Reklama

Służby Mundurowe

Parada Robotów w Krakowie. Pokazy systemów bezzałogowych i konferencje

W Krakowie w dniach od 17 do 18 czerwca odbywa się Parada Robotów, w ramach której zorganizowane zostaną pokazy bezzałogowych systemów powietrznych i robotów lądowych. Patronem medialnym wydarzenia jest Defence24.pl. Parada Robotów jest elementem konferencji „Pięć żywiołów. Wolność. Informacja. Bezpieczeństwo”.

Parada Robotów organizowana jest przez Fundację „Instytut Mikromakro” oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Odbędzie się ona w ramach się konferencji „Pięć żywiołów. Wolność - informacja - bezpieczeństwo” dotyczącej aspektów wykorzystania systemów bezzałogowych w systemie bezpieczeństwa. W ramach Parady odbędą się pokazy bezzałogowych statków powietrznych w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i robotów lądowych na Rynku Głównym w Krakowie.

17 czerwca o godzinie 15:00 w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się Droniada, czyli pokaz bezzałogowych systemów powietrznych. Swój udział zapowiedzieli między innymi 1 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych, z bsl Orbiter, firma Flytronic z aerostatem SkyRANGER oraz bsl Albatros, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) z wielowirnikowcem Koliber, a także inne podmioty, w tym ośrodki akademickie. Dzień później na Rynku Głównym od godziny 10:30 prezentowane będą roboty lądowe, w tym m.in.: roboty pirotechniczne używane przez Siły Zbrojne RP i Straż Graniczną, produkty firmy Robotics Inventions oraz konstrukcje tworzone przez ośrodki akademickie, włącznie z analogiem łazika marsjańskiego Legendary II, który powstał na Politechnice Rzeszowskiej i został nagrodzony na zawodach University Rover Challenge.

W trakcie konferencji 16 czerwca w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie odbędą się sesje dotyczące ekonomii bezpieczeństwa, „informacji w służbie społeczeństwu” pod kątem ewentualnych korzyści i zagrożeń w systemie bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa teleinformatycznego systemów inteligentnych. Równolegle planowana jest o 11:45 konferencja prasowa dotycząca przedsięwzięcia. Dzień później odbędzie się sesja „Od systemów zintegrowanych do integracji danych”.

Należy podkreślić, że program „Pięć żywiołów”, w ramach którego organizowana jest Parada Robotów, to właśnie szansa na uzyskanie społecznej akceptacji rozwoju systemów bezzałogowych (robotyki) w Siłach Zbrojnych RP, jak również w całej sferze bezpieczeństwa, nauce oraz gospodarce. Promuje ona koncepcję Narodowego Programu Systemów Bezzałogowych, którego założenia powstają na polecenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W konferencji uczestniczyć będzie szef BBN, prof. Stanisław Koziej.

Więcej informacji o konferencji i Paradzie Robotów znajdą Państwo na www.5zywiolow.pl

Pięć żywiołów. Wolność - informacja - bezpieczeństwo/(JP)

Reklama

Komentarze

    Reklama