Reklama

Legislacja

Premier zapowiada "oczekiwane przez funkcjonariuszy" zmiany w prawie o ruchu drogowym

Fot. Adam Guz/KPRM
Fot. Adam Guz/KPRM

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa na polskich drogach są bardzo ważne i oczekiwane przez funkcjonariuszy polskiej policji. Są niezwykle istotne chociażby z tego względu, że od ponad 20 lat nie zmieniano kwot mandatów w Polsce - powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

W poniedziałek przed siedzibą Komendy Stołecznej Policji odbył się briefing prasowy poświęcony zwiększaniu bezpieczeństwa na polskich drogach. Udział w nim wziął premier Mateusz Morawiecki i komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. 

Premier podczas konferencji prasowej przypomniał, że rząd kilka dni temu przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. wprowadzenie renty dla najbliższych osób, które zginęły w wypadkach drogowych, niższe stawki OC dla osób jeżdżących bezpiecznie oraz podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł. "Wszelkie tego typu działania, które prowadzimy mają służyć temu, aby ruch drogowy był po prostu bezpieczniejszy" - mówił premier. 

Premier powiedział przy tym, że rząd chce też ścigać i łapać skutecznie "bandytów za kierownicą".

Apeluję, aby sierpień był miesiącem bezpiecznych powrotów z wakacji, bezpiecznych powrotów do domu. Tutaj mamy do czynienia z ludzkim życiem. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Do sprawy odniósł się Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. "Zmiany, o których mówił pan premier dotyczące bezpieczeństwa na polskich drogach to są bardzo ważne zmiany i oczekiwane przez funkcjonariuszy polskiej policji. One przede wszystkim ogniskują się w obrębie wysokości grzywien, a więc zwiększenie tej kwoty grzywny w postępowaniu sądowym do 30 tys. złotych, w postępowaniu mandatowym do 5 tys. złotych, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. złotych" - podkreślił gen. insp. Jarosław Szymczyk. "To są zmiany niezwykle istotne chociażby z tego względu, że od ponad 20 lat nie zmieniano kwot mandatów w Polsce" - ocenił Komendant Główny Policji.

Szef policji wskazał przy tym, że policjanci jak tylko ta nowelizacja wejdzie w życie, będą z nich na pewno korzystać. "Oczywiście w każdym przypadku policjant decyduje o wysokości kwoty mandatu karnego" - mówił. Wpływy z tego tytułu mają być wykorzystane na inwestycje drogowe. "Zakładamy, że pieniądze z mandatów drogowych trafią na budowę dróg" - poinformował. Wszystkie tego rodzaju działania mają służyć temu, żeby ruch drogowy był bezpieczniejszy" - stwierdził. Szef rządu podkreślił, że "na drodze nie mijamy tylko samochodów - mijamy ludzi, którzy są w tych samochodach".

Zwrócił także uwagę na znaczenie rozwijania przez rząd bezpiecznej infrastruktury. "Ponadto przyjęliśmy i rozwijamy w ogromnym tempie Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. To tysiące różnego rodzaju zadań w Polsce - przejścia dla pieszych, sygnalizatory, ronda, kładki. Inwestycje te zwiększą bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ale ważne jest też, by Polska Policja skutecznie ścigała, łapała i karała sprawców wypadków" - napisał Mateusz Morawiecki.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama