Müller: w Sylwestra policja będzie mogła wystawiać mandaty na podstawie rozporządzenia ws. obostrzeń

21 grudnia 2020, 10:12
mandat, fot. Śląska POlicja
Fot. Śląska Policja

Na podstawie rozporządzenia ws. nowych obostrzeń, policja będzie miała możliwość wystawiania mandatów osobom, które bez powodu ujętego w rozporządzeniu pojawią się od godz. 19.00 31 grudnia do 6.00 rano 1 stycznia na ulicach - przekazał w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. (do końca przerwy szkolnej) zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych. W sylwestrową noc będzie zakaz przemieszczania się od godz. 19.00 31 grudnia do 6.00 rano 1 stycznia.

Rzecznik rządu pytany, czy zapowiedziane obostrzenia będą obowiązywać w ogłoszonej formie, przekazał, że "nie będzie zasadniczych zmian w rozporządzeniu". "Są tylko doprecyzowania takich sytuacji, jak choćby egzaminy zawodowe, które odbywają się w styczniu". "Ale obostrzenia, które przekazywaliśmy, co do zasady się nie zmieniają" - dodał.

Müller dopytywany, czy policja będzie na podstawie rozporządzenia wystawiać mandaty osobom, które bez powodu ujętego w rozporządzeniu pojawią się w noc sylwestrową na ulicach, podkreślił, że "na podstawie takiego rozporządzenia będzie miała taką możliwość". Wyraził nadzieję, że "nie będzie takiej konieczności, ponieważ wszyscy w poczuciu odpowiedzialności dostosujemy się do tych zasad".

"Pamiętajmy o tym, że jest ustawa, która pozwala na wprowadzanie ograniczeń w stanie epidemii. (...) Podobne ograniczenia obowiązywały wiosną tego roku. Przez wiele dni można było wyjść z domu tylko w czterech określonych przypadkach. Wprowadzamy podobne ograniczenie na kilka godzin" - mówił rzecznik rządu.

Zaapelował także do "zaufania zdrowemu rozsądkowi". "W tej chwili ograniczenie kontaktów społecznych jest szansą do czasu, kiedy szczepienia będą miał charakter powszechny, aby kolejne osoby w Polsce nie umierały i argument zdrowia i życia naszych bliskich jest najważniejszy" - zaznaczył Müller.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
olo
czwartek, 24 grudnia 2020, 11:22

Co teraz powie rzecznik rządu, jak premier przyznał się, że temat powinien być objęty ustawą. Przeprosi, wycofa się czy będzie tkwił na swoim stanowisku? I oczywiście kolejny raz nie poniesie konsekwencji za wprowadzenie w błąd społeczeństwa

Ron
poniedziałek, 28 grudnia 2020, 03:11

A co ma powiedzieć? Ma inne tematy. Trzeba coś powiedzieć jak pytają jakim cudem premier po opublikowaniu rozporządzenia sam kwestionuje jego zapisy na temat godziny policyjnej w Sylwestra.

Olo
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 20:40

Apeluję się do KGP i kierownictwa o rozsądek w tej sprawie. Prawo obowiazuje, a ta władza się kończy

Olo
wtorek, 22 grudnia 2020, 15:17

Szeregowy policjant jedynie co może, to nie pisać mandatu tylko notatkę do sądu. Nie przekroczy uprawnień i dopełni obowiązków.

Krzys
środa, 23 grudnia 2020, 15:41

Zawsze może też nie zobaczyć pewnych sytuacji. Świata tak czy tak nie zmieni a nie będzie realizował głupich rozkazów. Głupich bo przebywanie w otwartej przestrzeni nie jest zagrożeniem a przynajmniej nie większym niż udział w pasterkach. Jeśli dostrzeże wątek polityczny - tym bardziej nie powinien się włączać.

?
środa, 23 grudnia 2020, 22:42

Tylko co ze zgłoszeniami? To jest okres świąteczny. W Polsce obowiazuje wzmożona bezinteresowna zawiść. Większość zgłaszających bedzie czekać z uruchomioną kamerą na wezwany patrol

Obywate l
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 17:56

Może od razu na podstawie wpisu na twiterze? Apeluje do was policjanci, w szczególności oficerowie, powiedzcie stop, nie egzekwujcie prawa z kartonu, domagajcie się przejrzystych przepisów, które można egzekwować w sposób jasny. Władza nie ma prawa wprowadzać takich nakazów rozporządzeniami, to zalążek absolutyzmu. Epidemia jest wykorzystywana do celów politycznych i przez to umierają ludzie.

Krzys
środa, 23 grudnia 2020, 15:42

Przyłączam się do tego apelu. Dziękuję za jego wyartykułowanie.

Nejdndn
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 15:33

Hahaha już widzę jak wystawiają mandaty

Olo
wtorek, 22 grudnia 2020, 15:15

Raczej nie będą. Ale obywatele będą zgłaszać przypadki, żeby przyjeżdżał patrol bo się ktoś przemieszcza. A później nagrania z tych interwencji będą w sieci. Beka za free

Ryba
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 15:23

Poproszę potem o info ile spraw policja w sądach wygrała ! Myśle ze 5 procent

Tweets InfoSecurity24