłynąć na skrócenie procedowania samej ustawy, kiedy ta trafi już do Sejmu. Posłowie będą mieli bowiem już chociaż wstępnie rozpoznane potrzeby i oczekiwania służb podległych MSWiA i będą mogli skonfrontować je z tym, co zaprezentuje resort spraw wewnętrznych i administracji. Kluczowym pytaniem, jakie zadaje sobie dziś wiele osób jest to, kiedy się to stanie.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Eryk strażak
środa, 12 maja 2021, 15:20

W służbie przygotowawczej pierwsza grupa (stażysta) i dodatek służbowy 1%. Rozporządzenie z dnia 28 stycznia 2020 r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej pozawala tak trzymać gościa przez trzy lata aż do ostaniego dnia słuzby przygotowawczej na najniższej grupie zaszeregowania, niezaleznie od opinni słuzbowej oczywiście ( to samo rozporządzenie pozwala awansować strażaka już po roku na wyższe stanowisko co podnosiło by zarobki o ok 200-300 zł ale w praktyce to wiadomo, nie muszą nie dają tych drugich grup bo jak twierdzą kasy nie ma). Dla takiego co płaci podatek dochodowy to wychodzi ok 3000 tyś. zł. na rękę bez praktycznej możliwości awansu. Poważnie ? Ktoś mi powie że w dzisijeszych czasach 3 tyś. za wyciąganie trupów ze studni i rzek to jest uczciwa kasa ? Nie sądzę. Proponuję InfoSecurity24 żeby spróbowałao porównać zarobki funkcjonariuszy służb MSWiA w słuzbie przygowawczej. W Policji, SG czy SOP zarabia się o ok. 500-1000 zł netto więcej. SZ. p. minister Wąsik uważa że to ok ?

Celnik
wtorek, 22 czerwca 2021, 10:34

W Sluzbie Celno Skarbowej nowoprzyjęty dostaje stopien aplikanta. Po 2 latach sluzby przygotowawczej idzie na egzaminy. Zdaje egzaminy, przechodzi do sluzby stalej. Brak awansu. Najblizszy awans dopiero za 3 lata bo tak nakazuje ustawa o KAS. Reasumując: 5 lat bez awansu, bez podwyżki...

łącznik
czwartek, 20 maja 2021, 20:10

A czy to normalne że człowiek w korpusie SC odpowiedzialny za łączność w komendzie zarabia mniej jak 3tyś zł ?? albo IOD ???

Cywil
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 15:47

Pracownicy cywilni zarabiają naprawdę nędzne pieniądze dlatego mam plan uciec do munduru. Gdzie jest lepsza spokojniejsza i lepiej płatna służba policja (MSWiA) czy wojsko (MON)?

Aloj
środa, 9 czerwca 2021, 14:31

Brawo powinni pomyśleć trżo pracownikach cywilnych

główna ksiegowa
poniedziałek, 24 maja 2021, 15:56

Witam w klubie.

West
środa, 12 maja 2021, 20:47

Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma,uwierz mi.Wszystkie te pierd...niki są siebie warte,czy u Was czy u nas.

Tweets InfoSecurity24