Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Miotany robot PIAP dla Straży Granicznej

  • Fot. PIAP
    Fot. PIAP

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował kolejną dostawę najnowszej wersji Taktycznego Robota Miotanego 2.0. Robot wesprze działania funkcjonariuszy Śląsko - Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.

TRM jest urządzeniem przeznaczonym do wsparcia operacji antyterrorystycznych, powstałym w odpowiedzi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu prowadzone przez jednostki specjalne przed przystąpieniem do akcji. Składa się z rurowego korpusu, w którym umieszczone są: kamera, mikrofon oraz oświetlacze światła białego i/lub podczerwieni. Napęd zapewniają dwa sprężyste, gumowe koła umieszczone po bokach robota.

Urządzenie jest konstrukcyjnie przystosowane do upadków z dużej wysokości, dlatego TRM może być wrzucony do obiektu (lub na miejsce akcji w otwartym terenie) ze znacznej odległości, i następnie w sposób teleoperowany prowadzić tam zdalną inspekcję.

Taktycznego Robota Miotanego 2.0 można wyposażyć w akcesoria, tj. ładunki oślepiające, ogłuszające lub wybuchowe. Umożliwia to wykorzystanie TRM 2.0 np. do wprowadzania dezorganizacji i popłochu w grupie napastników.

Jak zaznacza PIAP, robot ma cichszy układ napędowy (w porównaniu do robota pierwszej generacji), charakteryzuje się bezstopniową regulacją kąta widzenia kamery w pełnym zakresie 360° (bez konieczności użycia narzędzi), możliwością zastosowania różnego rodzaju oświetlaczy LED i wyzwalania granatów hukowo-błyskowych. Panel sterowania TRM charakteryzuje się niewielką masą i wymiarami zewnętrznymi, system posiada nagrywarkę cyfrową zintegrowaną z panelem sterowania. Jest również możliwość operowania kilkoma robotami z jednego panelu sterowania.

Reklama

Komentarze

    Reklama