Reklama

Służby Mundurowe

Kuter ratowniczy Damen wyróżniony

  • fot. Damen
    fot. Damen

Opracowany przez stocznię Damen kuter poszukiwawczo-ratowniczy SAR „Nh1816” zdobył tytuł „okrętu roku” nadawany przez Królewskie Holenderskie Stowarzyszenie Inżynierii Morskiej KNVTS.

Nagrodę “Ship of the Year” przyznano w czasie gali Maritime Awards Gala 2014 w Rotterdamie. Wygrała jednostka Nh1816, pierwszy kuter typu SAR 1906. Powstała ona w ramach pracy badawczo-rozwojowej, którą wraz z Damen prowadziły jeszcze królewska, holenderska organizacja do spraw ratownictwa morskiego KNRM, Politechnika w Delf oraz morskiej biuro projektowe De Vries Lentsch.

Nowy okręt nazwano „Nh1816” na cześć sponsora projektu – kompanii ubezpieczeniowej „De Noordhollandsche van 1816”. Jest to kuter z aluminiowym kadłubem i nadbudówką z kompozytów. Ważną innowacją było zaadaptowanie dla potrzeb jednostki SAR dziobu typu Axe bow.

Nh1816 może poruszać się przez 12 godzin z prędkością 25 w i później 4 godziny z prędkością 12 w co daje zasięg około 348 Mm. Prędkość maksymalna to 31 w. Pierwsza jednostka tego typu została dostarczona do holenderskich sił morskich na początku 2014 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama