NIK przyjrzy się Służbie Ochrony Państwa

28 lutego 2019, 12:18
SOP fot. SOP
Fot. SOP

Temat przyjęty do kontroli jest wynikiem głębokiej analizy jaką Izba przeprowadziła w związku z sygnałami pojawiającymi się m.in. w prasie, dotyczącymi zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy podległych MSWiA, w tym Służby Ochrony Państwa.

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK

Kontrola obejmie działalność tych służb w okresie od początku 2018 r. do połowy 2019 r. Na jej wyniki poczekamy do 2020 r. NIK informuje jednak, że już teraz badane są wydatki SOP w ramach corocznej kontroli budżetu państwa. Jednym z jej punktów jest sprawdzenie kosztów szkód komunikacyjnych powstałych podczas wykonywania zadań  przez funkcjonariuszy, w tym SOP. Wyniki tej kontroli będą znane już pod koniec czerwca.

Zmiana na szczycie

Sytuacja w samej SOP w ostatnich dniach nieco się skomplikowała. Na ręce premiera, niespodziewanie, dymisje złożył szef formacji - gen. bryg. SOP Tomasz Miłkowski. Oficjalnie powodem rezygnacji są sprawy osobiste, jednak wielu komentatorów zauważa, że kierowana przez Miłkowskiego służba nie ma za sobą zbyt „dobrego” roku.

Jak na razie, odwołanie gen. Miłkowskiego uzgadniane jest z prezydentem, o czym poinformował wczoraj InfoSecurity24.pl szef BBN Paweł Soloch. Przez jakiś czas, zdaniem prezydenckiego ministra, służba może funkcjonować bez szefa, tym bardziej, że - jak podkreślił - „jest przecież zastępca komendanta, który tak czy inaczej pełni tę funkcję jak komendant jest nieobecny”. "Nie zakłóca to bieżącego funkcjonowania SOP" - dodał szef BBN.

Temat SOP w ostanim czasie powracał głównie w związku z kolizjami i wypadkami pojazdów przewożących polskie VIP-y. Pod koniec października 2018 roku były już Komendant Służby Ochrony Państwa w programie „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 starał się odnieść do pojawiających się zarzutów. Jednak jego wywiad jak widać nie uspokoił nastrojów.

Zgodnie z informacjami przekazanymi 26 lutego br. przez Jarosława Zielińskiego, sekretarza stanu w MSWiA, na dzień 1 lutego 2019 r. w SOP pełniło służbę 2005 osób.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Mis
piątek, 1 marca 2019, 10:29

Film Mis "... teraz nie moge bo oczekuje nieoczekiwanej kontroli"

Darek S.
piątek, 1 marca 2019, 03:56

amatorka, ? Nie penetracja.

Ja
czwartek, 28 lutego 2019, 18:11

amatorzy chronią i wozą najważniejszych ,to się nie mieści w głowie

Konieczynski Tomasz
czwartek, 28 lutego 2019, 17:43

No tak, jak zwykle kontrola zapowiedziana, i odlozona w czasie. Do 20tego czerwca, wywala wszystkich niekompetentnych, a ci krorzy zostana porobia wymagane uprawnienia, i oczywiscie kontrola zadnych nieprawidlowosci nie wykaze. Dlaczego nie rozpoczna kontroli juz dzisiaj? Bez zapowiedzi??? Bez mozliwosci zatarcia sladow niekompetencji??? Taka kontrola w czerwcu to wyrzucanie kolejnych pieniedzy podatnikow.

say69mat
czwartek, 28 lutego 2019, 15:31

Wszelkie tego typu instytucje związane z osobistą ochroną osób z tzw rządowej r-ki powierzana jest byłym operatorom służb specjalnych. W naszym kraju obowiązuje jednak zasada dobrych chęci i intencji, plus oczywisty nepotyzm. Co z góry wyklucza niezbędny dla tego typu służby ... profesjonalizm. Stąd raport NiK-u może być druzgocący zarówno dla autorów koncepcji, jak i sposobu realizacji tego typu jednostki ochrony rządu i instytucji państwa.

Tweets InfoSecurity24