Reklama

Legislacja

Za trzy miesiące prawo jazdy zostawimy w domu

Fot. Lubuska Policja
Fot. Lubuska Policja

„W tym roku Mikołajki będą dzień wcześniej (przynajmniej dla kierowców)!” – czytamy w komunikacie resortu cyfryzacji. O co chodzi? Jak informuje ministerstwo, od 5 grudnia kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy - będziemy mogli je mieć w telefonie. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dziś dokument, dzięki któremu staje się to możliwe.

„Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok” – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak dodaje „za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel”. 

Zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. 

Przepisy stanowiące podstawę do wydania komunikatu ministra cyfryzacji weszły w życie dzisiaj. Jak podkreśla ministerstwo cyfryzacji, „dziś, czyli w pierwszym możliwie terminie, szef MC podpisał odpowiedni komunikat. Dzięki temu dokładnie od 5 grudnia 2020 r. ruszając w trasę nie będziemy musieli stresować się tym, że prawo jazdy zostało na szafce w korytarzu lub w innej torebce”. 

W połowie sierpnia Sejm przyjął poprawki do nowelizacji Prawo o ruchu drogowym, która m.in. wprowadza możliwość rejestracji przez internet samochodów dla sprzedawców nowych aut, a także znosi obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w Polsce. Pakiet deregulacyjny dla kierowców to wspólna inicjatywa naszego ministerstwa i resortu infrastruktury. 

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze