Nadchodzi zmiana w art. 15a. Projekt nareszcie w rękach związkowców

10 listopada 2020, 15:27
policja 2
Fot. MSWiA

Mundurowi doczekali się projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Wiceminister Maciej Wąsik przekazał dokument do konsultacji związkowców i już wiemy, że będą mieli do niego parę uwag. 

InfoSecurity24.pl dotarł do projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, przygotowanych przez resort spraw wewnętrznych i administracji. 9 listopada dokumenty trafiły do rąk mundurowych związkowców do konsultacji. Przypomnijmy, że zarys propozycji poznaliśmy pod koniec września br. Politycy zapewniali wtedy, że trafi on w ręce związkowców "w najbliższym czasie". Okazało się, że trwało to 1,5 miesiąca. 

Przekazany funkcjonariuszom przez sekretarza stanu Macieja Wąsika projekt, wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji, to ostatni punkt na liście rzeczy "do zrobienia" z podpisanego w 2018 roku porozumienia, kończącego mundurowych protest. Na dokumenty funkcjonariusze czekali z niecierpliwością już ponad 2 lata. I choć wreszcie trafiły one do konsultacji, to przed resortem jeszcze sporo pracy i niewątpliwie gorąca debata. Już teraz bowiem, w rozmowie z redakcją, Rafał Jankowski, szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, informuje że "po pierwszym rzucie oka na projekt" dostrzega rzeczy, które "nie do końca mu się podobają".

Co proponuje MSWiA?

Projekt rozwiązać ma problem różnicowania statusu funkcjonariuszy w zakresie nabywania praw emerytalnych w zależności od momentu przyjęcia do służby. Dotyczy on wszystkich służb podległych MSWiA, czyli policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, a dokładnie - jak prognozuje resort - około 8,8 tys. osób w okresie kolejnych 10 lat od wejścia w życie ustawy (którzy posiadają co najmniej 25 lat służby). MSWiA przewiduje, że w tym okresie zmiany kosztować będą resort ponad 197 mln złotych. 

Modyfikacje obejmują mundurowych, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., a przed dniem 1 października 2003 r. oraz którzy w dniu zwolnienia ze służby posiadają co najmniej 25 lat służby i okresów z nią równorzędnych (służba w Biurze Ochrony Rządu czy wojsku), uwzględnienie w wysłudze emerytalnej poprzedzających służbę lub przypadających po zwolnieniu ze służby okresów składkowych i okresów opłacania składek (tzw. okresów pracy cywilnej). Jak czytamy w uzasadnieniu, okresy przypadające po służbie będą mogły być doliczone na wniosek do wysługi emerytalnej, jeżeli emerytura będzie wynosić mniej niż 75 proc. podstawy jej wymiaru. Za każdy rok tzw. okresów pracy cywilnej, doliczanych do wysługi emerytalnej przyjęto jednakowy wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury, tj. 1,3 proc. Wprowadzone zostaną również przepisy dotyczące zasad ponownego ustalenia wysokości emerytury oraz przekazywania środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym.

Wprowadzenie możliwości doliczania do wysługi emerytalnej tzw. okresów pracy cywilnej będzie się wiązało z brakiem możliwości pobierania dwóch (lub trzech, jeśli łącznie z OFE) emerytur, tj. policyjnej i powszechnej, analogicznie jak ma to miejsce obecnie w przypadku funkcjonariuszy, którym emerytura policyjna jest ustalana na podstawie art. 15 ustawy zaopatrzeniowej. Co więcej, przepis przejściowy projektowanej ustawy umożliwiać ma byłym funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, których emerytury zostały ustalone na zasadach określonych w art. 15a ustawy zaopatrzeniowej, a którzy spełnią warunek określony w niniejszej ustawie (co najmniej 25 lat służby), i którzy nie mają ustalonego prawa do emerytury na podstawie ustawy z dnia o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ponowne ustalenie wysokości emerytury policyjnej z uwzględnieniem tzw. okresów pracy cywilnej.

Autorzy projektu zaznaczają, że do postępowań wszczętych i nie zakończonych dotyczących ustalenia prawa do emerytury policyjnej, prowadzonych na podstawie art. 15a ustawy zaopatrzeniowej, stosowane będą przepisy dotychczasowe. 

Jeszcze w połowie października br. Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. 

Na pierwszy rzut oka

Dokumenty trafiły już do konsultacji związkowców z NSZZ Policjantów, Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność", Związku Zawodowego Strażaków "FLORIAN", NSZZ Pracowników Pożarnictwa oraz NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej. Pierwsze uwagi przekazał redakcji InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, który podkreślił, że nie wszystkie elementy projektu mu się podobają - jak np. wysokość mnożnika czy wymagane 25 lat. 

