MSWiA zdradza kiedy zmiana art. 15a może wejść w życie

15 października 2020, 07:36
służby mundurowe
Fot. policja.pl

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Przed mundurowymi co prawda jeszcze długa droga, gdyż ministerstwo nie przedstawiło nawet projektu dokumentu, ale jak widać wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany są coraz bliżej. 

Całkiem niedawno, bowiem w ostatnich dniach września br., mundurowi doczekali się zarysu propozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zmian zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli sprawy art. 15a. Dotyczyć one będą funkcjonariuszy MSWiA, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. "W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć <<pracę cywilną>> do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75 proc." - przypomina Maciej Wąsik w piśmie do Rafała Jankowskiego. Jak dodaje, "oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej)". Wiadomo, że warunek ten związany jest z tym, że resort i szefowie służb stoją na stanowisku, że nie można pozwolić na odpływ doświadczonych funkcjonariuszy.

Resort szacuje, że skutki finansowe zmian dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Propozycja dotyczy wszystkich służb podległych MSWiA, czyli ok. 9 tysięcy osób służących we wszystkich formacjach.

Prace nad projektem zmian nadal jednak trwają, więc jego szczegóły nie są jeszcze znane mundurowym. Cały projekt, zgodnie z wrześniowymi deklaracjami wiceministra Macieja Wąsika, ma "w najbliższym czasie" trafić w ręce związkowców. A dalej, w trakcie jego legislacyjnej drogi, będzie czas na dogadanie szczegółów. Czasu na prace zostało więc niewiele, gdyż MSWiA proponuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli ministerstwu na tym czasie zależy, to prace nad dokumentami potrafią przebiegać w ekspresowym tempie.

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, ważne jest to, że pojawił się już jakiś zarys projektu, główne ramy. Jest to bowiem ostatni punkt porozumienia z 2018 roku, który nie został zrealizowany, a na który związkowcy długo i cierpliwie czekali. "W tym czasie wykonaliśmy setki prób, by stało się to wcześniej. Doczekaliśmy się, jesteśmy zadowoleni, że w końcu sprawa została podjęta" - dodał. Szef związkowców zaznaczył jednak, że to oczywiście nie koniec rozmów z resortem na temat omawianych zmian. Pojawiły się już bowiem pytania, dotyczące m.in. tego, czy w lata służby wliczana będzie służba wojskowa.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 133
PSP
wtorek, 24 listopada 2020, 17:28

Sprawa jest prosta, świadectwa pracy, okresy składkowe, środki na kontach ZUS, każdy podległy pod 15a posiada, i teraz trzeba to rozliczyć, albo doliczamy lata pracy na II emeryturze ZUS, albo doliczamy te lata na zasadach art.15, ale na takich samych zasadach a nie po 25 latach, bo wtedy to nie jest art.15 tylko art.18a (25lat/2013)

Em erycik
niedziela, 22 listopada 2020, 17:14

Taka propozycja nie jest zrównaniem funkcjonariuszy przyjętych po 01.01.99 z tymi sprzed tej daty -o czym mówiło porozumienie z listopada 2018. Po co więc takie propozycje padają??Meritum sprawy zostaje rozmyte tym się kończą obietnice i porozumienia związków.

cyrk niezły
niedziela, 22 listopada 2020, 14:36

To jest po prostu kpina, bo tak serio to po 25 latach służby mam 66 procent, plus 15 procent za zdrowie i sumuje mi się na max. który można dostać, czyli 80 proc. Po co więc jest mi wtedy potrzebna wysługa z cywila? Ta propozycja to taka marchewka na kiju. Dajemy wam, ale nic z tego nie dostaniecie.

Aras
wtorek, 24 listopada 2020, 17:25

Bzdury piszesz, może kiedyś byś dostał 15%, nie dziś, więc nie dziel skóry na niedźwiedziu, takie pisanie jest szkodliwe

Pol
niedziela, 22 listopada 2020, 07:20

Od początku była mowa o zrównaniu statusu z przyjętymi do końca 1998 a nie o tworzeniu warunków,oddajcie nam cywila złodzieje.

Taka prawda
środa, 18 listopada 2020, 01:09

Roczniki 99-03 były w mega trudnym położeniu, podlegały pod OFE/Powszechny System Emerytalny/ZUS, byli przewidziani do 65 r.ż, art.15a uratował im tyłki, dlatego te roczniki powinny szczególnie przemyśleć swoje roszczenia, roczniki po 2003-2012 były w zdecydowanie w lepszej sytuacji, pod podlegały już tylko po ZER, ale zostały obarczone 15a/ZER+ZUS, co zostaje?, albo przywrócić wszystkim art.15 jak kolegom przed 1999, albo zostawić 15a, bo propozycja art.15 po 25 latach, to zwykłe cwaniactwo.

Tweets InfoSecurity24