MSWiA nie spełniło oczekiwań mundurowych. NSZZP: Nad porozumieniem trzeba jeszcze popracować

25 września 2018, 10:18
Policja, OPP, oddział prewencji, fot. opp.lodzka.policja.gov.pl
zdjęcie ilustracyjne, fot. opp.lodzka.policja.gov.pl

Po piątkowym spotkaniu w MSWiA, mundurowi zapowiadali, że oferta resortu będzie przedmiotem rozmów wewnątrz związków. Zgodnie z wydanym dziś komunikatem, NSZZ Policjantów nie zamierza jak na razie zawiesić trwającego od lipca protestu. Oferta MSWiA okazała się niewystarczająca. Dziś na biurko Joachima Brudzińskiego ma trafić uchwała w której punkt po punkcie związkowcy odniosą się do poszczególnych postulatów w kontekście piątkowej propozycji porozumienia.

„Zawieszenie protestu i odwołanie manifestacji będzie możliwe jeżeli Minister w najbliższych dniach uwzględni w swojej propozycji uwagi wypracowane przez Zarząd Główny” – czytamy w komunikacie Komitetu Protestacyjnego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Tak więc, protest trwa, a droga do osiągnięcia porozumienia wydaje się tylko nieco krótsza.

Po piątkowym spotkaniu jasne było, że porozumienie najprawdopodobniej nie zostanie zawarte na warunkach jakie przedstawiło MSWiA. Związkowcy zapowiadali, że muszą skonsultować otrzymane propozycje, podkreślając jednocześnie, że do czasu podpisania porozumienia protest trwa bez zmian. W poniedziałek, Członkowie Zarządu Głównego NSZZ Policjantów reprezentujący wszystkie Zarządy Wojewódzkie odnieśli się do propozycji przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. „Częściowa akceptacja związkowych postulatów przyjęta została z zadowoleniem i uznana za istotny krok na drodze do osiągnięcia pełnego porozumienia, jednak okazała się niewystarczająca, by już dziś zawiesić protest i odwołać manifestację zaplanowaną na dzień 2 października” – piszą związkowcy.

image
fot. NSZZ Policjantów

24  września 2018 r. w Warszawie odbyło się zwołane w trybie pilnym posiedzenie Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Jedynym punktem obrad była ocena propozycji porozumienia przedstawiona przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na spotkaniu z Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych, które odbyło się w ubiegły piątek. Jak podkreśla NSZZP, Członkowie Zarządu Głównego w przyjętej uchwale jednogłośnie podkreślili, że przedstawiona przez Ministra propozycja daje powody do satysfakcji z już osiągniętych efektów, ale nad pełnym porozumieniem i nad zawieszeniem protestu trzeba będzie jeszcze popracować. 

Dziś na biurko Ministra Brudzińskiego trafi przyjęta przez Zarząd Główny uchwała, która punkt po punkcie odnosi się do poszczególnych postulatów w kontekście piątkowej propozycji porozumienia. „Jeżeli w najbliższych dniach uwagi Zarządu Głównego zostaną zaakceptowane, zwołane zostanie kolejne posiedzenie i zapadną decyzje co do dalszych losów protestu” – zapowiadają związkowcy. 

Przypomnijmy, w piątek „strona rządowa wskazała na możliwość spełnienia w pewnym zakresie 4 z 6 postulatów, tj. nadgodzin płatnych w 100%; wzrostu uposażeń w 2019 roku w dwóch turach od 1 stycznia i od 1 lipca – łącznie skutki podwyżek wyniosą 610 zł, 100% wynagrodzenia za L4 dla funkcjonariuszy „pierwszej linii”; zdjęcia cenzury wiekowej 55 lat przy nabywaniu praw emerytalnych”.

Późnym popołudniem MSWiA opublikowało nagranie, na którym Joachim Brudziński zwraca się do protestujących. Szef resortu spraw wewnętrznych mówi o podwyżkach, płatnych nadgodzinach oraz rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę.

image
źródło MSWiA

NSZZP/MSWiA/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
olo
środa, 26 września 2018, 23:28

czyli wyjdzie jakoś po 300zł średnio na policjanta, to nie podwyżka tylko ochłap inflacyjny. liniowy 150 a góra 450. Oby związki się nie dały i nikt tak tanio skóry nie sprzedał. Od nowego roku podwyżki -trąbią w mediach czyli ja dostanę te 150 i dalej ten balkon, nie policjant utrzyma moją rodzinę - bo ja nie dam rady 650 teraz/500 po nowym roku to jest podwyżka

Wojtek
środa, 26 września 2018, 22:18

Może oddamy zezwolenia do kierowania bo nie mamy obowiązku jeździć radiowozami bo jest to dodatkowa usługa z naszej strony ponieważ prawa jazdy są za nasze pieniądze zrobione i może będą nas wozić taksówki. Nikt policjantowi za to dodatkowo nie płaci a musimy się jeszcze dodatkowo za swoje pieniądze ubezpieczyć bo policja nie pokrywa takich ubezpieczeń a jak ktoś ma kolizję to ubezpieczyciele zabierają mu zniżki z prywatnego ubezpieczenia. Jakim prawem - gdzie tu sens i logika.

Wojtek
środa, 26 września 2018, 22:14

Pismo do funkcjonariuszy to żenada. Ponadto sterta kłamstw - jakie 1100zł - kto to widział chyba komendanci którzy zrobią wszystko dla PIS. Propozycje też są kpiną. To nie jest nawet rekompensata za zamrożoną inflację to gdzie ta podwyżka. A gdzie art 15a który został wprowadzony podstępem i wstecz w stosunku do funkcjonariuszy którzy już byli w służbie /czemu nie mamy mieć zapłacone za lata legalnie przepracowane - wiem rząd liczy że cześć ludzi nie dożyje aby otrzymać te pieniądze po 65 roku życia i będą oszczędności - żałosne podejście do obywatela/. Może sobie odejmie rząd od koryta - dość już tego rozpasania z publicznych środków. Nie ma zgody dla związków na takie porozumienie. Protest będzie trwał nawet jak związki podpiszą porozumienie do tych propozycji. Czara goryczy już się przelała. Nie odpuścimy.

Opp Warszawa
środa, 26 września 2018, 15:39

Zgadzam się z kolegami te podwyżki to jakaś kpina .

Zwykły policjant
środa, 26 września 2018, 15:37

Panie Ministrze zapomina Pan o zwykłych policjantach , którzy każdego dnia muszą ciężko pracować i do tego wyrabiać statystyki aby komendanci dostawali duże podwyżki ale i My zwykli policjanci ,,dziękujemy\" za tak wielką podwyżkę .

Tweets InfoSecurity24