Po pierwszym rzucie oka na projekt już widzę rzeczy, które nie do końca mi się podobają. Bo jeśli ma to być powrót do podobnych rozwiązań jakie funkcjonowały przez 1999 rokiem, to np. pierwsze 3 lata przed przystąpieniem do służby powinny być liczone według mnożnika 2,6 a nie 1,3. Była to pewna żelazna zasada. Druga rzecz, która – tak na gorąco – zwraca moją uwagę to te 25 lat. Bo co się stanie, jeżeli funkcjonariusz ulegnie wypadkowi w służbie i nie będzie mógł dosłużyć do granicy 25 lat? Co wtedy z takim człowiekiem? Więc te dwie kwestie z pewnością będziemy przedstawiać ministrowi.

Rafał Jankowski, szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych

To jednak nie koniec tej listy, uwagi dotyczyć mają również możliwości pobierania dwóch emerytur - cywilnej i mundurowej, którą to projektowane przepisy blokują. Na pełne stanowisko związkowców jeszcze chwilę jednak poczekamy. Na odniesienie się do projektu mają oni 30 dni i w tym czasie przygotują informację dla ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jak widać, będzie o czym dyskutować, a na wprowadzenie zmian w życie mundurowi będą musieli poczekać jeszcze parę chwil. Czekanie na wprowadzenie oczekiwanych zmian mogło już jednak wejść mundurowym w krew, bowiem zgodnie z porozumieniem z 2018 roku problem ten miał zostać rozwiązany do końca 2019 roku...

image
Reklama

 

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 303
Prewencjusz
czwartek, 12 listopada 2020, 20:30

Co ze służbą w wojsku?, WP 1996-97, przyjąłem się w 2005, 10 lat cywil, jeżeli mam dopiero po 25 latach dostać zwrot 3 czy 4 lat z cywila to podziękuję, wolę II emeryturę i wtedy doliczę sobie wszystkie wypracowane lata niezależnie od okresu pracy, znacznie lepiej na tym wyjdę.

Adaś
czwartek, 12 listopada 2020, 18:33

Panowie, Zwiazkowcy a jak te 25 lat ma sie do Policjantów służących w jednostkach specjalnych? Przecież jak ktoś przesłuży 25 lat w JS to jak ma sobie doliczyć te lata pracy w cywilu? Martwy przepis?

Darek
czwartek, 12 listopada 2020, 20:32

Te 25 lat to zwykła fikcja, nie ma na to zgody.

Hektor
czwartek, 12 listopada 2020, 18:11

Pytam się jak koledzy wcześniej, co z osobami które odbywały ZSW przed 1999, byłem w ŻW w 1995-97, przyjąłem się do PSP w 2004, jestem liczony z art.15a, pytanie jakim prawem tracę moje 9 lat z cywila?, moje ciężko zapracowane lata, oferujecie nam zwrot paru lat z cywila po 25 latach służby, macie nas za głupców?!

Kędzior
czwartek, 12 listopada 2020, 18:05

Dla mnie największym bublem w zapisie 15vs15a jest różnicowanie pod względem służby wojskowej, oto strażnik graniczny podlega pod art.15 a jego kolega z WOP-u, Żandarmerii Wojskowej, Kawalerii Powietrzno-Desantowej, Jednostek Nadwiślańskich już nie, bo obejmuje go art.15a, ludzie!, jak to możliwe ze dopuściliście takiego gniota do ustawy, jak to możliwe ze ZSW mimo ze jedna tożsama służba wojskowa ma art.15 i 15a, to znaczy co, ze jeden służył lepiej drugi gorzej Ojczyźnie, ze jeden się wyszkolił drugi nie?. Zaręczam ze jak byłem w Kawalerii w 1996/97 to biłem wyszkoleniem na głowę kolegów z SG czy OPP, a jednak różni nas doliczanie lat z pracy cywilnej, oto oni mają art.15, a ja zostałem klasycznie wymiksowany, napisałbym lepiej, ale moderator nie puści, a szkoda bo warto żebyście usłyszeli co tak naprawdę myślimy i czujemy ...

Abus
czwartek, 12 listopada 2020, 20:37

Kędzior mnie też dot. ta niesprawiedliwość NJW 98/99 to jakaś masakra aż trudno uwierzyć że Związki o Nas zapomniały i nigdy nie pojęły tego tematu

Tolek
czwartek, 12 listopada 2020, 20:48

Mam podobnie, 96/98 ŻW, uznali ze moja służba była gorsza od SG, a związki udają ze nie ma tematu

Oszukany
czwartek, 12 listopada 2020, 17:04

Ja chcę taką emeryturę jaka obowiązywała w dniu przyjęcia czyli listopad 2000. Każde inne naliczanie jest oszustwem i dobrze o tym wiecie. Umowy się nie zmienia w trakcie jej trwania.

Ekon
czwartek, 12 listopada 2020, 17:31

To dużo nie dostaniesz, naliczanie w ZUSie jest dużo niższe. Po 35 latach w wieku powiedzmy 55 lat przy wynagrodzeniu średnim w Policji nie wyjdzie więcej 3 tys.

Robson
czwartek, 12 listopada 2020, 20:39

O czym Ekon piszesz?, pracowałeś więc Państwo ma obowiązek oddać każdy przepracowany dzień, nieważne czy w systemie ZUS czy ZER.

Tweets InfoSecurity24