Reklama

Legislacja

Mundurowe odszkodowanie za uszkodzone mienie prywatne coraz bliżej?

Fot. KWP Katowice
Fot. KWP Katowice

Posłowie sejmowej komisji ds. petycji zajęli się dziś petycją złożoną przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów, która dotyczy odszkodowania za uszkodzone mienie prywatne. Jak podkreślają związkowcy dziś za zniszczone w trakcie służby przedmioty osobistego użytku policjanci nie otrzymują rekompensat. Jednak na zmiany w przepisach będzie trzeba jeszcze chwilę poczekać. Komisja zdecydowała dziś, że zwróci się z dezyderatem do MSWiA, tak by resort mógł bliżej przyjrzeć się sprawie i ocenić m.in. potencjalne skutki finansowe zmian w obowiązującej dziś ustawie.

W złożonej do sejmu petycji, Zarząd Główny NSZZ Policjantów domaga się zmian w przepisach, tak by funkcjonariuszom, których sprzęt prywatny został zniszczony lub utracony w trakcie pełnienia służby, przysługiwało odszkodowanie. Jak czytamy w petycji „W czasie pełnienia służby dochodzi do utraty, zniszczenia czy uszkodzenia mienia osobistego policjantów w postaci chociażby okularów, zegarków, telefonów czy odzieży”. Jak podkreślają przedstawiciele NSZZP nie są to też wcale sytuacje rzadkie.

Obowiązujące przepisy pozwalają dzisiaj na uzyskanie takiego odszkodowania jedynie na drodze cywilnej, a na taki pozew decyduje się niewielu funkcjonariuszy. Jak podkreśla w petycji NSZZP w sytuacji, gdy uszkodzenie prywatnych przedmiotów nie jest związane z urazem jakiego doznał funkcjonariusz, a więc z uszczerbkiem na zdrowiu, uzyskanie takiego odszkodowania jest praktycznie niemożliwe.

Związkowcy chcą, by odszkodowanie wypłacane było przez komendy, w których pracują.

Koszty nieznane

Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. petycji przedstawicielka MSWiA odniosła się do propozycji zmian zaznaczając, że resort nie miał szansy na przeprowadzenie wnikliwej analizy petycji, gdyż nie była one skierowana do MSWiA. Ze stanowiska ministerstwa wynika, że co do zasady wszystkie służby poza SOP popierają wprowadzenie zmian w obowiązujących przepisach. Mimo to, resort potrzebuje czasu na dalsze konsultacje i przeprowadzenie analiz potencjalnych skutków finansowych. Przedstawicielka MSWiA podkreśliła też, że ustawa, która miała by być potencjalnie zmieniona, dotyczy nie tylko formacji podległych MSWiA, ale także m.in. służb specjalnych i celnych. Dlatego zdaniem resortu konieczne są także konsultacje z ministrem koordynatorem służb specjalnych i ministrem finansów.

Ostatecznie komisja zdecydowała się na skierowanie dezyderatu do MSWiA. Co dalej stanie się z petycją? Z całą pewnością na ewentualne zmiany w przepisach będzie trzeba jeszcze nieco poczekać, jednak tak naprawdę wiele zależy od tego jakie stanowisko finalnie zajmie resort spraw wewnętrznych.

DM

Komentarze