Reklama

Służby Mundurowe

Meksyk kupi Black Hawki. Wesprą wojnę z narkotykami

  • Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż kolejnych maszyn UH-60M do Meksyku. Na zdjęciu Black Hawk należący do US Army. Fot. Sgt. Jonathan C. Thibault/US Army
    Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż kolejnych maszyn UH-60M do Meksyku. Na zdjęciu Black Hawk należący do US Army. Fot. Sgt. Jonathan C. Thibault/US Army

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż do Meksyku trzech śmigłowców UH-60M Black Hawk, które zostaną wykorzystane do wsparcia zwalczania przestępczości narkotykowej.

Zakres ewentualnego kontraktu miałby objąć dostawę trzech wiropłatów UH-60M wraz z silnikami, układami nawigacyjnymi typu H-764G, trzema głowicami elektrooptycznymi Star Safire III, systemami planowania misji, goglami noktowizyjnymi oraz wyposażeniem dodatkowym i elementami wsparcia eksploatacji. Meksyk miałby otrzymać także sześć karabinów maszynowych M134 Minigun, przeznaczonych na uzbrojenie śmigłowców.

Szacowana wartość umowy wynosi 110 mln USD. Agencja DSCA podkreśla, że ewentualna dostawa Black Hawków do Meksyku przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa „strategicznego partnera” USA z uwagi na zwiększenie zdolności w zakresie przemieszczania jednostek zaangażowanych do zwalczania narkotyków na terytorium kraju.

W ubiegłym roku władze Stanów Zjednoczonych wyraziły zgodę na sprzedaż do Meksyku ponad 20 maszyn UH-60M Black Hawk, wraz z m.in. karabinami maszynowymi M134. Siły zbrojne i policja federalna Meksyku już obecnie eksploatują wiropłaty tego typu, dostarczone wcześniej w ramach programu Departamentu Stanu pod kryptonimem Merida.

Należy pamiętać, że opublikowanie notyfikacji przez agencję DSCA nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu.

Reklama

Komentarze

    Reklama