Reklama

Służby Specjalne

Płk Grudziński nowym wiceszefem SKW

Zastępcą szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego został b. wiceszef Biura Ochrony Rządu płk Tomasz Grudziński.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział w czwartek przed posiedzeniem komisji, że płk Grudziński jest fachowcem i zamierza powierzyć mu to stanowisko. „To były wiceszef BOR, odpowiadał wtedy za bezpieczeństwo podczas wizyt zagranicznych. Niestety został odwołany po zmianie rządu przez premiera Donalda Tuska” – powiedział minister.

Czytaj także: Polska potrzebuje Strategicznego Programu Modernizacji Wywiadowczej [OPINIA]

Macierewicz pytany, jakimi sprawami w SKW zajmie się nowy zastępca wyjaśnił, że będzie odpowiedzialny m.in. za nadzór nad dostępem osób do najwyższych tajemnic i certyfikaty bezpieczeństwa. Dopytywany, czy oznacza to przegląd wszystkich wydanych do tej pory przez wojskowe służby certyfikatów dostępu do tajemnic przypomniał, że już w 2007 r. mówił o ok. 700 tego typu dokumentach, które mogły być sfałszowane. „Ja nie jestem mściwy, ale pamiętliwy” – dodał.

Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) powiedział, że komisja – obok opiniowania budżetu dla pięciu służb zajmie się w czwartek również kandydaturą Grudzińskiego. Posiedzenie jest zamknięte a dodatkowo po przeniesieniu obrad komisji do nowej sali w budynku S Sejmu dziennikarze nie mają możliwości oczekiwać na ustalenia posłów. Opioła powiedział, że część budżetowa może potrwać do godz. 14.00-15.00 – komisja ocenia projekty budżetów wszystkich pięciu służb – SKW, SWW, CBA, ABW i AW. Po godz. 15:00 Marek Opioła poinformował za pomocą swojego konta na Twitterze, że komisja pozytywnie zaakceptowała wniosek ministra Macierewicz w sprawie powołania płk. T. Grudzińskiego na zastępcę szefa SKW.

Zastępcę szefa SKW powołuje Minister Obrony Narodowej na wniosek szefa tej służby, po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama