Reklama

Służby Mundurowe

Mobilne kontrole na granicach w lipcu

  • Fot. en.kremlin.ru
    Fot. en.kremlin.ru

Polskie władze wprowadzają kontrole na granicach w związku z organizacją Szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży. Będą one jednak prowadzone wyrywkowo, z wykorzystaniem mobilnych punktów kontroli - tzw. Schengen-busów.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że przygotowywane jest właśnie rozporządzenie, które umożliwi czasowe przywrócenie kontroli granicznej. Komendant Główny Straży Granicznej powiedział, że kontrole zostaną przywrócone od 2 lipca do 31 lipca. Rzecznik prasowy Straży Granicznej st. chor. SG Agnieszka Golias potwierdziła w rozmowie z Defence24.pl, że kontrole będą prowadzone wyrywkowo, w podobny sposób, jak miało to miejsce w czasie Euro 2012. Kontrole będą odbywały się w oparciu o mobilne punkty kontroli granicznej tzw. Schengen-busy.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powiedział, że służby są przygotowane do zabezpieczenia bezpieczeństwa pielgrzymom na Dni Młodzieży i uczestnikom szczytu. W bezpośrednie zabezpieczenie tych wydarzeń będą zaangażowane wszystkie służby nadzorowane przez MSWiA - policja, straż pożarna, Straż Graniczna i Biuro Ochrony Rządu. W tym celu do ochrony Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO skierowanych zostanie dodatkowych 13 tys. funkcjonariuszy, przywrócona zostanie także czasowa kontrola graniczna. 

Nie jest to nic niezwykłego. Podczas EURO 2012 w Polsce kontrole były już przywracane. Proszę tego nie łączyć z sytuacją, która ma miejsce na południu Europy.

szef MSWiA Mariusz Błaszczak

Zadaniem służb MSWiA będzie zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości spotkań, tras przejazdów i miejsc pobytu. Trasy i miejsca spotkań młodych ludzi podczas ŚDM również zabezpieczy policja. Funkcjonariusze służb podległych MSWiA odpowiadać będą także za sprawną odprawę na przejściach granicznych oraz ochronę ważnych gości i zagranicznych delegacji. Jak zaznacza MSWiA, trwają prace koordynujące przygotowania służb i zespołów zajmujących się bezpieczeństwem uczestników Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w Warszawie.

Koordynacją przygotowań do zabezpieczenia tych wydarzeń zajmuje się zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele kierownictwa poszczególnych służb m.in. policji, BOR, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca br. Natomiast Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca br.

Reklama

Komentarze

    Reklama