Reklama

Legislacja

Tegoroczny budżet znowelizowany. Dodatkowe pieniądze dla służb już niebawem

Fot. MSWiA/Twitter
Fot. MSWiA/Twitter
Autor. MSWiA/Twitter

Sejm zajął się wczoraj senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy budżetowej i okołobudżetowej na rok 2021. Większość zmian, jakie do przepisów wprowadził Senat, nie spotkała się jednak z poparciem posłów. Ustawy trafią teraz na biurko prezydenta. Na ich opublikowanie w Dzienniku Ustaw z niecierpliwością czekają zapewne służby, zarówno te specjalne jak i podległe MSWiA czy Ministrowi Sprawiedliwości, bowiem nowela, która lada moment stanie się obowiązującym prawem, jeszcze w tym roku zapewni im pokaźny zastrzyk gotówki.  

Nowelizacja budżetu, w trakcie trwania roku, nie jest niczym niezwykłym. Nie zawsze jednak zdarza się tak, że wszystkie służby mundurowe i specjalne stają się beneficjentami zmian, a z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia tym razem.

Najwięcej dodatkowych środków otrzyma policja. Rząd zwiększył budżet formacji o 538 049 000 złotych, a więc formacja do dyspozycji będzie miała łącznie 10 675 627 000 zł. Nowelizacja wpłynie także na zwiększenie finansowania Państwowej Straży Pożarnej. PSP liczyć może na prawie 398 mln złotych więcej niż dotychczas (jej budżet na ten rok wyniesie 3 636 769 000 złotych). Więcej środków dostanie też Straż Graniczna. W przypadku tej służby chodzi o ponad 200 mln złotych (200 257 000 zł). Wskutek nowelizacji, budżet jej budżet wzrośnie z 1 713 490 000 złotych do 1 913 747 000 złotych. Finansowy zastrzyk otrzyma również Służba Ochrony Państwa. Tutaj mowa o dodatkowych 28 636 000 złotych.

Beneficjentami zmian będą także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Budżet ABW wzrośnie o 75 472 000 złotych (z 631 586 000 zł do 707 058 000 zł), AW otrzyma 23 482 000 złotych więcej niż zakładano (wzrost z 252 356 000 zł do 275 838 000 zł), a finansowanie CBA będzie większe o 37 625 000 złotych (dziś budżet na 2021 rok wynosi 211 289 000 zł, a po nowelizacji wzrośnie ma do 248 914 000 zł). 

Dodatkowe środki dostanie też Służba Więzienna. Formacja podległa ministrowi sprawiedliwości do wydania mieć będzie o ponad 151 mln złotych (151 013 000 zł) więcej niż zakładano (po nowelizacji budżet na więziennictwo wyniesie 3 615 069 000 zł, dziś opiewa na 3 464 056 000 zł).

Będą nagrody?

Oprócz ustawy budżetowej dokonano też nowelizacji tzw. ustawy okołobudżetowej, zgodnie z którą do mundurowych - w postaci specjalnego dodatku motywacyjnego - jeszcze w tym roku powinny trafić nagrody. Specjalne dodatki motywacyjne można będzie przyznać, "z utworzonego na ten cel w jednostkach dodatkowego funduszu motywacyjnego w wysokości 6 proc. planowanych na rok 2021 wynagrodzeń osobowych i uposażeń". Jak wynika z informacji do których dodarło InfoSecurity24.pl, dodatki otrzymać będą mogli mundurowi wszystkich formacji. "Beneficjentami tego rozwiązania będą m.in. zarówno żołnierze jaki i funkcjonariusze poszczególnych służb mundurowych zaliczani do państwowej sfery budżetowej, w tym (…) funkcjonariusze: Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Celno-Skarbowej" – poinformował redakcję resort finansów. Specjalne dodatki motywacyjne będą mogły być również przeznaczone dla funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej podległej Marszałkowi Sejmu. 

Ustawy trafią teraz na biurko prezydenta, ale nie na podpis pod dokumentem nie trzeba będzie zapewne czekać zbyt długo. 

DM

ReklamaReklama
Reklama

Reklama

Komentarze (12)

 1. wiem co mówię

  Funkcjonariusze służby więziennej muszą być doceniani bo jeszcze parę lat i nikt nie będzie tam chciał pracować, a starości odchodzą...odchodzą bezpowrotnie.

  1. Siwy

   Największe braki były, są i będą w policji, robota ciężka, czasami niewdzięczna, kasa mała, brak wolnego, stres, wypalenie, niewiele osób sobie z tym radzi, dlatego wcześniejsze odejścia, ubytki zdrowia, pompa, ciągła pompa, więc tu bym się bardziej martwił.

 2. Pożyjemy, zobaczymy

  Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce, obiecywać, opowiadać można wiele, życie zweryfikuje ile z tych obiecanych środków trafi do kieszeni zwykłego policjanta, zwłaszcza z grup 2-5

  1. Magda

   A pomyśli ktoś o pracownikach cywilnych tych służb? Jeżeli jesteśmy niewidzialni i niepotrzebni niech mundurowi usiada za biurka...

