Reklama

Legislacja

Obsługa lotniska pod lupą SG. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej
Fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Senat w piątek jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy Prawo lotniczego oraz ustawy o Straży Granicznej, dotyczącą sprawdzania przeszłości osób, które pracują na lotniskach cywilnych. Nowym procedurom będą podlegać m.in. kontrolerzy ruchu oraz osoby pracujące w punktach handlowych na lotniskach.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało jednogłośnie 98 senatorów. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do przepisów UE ws. ochrony lotnictwa cywilnego. Ustawa wskazuje zakres czynności podejmowanych w ramach standardowego i rozszerzonego sprawdzenia przeszłości osób, które pracują na lotniskach cywilnych.

Nową kategorią osób, które będą podlegać sprawdzeniu przeszłości, będą osoby zatrudnione w punktach handlowych lub usługowych zlokalizowanych w strefie ogólnodostępnej lotniska albo wykonujących w tej strefie obowiązki związane z funkcjonowaniem lotniska. Autorzy ustawy argumentowali, że doświadczenia ostatnich lat, np. ataki w portach lotniczych w Burgas, Stambule i Brukseli, wskazują, że właśnie te strefy są szczególnie narażone np. na akty terrorystyczne.

Nowe przepisy stanowią, że sprawdzana ma być też przeszłość wszystkich kontrolerów ruchu lotniczego. Obecnie sprawdzeniu podlegają wyłącznie kontrolerzy ruchu lotniczego, którzy w związku z pełnionymi obowiązkami posiadają czasowe karty identyfikacyjne portu lotniczego.

Sprawdzeń ma dokonywać Straż Graniczna. Projekt zawiera ustawowe rozszerzenie jej kompetencji w tym zakresie.

Sprawdzeniom przeszłości podlegało dotychczas ok. 39 tys. osób, a obecnie takie sprawdzenia wykonywane są co 5 lat. Po wejściu w życie nowych przepisów, rocznie rozszerzonym sprawdzeniom przeszłości będzie podlegać ok. 34–40 tys. osób, a przy uwzględnieniu funkcjonowania CPK - nawet ok. 50–60 tys. osób. Dodatkowo standardowym sprawdzeniom przeszłości w cyklu trzyletnim będzie podlegać ok. 7 tys. osób.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprawdzenie przeszłości było powtarzane nie rzadziej niż co 5 lat. Nowela skraca te terminy do 3 lat w przypadku sprawdzenia standardowego oraz do 1 roku lub stałego monitoringu w przypadku rozszerzonego sprawdzenia przeszłości.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze