Reklama

Legislacja

Oddelegowani na dłużej? Szykują się zmiany w ustawie o Straży Granicznej

Fot. Straż Graniczna/Twitter
Fot. Straż Graniczna/Twitter

W szczególnie uzasadnionych przypadkach funkcjonariusz Straży Granicznej będzie mógł zostać oddelegowany z urzędu nie jak dotychczas na 6, ale na 12 miesięcy. Zmiany zapisano w projekcie nowelizacji ustawy o SG. A ten, jak wynika z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl, jest obecnie konsultowany wewnątrz formacji.

"W pełni rozumiemy powagę sytuacji, w jakiej znalazła się nasza formacja w związku z wydarzeniami na granicy z Białorusią, uważamy jednak, iż działania podejmowane przez stronę służbową nie mogą być realizowane kosztem funkcjonariuszy Straży Granicznej" – piszą, komentując projekt zmian w ustawie przygotowany przez Komendę Główną SG, związkowcy z NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale SG. W ich opinii, "próba zmiany art. 40 Ustawy o Straży Granicznej wpłynie niekorzystnie na prawa i obowiązki funkcjonariuszy".

Z dokumentu  udostępnionego przez związkowców  datowanego na 28 października wynika, że możliwe ma być – jak czytamy w uzasadnieniu przedłużenie "delegowania z urzędu powyżej 6 miesięcy, w szczególnie uzasadnionych przypadkach do 12 miesięcy w okresie dwóch lat". Decyzję w tej sprawie podejmowałby komendant główny Straży Granicznej, natomiast komendant oddziału SG oraz komendant BSWSG, każdy w zakresie swojej właściwości, po uzyskaniu zgody szefa formacji. 

W okresie od marca 2020 r. w związku z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową, związanym z wystąpieniem zagrożenia dla zdrowia publicznego wywołanego wirusem SARS-CoV-2, jak również w związku z utrzymującą się migracją na granicy wschodniej wzrasta w sposób bardzo zauważalny liczba funkcjonariuszy delegowanych z urzędu do czasowego pełnienia służby.

fragment uzasadnienia projektu zmiany ustawy o Straży Granicznej

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, jeżeli oddelegowanie funkcjonariusza następuje z urzędu, nie może przekraczać łącznie 6 miesięcy w okresie 2 lat, chyba że wyrazi on na to zgodę. Jak jednak tłumaczą twórcy zmian, obecne rozwiązania "z uwagi na zmieniające się potrzeby w tym zakresie (delegowania – przyp. red.) ograniczają możliwość wykorzystania funkcjonariuszy do powyższych działań".

W projekcie przewidziano też przepis przejściowy, zgodnie z którym nowelizacja będzie miała zastosowanie do funkcjonariuszy delegowanych z urzędu do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej SG lub innej miejscowości już w dniu wejścia w życie ustawy. Jak na razie nie wiadomo jednak, kiedy miałoby się to stać, ani czy obecny kształt projektu będzie tożsamy z jego finalną wersją.

DM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (6)

 1. Bartek

  NSZZFSG już nam "wynegocjowało" Podwyższenie grup uposażenia... Niektórzy liczyli na wyższe etaty, a tu mnożnik. Może niech już nie pomaga przy czymkolwiek.

  1. ZO NSZZ FSG przy NwOSG to nie NSZZFSG :)

  2. Chorąży

   To porażka żeby ta formacją miała jakiekolwiek związki zawodowe która w pewnym sensie jest zbliżona swoim charakterem do wojskowej.

  3. sierż. szt. SG

   Ta formacja nie ma obecnie nic wspólnego z wojskiem, dodatkowo coraz bardziej przypomina Policję

 2. Marian

  Kto był w wojsku i jest w rezerwie i ma etat cywilny a jest w pełni zdrowy spokojnie powinien być wysłany na granicę

 3. Mięso armatnie

  Do obrony granic zapraszam sędziów , prokuratorów, celebrytów, polityków,lekarzy i lewaków.

  1. Andrzej

   100% racji

 4. Funkcjusz

  Może niech NSZZFSG nie pomaga już przy czymkolwiek jeśli ma to być dla dobra f-szy. Już "wynegocjowali" podwyższenie grup uposażenia...

 5. Przemek

  Zastanawiam się w czym problem ? To jak wybuchnie wojna to żołnierze będą się żalić że im strzelać karzą ! Ja macham łopata i będę machał do 65 a jak ktoś przez lata miał ciepły ku....dołek i teraz nagle może się wykazać to straszny lamęt.

 6. Ttttttt

  Państwo funkcjonariusze narzekacie że źle się wam dzieje. Pozostańcie w formacji ale przejdźcie na etaty cywilne i popracujcie za najniższą krajowąprzez roczek to docenicie co mieliście przed przejściem. Nie jesteście takimi orłami za jakich się uważacie zwłaszcza ci po 6 tygodniach szkolenia. Nie doceniacie tego co macie.

  1. Łukasz

   Nie wiem kto Ci dopiekł ale osobiście szanuje pracę cywilów, moi koledzy i koleżanki z SG również i to że robicie za najniższą krajową jest nieporozumieniem

  2. GEOPAGUS

   Idź w mundur nie wymadrzaj sie! Zostaw rodzinę na 12 miesięcy to pogadamy

  3. Adam

   Nie pouczaj i zatrudnij się jako funkcjonariusz. Chyba, że nie jesteś takim orłem za jakiego się uważasz. Poza formacjami mundurowymi też jest praca, więc po co Ci praca jako cywil?.

Reklama

Najnowsze