Największa i najnowocześniejsza w formacji. Wiceszef MSWiA otwiera nową strzelnicą w Straży Granicznej [WIDEO]

28 września 2020, 16:02
11-185806_g-2
Fot. COSSG w Koszalinie

Jak informuje Straż Graniczna, strzelnica SG posiada 8 stanowisk strzeleckich, liczącą 50 metrów oś strzelecką i zaplecze techniczne, umożliwiające ćwiczenie strzelania w różnych sytuacjach, w tym z wykorzystaniem pojazdów. Strzelnica została zbudowana w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie i jak przekonywał Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA, będą z niej także korzystały inne służby podległe resortowi spraw wewnętrznych i administracji, a już jutro w nowym obiekcie rozpoczną się szkolenia funkcjonariuszy Stałego Korpusu Frontex.

Strzelnica powstała ze środków pochodzących z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020". Jak mówiła podczas otwarcia zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioletta Gorzkowska, w ramach programu modernizacji formacja do zrealizowania miała 70 zadań inwestycyjnych, a "to było zadanie siedemdziesiąte". Inwestycja kosztowała ponad 19 mln złotych, a część środków to pieniądze z Funduszu Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego.

Do tej pory, realizując wymagane szkolenie strzeleckie, musieliśmy korzystać z uprzejmości i pomocy obiektów zewnętrznych. Dziś mamy możliwość realizacji we własnym zakresie każdego programu szkolenia.

płk. SG Piotr Boćko, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej 

Jak podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, nowy obiekt to "kolejny punkt na mapie Europy, gdzie funkcjonariusze będą szkolić się, by zewnętrzna granica Unii Europejskiej była jak najlepiej chroniona". 

Nowo powstała strzelnica jest największym tego typu obiektem w całej formacji, w pełni przystosowanym do potrzeb szkoleniowych funkcjonariuszy. Ten 50-metrowy, 8-stanowiskowy obiekt - jak przekonuje SG - daje możliwość realizacji ćwiczeń taktycznych w zakresie wszystkich rodzajów działań bojowych, z wykorzystaniem różnego rodzaju jednostek broni.

SG informuje, że nowa strzelnica daje możliwość strzelania z amunicji wykorzystywanej w karabinach maszynowych i wyborowych, prowadzenia zarówno strzelań statycznych, dynamicznych i sytuacyjnych, a także strzelań z pojazdu oraz z wykorzystaniem przesłon, a także ruchomych, poruszających się z różną prędkością tarcz czy 3-poziomowych obrotników umożliwiających wprowadzenie celu poruszającego się poprzecznie. Sterownia komputerowa jest chroniona kuloodporną szybą, co daje możliwość pełnej obserwacji strzelających funkcjonariuszy.

Z informacji jakie przekazał Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA, wynika, że ze strzelnicy będą korzystali nie tylko mundurowi z SG, ale też inni funkcjonariusze z służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji. Jutro w nowym obiekcie rozpocząć mają się szkolenia funkcjonariuszy Stałego Korpusu Frontex.

DM

image
Reklama

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Herr Flick
poniedziałek, 5 października 2020, 10:41

Wykorzystanie strzelnicy 50 m do strzelań z broni typu kbkAK lub Grot budzi lekkie zdziwienie, ale w ostateczności ujdzie. Ale z SWD? A może jeszcze kmPK?

Karolak
wtorek, 29 września 2020, 14:46

to jakis zart? 19 mln za strzelnice 50m? XD gdzie cba/nik?

Mosze
wtorek, 29 września 2020, 10:16

Kiedy wybudują strzelnicę SG na mazowszu. Obecnie trzy placówki SG kgsg i oddział nadwiślański żebrają o możliwość strzelania na policyjnej strzelnice na ul. Iwickiej. I tak już od 20 lat. Za same koszty dojazdu w okresie 3 lat można byłoby wybudować taki obiekt dla potrzeb SG na mazowszu.

Sop
wtorek, 29 września 2020, 00:53

To że będą korzystały z niej inne formacje to wątpię. PR musi być.

Tweets InfoSecurity24