  2. Cywil

   Juz siedzą i robią to co cywile tyle ze dostają 2-3 razy więcej

 3. Jeden z wielu

  Jakie premie jakie nagrody za krecenie statystki . Nagroda za złapanie bandziora uratowanie życia . A nie za siedzenie za biurkiem i liczenie słupków i wymyślaniem nowych wskaźników.

  1. Cywil

   Nagroda za bandziora? Przecież to slużba! W wynagrodzeniu mają placone za to co robią! To ich obowiązek. Ja nie dostaję nagrody za to co powinnam i robię na codzień.

 4. Oskar

  Nagrody, premie, dodatki, naprawdę?, ile z nich trafia do liniowych, no ile?, grosze, więc zostawmy te głodne kawałki i mydlenie oczu.

  1. Marek

   do liniowych trafia wielkie G .... Taka prawda jak byleś 3 dni na L4 bo ci dziecko zachorowało to nie dostajesz a komendant nie ważne chorował złamał reket nagroda mu się należy taka prawda!!! Wiec bajki niech sobie sami opowiadają a liniowych mają za śmieci.

 5. ...

  A pracownicy cywilni w wyżej wymienionych instytucjach kiedyś jakieś podwyżki dostaną ?? : /

  1. Olo

   Jak zaptrotestują

  2. Inni

   Przecież dostali, co chcą jeszcze dostać?, w kolejce są następni, bo są zawody które nie dostały od lat złotówki

  3. Karol

   To niech te zawody zaczną protestować. Każdy siedzi i czeka a marudzi cały czas.

 6. Viktor

  Ciężko uwierzyć że nastąpi równy podział, zawsze premie trafiały wyżej, niżej było kiepsko, tak pewnie pozostanie. Dlatego cieszy fakt, że chociaż grupy odblokujecie, dobre i to, na premie, nagrody, fundusze biorę poprawkę, pragmatyzm, proza życia i lata praktyki, trudno być tutaj optymistą.

  1. Karo

   Ucieszę się jak po 19 latach służby, zszarganego zdrowia, po 10 latach na 5 grupie dostanę 6 grupę, odkupiłem to masą straconego zdrowia i nerw, więc czekam na wytyczne

  2. Karo z twojego wpisu wynika że po 9 latach służby już miałeś 5 grupę i udajesz pokrzywdzonego. Dobre.

  3. Karo

   Co udaje?, kogo?, odpowiedziałbym bym ci, ale moder nie przepuści, szkoda, jak na prawie 20 lat służby, ciężkiej pracy 5 grupa to żaden wyczyn, więc zjazd.

 7. Amen

  0 podwyżek dla medyków,nie zasługują na psi grosz

  1. Olek

   Dziwny wpis, sektor medycznymi mieć przeszło 6% PKB, kosmiczna kasa, nawet MON oddał część swojej puli, chyba ktoś tu nieźle pocisnął hehe

 8. Magdalena

  11.11 święto pracownika cywilnego !!!!! mam nadzieję, że nie zapomnicie !!!!!

  1. cywil

   ja nie mogę, mam na 7.00 do roboty

  2. Taaa

   A potem masz wolne, mundurowy nigdy nie ma

  3. Gość

   Ale opowiadasz farmazony !!!

 9. M.

  A cywile nic......

  1. ...

   Jak to nic?, dopiero ktoś napisał że dostaliście podwyżki, więc jakie nic?

  2. Cywil 2

   Co dostaliśmy ? 165 zł BRUTTO to jest podwyżka? Po odjęciu na milion pierdyliardów nie wiem czy zostanie 80 zł do ręki.

  3. I

   Bzdura. Cywile w policji nie dostali ŻADNYCH podwyżek

 10. WiemCoSeZjem

  Fundusz motywacyjny, który ma motywować wydających rozkazy do szybkiego wydawania rozkazu pacyfikacji

 11. Policjant

  Dziękuję :)

  1. J23

   Bardzo proszę. Nauczyciel

  2. Zapytujący

   Czy wczoraj nie zapowiedziano kolejnych podwyżek dla nauczycieli?

  3. 18h tydzień

   Daj Nauczycielu spokój, porównaj ile masz płacone za 1h, a wyjdzie że jesteście najwyżej zarabiającą grupą zawodową w budżetówce. masz 3 roczne pełnopłatne urlopy, wakacje, ferie, przedłużone wszystkie święta, a w tygodniu pracujesz pn. wt. od 8:00 do 10:30 i śr. czw.pt. od 8:00 do 11 :30...... To Twoje 18h

 12. Tadeusz

  To nagrody się posypią.Dla kierownictwa i związkowców !!!! Przecież tak walczyli o fundusz nagrodowy

  1. Policjant

   Tylko oni dostają pieniądze widać to na rocznych zarobkach jawne to jest!!! Zobaczcie srednioroczny przychód KWP wychodzi że zarabia 1.5 raza więcej niż pensja. Żenada!!! A zwykły glina średnio miesięcznie ma 200 zł nagrody!! A niby NIK robi kontrolę prawie co roku??? Śmieszni są!

  2. Boguś

   a u nas dzielą nagrody za l4, przypadek?

Reklama

Najnowsze