Minister sprawiedliwości ponagla ludzi premiera w sprawie podwyżek w Służbie Więziennej

4 marca 2019, 15:53
służba więzienna, porozumienie, fot. sw.gov.pl
Fot. Służba Więzienna/Facebook

Zgodnie z podpisanym w ubiegłym roku porozumieniem, od 1 stycznia 2019 roku funkcjonariusze Służby Więziennej powinni otrzymać podwyżki. Jednak mimo tego, że zbliżamy się do końca pierwszego kwartału nowego roku, na rządowych stronach próżno szukać projektu rozporządzenia w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej. Z informacji do jakich udało się dotrzeć InfoSecurity24.pl wynika, że projekt powstał, a resort sprawiedliwości na początku roku przesłał go do Centrum Analiz Strategicznych wraz z wnioskiem o wprowadzenie projektu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Do dziś projekt nie trafił jednak do wykazu.

„Nasza cierpliwość powoli się kończy” – mówi InfoSecurity24.pl funkcjonariusz służby więziennej na co dzień pełniący służbę w jednym z zakładów karnych na Mazowszu. Wszystko przez przedłużające się prace nad projektem rozporządzenia, dzięki któremu wynegocjowane w listopadzie zeszłego roku podwyżki mogłyby trafić na mundurowe konta. Na projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariusze SW czekają od ponad trzech miesięcy. Na jakim etapie są prace? 

O to, kiedy funkcjonariusze SW otrzymają obiecane podwyżki zapytaliśmy niedawno rzecznik prasową Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Jak zapewniała nas wtedy ppłk Elżbieta Krakowska, wypłaty nastąpią „niezwłocznie, po opublikowaniu rozporządzeń regulujących przedmiotowe zagadnienia”. Projektu rozporządzenia nie ma jednak ani na stronach resortu sprawiedliwości, ani Rządowego Centrum Legislacji. Zapytaliśmy więc Ministerstwo Sprawiedliwości na jakim etapie są prace nad przepisami, i kiedy strażnicy więzienni otrzymają wynegocjowane pieniądze.

Jak się okazuje sytuacja nie jest taka prosta. Z przekazanych redakcji informacji wynika, że projekt rozporządzenia powstał w resorcie sprawiedliwości i na początku roku został przekazany do Centrum Analiz Strategicznych wraz z wnioskiem o wprowadzenie projektu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jednak do dziś projekt nie znalazł się w wykazie, a 1 marca „Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Centrum Analiz Strategicznych z prośbą o przyspieszenie wydania opinii”.

1 marca 2019 r. Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Centrum Analiz Strategicznych z prośbą o przyspieszenie wydania opinii o projekcie umożliwiającej dokonanie wprowadzenia projektu do wykazu, a następnie przekazanie projektu do uzgodnień i konsultacji publicznych.

Zespół Prasowy, Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości 

Biorąc pod uwagę scenariusz, w którym rozporządzenie zostanie przyjęte w trybie obiegowym, co zdarzało się już w przeszłości, projekt i tak wcześniej zostanie skierowany do uzgodnień i konsultacji publicznych. Trudno przewidywać, ile będą one trwać, jednak może się okazać, że podwyżki nie trafią na konta funkcjonariuszy wraz z kwietniową wypłatą (w ostatnich dniach wśród funkcjonariuszy SW pojawiły się nieoficjalne informacje mówiące o tym, że podwyżki mają być wypłacone 1 kwietnia). Z drugiej strony dotychczasowe tempo prac nad rozporządzeniem i fakt, że Służba Więzienna jest obecnie jedyną z protestujących w ubiegłym roku formacji, która obiecanych pieniędzy jeszcze nie otrzymała, sprawiają, że presja środowiska jest bardzo duża, i może wpłynąć na znaczące przyspieszenie procedowania ostatnich etapów prac legislacyjnych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 18
FanJakiego
piątek, 8 marca 2019, 21:11

No i co dzień za dniem mija a pieniędzy nie widać. Żucili 13stki. Ale to niewiele zmienia. A już słyszałem plotki że jak nie dadzą podwyżki do czerwca to możemy zapomnieć o wyrównaniu. Ale tak długo to chyba nikt czekać nie będzie.

Eberhard
piątek, 8 marca 2019, 11:50

Na to pieniędzy nie ma i nie będzie jak mawiał klasyk. Gdyby pieniądze były to by już były na kontach. Gadanie o legislacji i ponaglaniu to zwykłe mydlenie oczu. Mogę się założyć że nawet w kwietniu ich nie będzie. SW uczy pokory. Pozdrawiam żyjących nadzieją.

Normalny zk rzeszów
poniedziałek, 25 marca 2019, 20:52

Szybciej dostaną nauczyciele jak my szaraki SW

Patrzący
środa, 6 marca 2019, 10:16

Nie ma nic bardziej mobilizujacego tych na górze , jak masowe L-4 tych na dole.

Cywil
wtorek, 5 marca 2019, 19:52

Rzecznik SW w stopniu pułkownika, dla takich co grzeją ciepłe stołki w tej służbie i siedzą w biurach idzie ogromna kasa. O tych z pierwszej Lini którzy wykonują podstawową robotę do jakiej ta służba jest powołana jak zwykle o kasie mówi się wtedy kiedy inni już dawno się obdzielili. Służba w SW to przede wszystkim Ci którzy zabezpieczają bezpośrednio wykonanie kary, ale Ci zaledwie są kapralami, mimo że wiele osób ma wyższe wykształcenie, bo średnie to norma.

Kultura
wtorek, 5 marca 2019, 14:46

Funkcjonariusze nie ma na co czekać Nas nie szanuja to my też nie szanujmy jeśli z dniem 1-go kwietnia nie będzie podwyżki z wyrównanie na L-4 a pan minister i jego zastępca w raz z Czsw i Oisw niech pracują za Nas

Tweets InfoSecurity24