Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Łotewski MSZ: bazy logistyczne Nord Stream 2 przykrywką dla rosyjskiego wywiadu

fot. P. Tracz / KPRM
fot. P. Tracz / KPRM

Łotewski minister spraw zagranicznych Edgar Rinkēvičs poinformował o powodach sprzeciwu władz w Rydze wobec możliwości wykorzystania portu w Windawie jako bazy logistycznej dla projektu Nord Stream 2. 

Agencja Ria Novosti cytując słowa polityka twierdzi, że jego zdaniem „budowa rurociągu mogła stać się przykrywką dla działań wywiadowczych służb specjalnych Rosji”. W efekcie zaszkodziłoby to decyzjom podejmowanym w zakresie tworzenia na Łotwie infrastruktury obronnej.

Wsparcie dla rurociągu według Rinkēvičsa „byłoby sprzeczne z ideą współpracy Rygi z UE i NATO, z którymi łączą ją projekty infrastrukturalne”.

Port w Windawie otrzymał propozycję udziału w budowie Nord Stream 2. Planowane inwestycje z tego tytułu według rosyjskich mediów miałyby wynieść 14 milionów euro. Przychody dla łotewskiej gospodarki Ria Novosti szacuje na 25 milionów euro.

Nord Stream 2 to planowany gazociąg pomiędzy Rosją i Niemcami o docelowej przepustowości 55 mld m3 surowca rocznie. Jego budowa ma ruszyć w 2019 r. Rurociąg budzi kontrowersje w Europie Środkowej ponieważ może utwierdzić dominację rosyjskiego błękitnego paliwa na tym obszarze na całe dekady. Nord Stream 2 byłby także zabójczy dla tranzytu gazu przez Ukrainę na Zachód. 

Zobacz także: Prof. Riley: Amerykanie wysyłali do UE marines. Dziś będą wysyłać LNG

Reklama

Komentarze

    Reklama