Reklama

Legislacja

Obama ułaskawił sprawcę wielkiego wycieku. Krytyka Republikanów

 • Fot. United States Army

Chelsea Manning wyjdzie na wolność w maju b.r. To decyzja odchodzącego prezydenta Baracka Obamy, który skrócił karę żołnierzowi Stanów Zjednoczonych. Manning została skazana na 35 lat pozbawienia wolności za przekazanie tajnych dokumentów portalowi Wikileaks.

W latach 2009 – 2010 Chlesea Manning skopiowała i następnie przekazała portalowi WikiLeaks tajne dokumenty, w tym ponad 250 tys. depesz Departamentu Stanu. Większość materiałów dotyczyła wojen w Iraku i Afganistanie oraz informowała o przetrzymywanych w Guantanamo. Manning za swoją działalność została skazana na 35 lat pozbawienia wolności. Jednak dzięki decyzji prezydenta Obamy, opuści więzienie już w maju b.r.

Czytaj też: Największy sukces rosyjskiego wywiadu: Edward Snowden?

Julian Assange, założyciel kontrowersyjnego portalu Wikileaks nie krył radości z decyzji prezydenta Obama. W podobnym tonie wypowiadał się Edward Snowden. Należy przypomnieć, że wcześniej Assange zadeklarował opuszczenie ambasady Ekwadoru i oddanie się w ręce wymiaru sprawiedliwości jeżeli Manning zostaje uniewinniona.

Amerykańską tradycją jest, że odchodzący prezydent podpisuje szereg dokumentów ułaskawiających więźniów i skracających kary. Obama podpisał 64 ułaskawienia oraz skrócił wyroki dla 209 skazanych.

Decyzja prezydenta jest niezwykle kontrowersyjna i została skrytykowana przez przyszłego wiceprezydenta Mike Pence'a czy senatora Johna McCaina, przewodniczącego komisji do spraw sił zbrojnych. Manning przekazała tajne dokumenty o działaniach wojsk amerykańskich w Iraku i Afganistanie, narażając tym samym życie swoich kolegów. Wartość ujawnionych materiałów znacznie przewyższała informacje wykradzione z Komitetu Partii Demokratycznej w której krytykowano Berniego Sandersa czy zwracano uwagę na inne mniej znaczące rzeczy.

Były to materiały dotyczące bezpieczeństwa narodowego, które mogły zostać wykorzystane przez terrorystów walczących z wojskami USA na całym świecie. Co więcej, zostały one przekazane portalowi Wikileaks, który jest niczym innym niż rosyjską stacją przekaźnikową, wykorzystywaną w wojnie informacyjnej prowadzonej przez Moskwę. Dodatkowo, Assange starał się zrobić absolutnie wszystko w celu doprowadzenia do porażki Hillary Clinton z Partii Demokratycznej, czyli środowiska politycznego z którego wywodzi się Barack Obama. Tą decyzją odchodzący prezydent pokazuje, że nie tylko nie potrafił zapobiec kradzieży danych, ale nie jest wystarczająco zdeterminowany aby karać winnych.

Chlesea Manning znana była wcześniej pod imieniem Bradley. Podczas pobytu w więzieniu oświadczyła, że czuję się kobietą. W 2015 roku rozpoczęto terapię hormonalną, w oczekiwaniu na operację zmiany płci, na którą zgodę wyraziła armia. W trakcie odbywania kary skazana prowadziła głodówkę, odmawiała przyjmowania leków oraz próbowała popełnić samobójstwo.

 

 

Reklama

Komentarze (1)

 1. gts

  Chyba lobby LGBT mialo cos do powiedzenia w tej sprawie... koles wymysli sobie niezly patent. W czasach okupacji za takie rzeczy byla jedna, sluszna kara. O ile w pewnym sensie jakies tam prawa czlowieka moglyby sie znalezc w tych informacjach, tyle ze jakie prawa przysluguja terrorystom wysadzajacym w powietrze niewinnych ludzi, o tyle informacje wojskowe odnoszace sie do bezpieczesntwa nigdy. Prezydent Obama utwierdza wszystkich w zdaniu ze jest nieudolny, nie potrafi i nie chce stanac do konfrontacji i wycofuje sie rakiem. Wazystko co bylo do przegrania na srenie swiatowej dla stanow przegral. Nie wygral zadnego starcia z zadnym politykiem, co wiecej ze wspolpracy wycofuje sie co raz wiecej krajow, a nawet Prezydent Filipin ma administracje Obamy w glebokim powazaniu. Nikt z tym czlowiekiem sie nie liczyl i nie liczy. Obama pokazal ze mozna go ograc jak 3 latka, a inne kraje zabieraja terytoria wplywow latwiej niz 3 latkowi zabiera sie lizaka... ile to mamy juz rewizji polityki zagrniacznej takich panstw jak Turcja czy wlasmie Filipiny? Nawet panstwa NATO odwracaja sie od USA tak porzadzil sobie Obama. Ciekawe kiedy zdrajcow i szpiegow beda straszyc "wyrazeniem oburzenia i malowaniem kredkami na asfalcie"

  1. hermanaryk

   Francji zagrażają tylko afrykańskie bojówki i właśni obywatele. Polsce - armia rosyjska. Francja nie musi "szastać forsą", my niestety musimy.

  2. fdfgfdgdfgdfg

   My nie mamy kolonii, więc po co nam coś takiego? Jedyne co mi przychodzi do głowy to WOT.

  3. ryba

   zwłaszcza tą której nie mamy zgadza sie i przez takich matołków nasze Leosie stoja teraz rozebrane bezurzyteczne bo my musimy szastac forsa zwłaszcza na to co niekoniecznie jest na dzis dla nas najlepsze .Taki pojazd zawsze da ochronę żołnierzowi i na pierwsza temu którego wioza na pierwsza linie też a nie pod plandeką gdzie byle kulka i po sprawie.Leosie też można było wyremontować a jako dopancerzenie zastosować Erawe były by czołgi sprawne i dopancerzone gotowe do użytku a tak niema czołgów ale jest za to wielki wstyd że niemoty wzięły sie za projekty a że przerost Formy nad treścia to i na efekt długo noe trzeba było czekać

Reklama