Reklama

Służby Specjalne

Płk Grudziński nowym wiceszefem SKW

Zastępcą szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego został b. wiceszef Biura Ochrony Rządu płk Tomasz Grudziński.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział w czwartek przed posiedzeniem komisji, że płk Grudziński jest fachowcem i zamierza powierzyć mu to stanowisko. „To były wiceszef BOR, odpowiadał wtedy za bezpieczeństwo podczas wizyt zagranicznych. Niestety został odwołany po zmianie rządu przez premiera Donalda Tuska” – powiedział minister.

Czytaj także: Polska potrzebuje Strategicznego Programu Modernizacji Wywiadowczej [OPINIA]

Macierewicz pytany, jakimi sprawami w SKW zajmie się nowy zastępca wyjaśnił, że będzie odpowiedzialny m.in. za nadzór nad dostępem osób do najwyższych tajemnic i certyfikaty bezpieczeństwa. Dopytywany, czy oznacza to przegląd wszystkich wydanych do tej pory przez wojskowe służby certyfikatów dostępu do tajemnic przypomniał, że już w 2007 r. mówił o ok. 700 tego typu dokumentach, które mogły być sfałszowane. „Ja nie jestem mściwy, ale pamiętliwy” – dodał.

Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) powiedział, że komisja – obok opiniowania budżetu dla pięciu służb zajmie się w czwartek również kandydaturą Grudzińskiego. Posiedzenie jest zamknięte a dodatkowo po przeniesieniu obrad komisji do nowej sali w budynku S Sejmu dziennikarze nie mają możliwości oczekiwać na ustalenia posłów. Opioła powiedział, że część budżetowa może potrwać do godz. 14.00-15.00 – komisja ocenia projekty budżetów wszystkich pięciu służb – SKW, SWW, CBA, ABW i AW. Po godz. 15:00 Marek Opioła poinformował za pomocą swojego konta na Twitterze, że komisja pozytywnie zaakceptowała wniosek ministra Macierewicz w sprawie powołania płk. T. Grudzińskiego na zastępcę szefa SKW.

Zastępcę szefa SKW powołuje Minister Obrony Narodowej na wniosek szefa tej służby, po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

 

Komentarze