Reklama

Służby Mundurowe

Nowe śmigłowce dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

 • Fot. LPR
  Fot. LPR
 • Fot. mkhmarketing/Flickr/CC 2.0
  Fot. mkhmarketing/Flickr/CC 2.0
 • fot. LPR
  fot. LPR

Cztery śmigłowce Airbus Helicopters H135, w wersji P3 trafiły do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Koszt zakupu helikopterów wyniósł ponad 114 mln zł i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Maszyny zostaną rozmieszczone w nowo utworzonych bazach HEMS w Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowie Wielkopolskim, Opolu i Sokołowie Podlaskim.

Cztery nowe śmigłowce H135 (poprzednie oznaczenie to EC-135) w wersji P3 trafiły do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na mocy umowy podpisanej w dniu 4 sierpnia br. z Airbus Helicopters. Koszt zakupu helikopterów wyniósł ponad 114 mln zł i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Dotychczas w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym wykorzystywane były 23 maszyny EC 135 P2+. Nowe śmigłowce dostarczono w zmodyfikowanej wersji P3. Wyglądem niemal się nie różnią, choć charakterystyczny jest brak tzw. bumpera, czyli płozy ogonowej oraz brak pionowych płyt brzegowych statecznika poziomego. Nowa wersja ma wyższy pułap operacyjny, a także lepsze parametry w locie wiszącym. 

W ośrodku szkoleniowym Airbus Helicopters w Niemczech przeszkolono czterech pilotów SP ZOZ LPR. Trening dotyczył głównie różnic pomiędzy wersją P2 a P3. Nauka eksploatacji nowych wiropłatów dla pozostałych lotników będzie się odbywać w kraju, z udziałem już przeszkolonych pilotów. 

Decyzją Ministra Zdrowia nowe maszyny trafią do nowych baz HEMS w Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowie Wielkopolskim, Opolu i Sokołowie Podlaskim. Rozpoczęcie dyżurów załóg w H135 P3 planowane jest na połowę 2016 r.  

Zakup śmigłowców H135 P3 ma zapewnić zwiększenie dostępności Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w wybranych rejonach Polski, które aktualnie nie są pokryte 60-kilometrowym zasięgiem operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.  

Reklama

Komentarze

  Reklama