Reklama

InfoSecurity24.pl | Bezpieczeństwo wewnętrzne i służby mundurowe

Peru: dostawy pierwszych Eurocopterów

  • Eurocopter dostarczył pierwszy z czterech zamówionych śmigłowców EC145 dla policji w Peru – fot. Eurocopter
    Eurocopter dostarczył pierwszy z czterech zamówionych śmigłowców EC145 dla policji w Peru – fot. Eurocopter

Koncern Eurocopter przekazał Państwowej Policji Peru pierwszy z czterech zamówionych śmigłowców EC145.  

Jest to pierwszy z helikopterów, które mają unowocześnić flotę powietrzną należącą do peruwiańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Trzy pozostałe maszyny mają być dostarczone do końca tego roku. Przy czym zadziwia tempo realizacji kontraktu, który został podpisany pod koniec 2012 r.

W uroczystości przekazania śmigłowca wziął udział m.in. peruwiański minister spraw wewnętrznych Wilfredo Pedraza oraz minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian, który w tym samym czasie odbywał wizytę w Peru. Celem tej wizyty było właśnie rozszerzenie współpracy pomiędzy państwami w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa (a także między francuską żandarmerią i peruwiańska policją).

Śmigłowiec EC145 jest wykorzystywany w siłach policyjnych 26 państw i jak dotąd wyprodukowano ponad 500 takich maszyn. Sukces za oceanem rozpoczął się w momencie, gdy rząd Stanów Zjednoczonych zamówił 345 helikopterów EC145 by zastąpić wojskowe śmigłowce UH-1H. W Ameryce Południowej jest on wykorzystywany w Argentynie, Boliwii i Brazylii.

Śmigłowiec EC145 może zabrać ponad 1,7 ton ładunku lub transportować ponad 10 osób. Ma przy tym zasięg około 700 km. W operacjach nadzoru pomaga wyposażenie tej maszyny w kamerę na podczerwień oraz nową kamerę TV wysokiej rozdzielczości.

Dla Eurocpotera Peru staje się ważnym partnerem, gdyż w ciągu ostatnich kilku lat liczebność floty śmigłowców europejskiego producenta w tym kraju potroiła się i liczy obecnie około 40 maszyn.

Reklama

Komentarze

    Reklama