Kolejne zakupy w Straży Granicznej

6 sierpnia 2018, 15:40
patrol Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna
  • 140 samochodów za łączną kwotę wynoszącą ponad 18 milionów złotych trafi na wyposażenie Straży Granicznej, w 75 proc. zakupy zostaną pokryte ze środków Unii Europejskiej, Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
  • Do końca roku planowane są zakupy kolejnych 6 sztuk samochodów patrolowych, tym razem z napędem hybrydowym 4x2;
  • Wymianie ma być poddany również zestaw do obserwacji lotniczej, zamontowany na śmigłowcu PZL W-3 AM Anakonda Straży Granicznej w Gdańsku.

Straż Graniczna zawarła umowę na dostawę 140 samochodów za łączną kwotę ponad 18 milionów złotych. Jednocześnie SG szuka dostawcy kolejnych pojazdów patrolowych, tym razem o napędzie hybrydowym. W ramach modernizacji ma także nastąpić wymiana zestawu do obserwacji lotniczej, zamontowanego na śmigłowcu PZL W-3 AM Anakonda, będącego na użytkowaniu I Wydziału Lotniczego Zarządu Granicznego KG Straży Granicznej w Gdańsku.

Straż Graniczna poinformowała właśnie, że zawarta została umowa na dostawy nowych pojazdów patrolowych. Samochody  trafią na granicę zewnętrzną do końca tego roku. W sumie, do funkcjonariuszy trafi 80 sztuk samochodów patrolowych marki Opel Astra z silnikiem o mocy 147 kW, 20 sztuk samochodów patrolowych z napędem 4x4 marki Renault Koleos, 15 sztuk samochodów terenowych o nadwoziu pick-up marki Ford Ranger z silnikiem o mocy 147 kW, 10 samochodów typu mikrobus marki Citroen Jumpy, a także 15 sztuk samochodów terenowych marki Toyota Land Cruiser. Łączny koszt zakupu pojazdów to ponad 18 milionów złotych, z czego 75 proc. będą stanowiły środki Unii Europejskiej.

Jednocześnie w innym przetargu poszukiwany jest dostawca 6 sztuk samochodów patrolowych z napędem hybrydowym 4x2. Chodzi o fabrycznie nowe, wyprodukowane nie wcześniej niż w 2018 r. pięciomiejscowe samochody o nadwoziach typu kombi lub wielozadaniowych, homologowanych według kategorii M1 - osobowy, wyposażonych m.in. w urządzenia uprzywilejowania w ruchu drogowym. Pojazdy mają trafić na wyposażenie Straży Granicznej do 16 listopada bieżącego roku, a otwarcie ofert ma nastąpić 14 sierpnia. Przy ocenie będą brane pod uwagę: cena (60 proc.), zużycie energii (15 proc.), emisja dwutlenku węgla (5 proc.), emisja zanieczyszczeń (5 proc.), moc silnika (8 proc.), system dodatkowego ładowania baterii (6 proc.) oraz koło zapasowe lub dojazdowe (1 proc.).

Straż Graniczna zamierza też doposażyć śmigłowiec W-3AM Anakonda. Pogranicznicy chcą kupić nowy zestaw do obserwacji lotniczej, w miejsce dotychczas użytkowanego Flir typ Ultra Force 275c. Zamówienie obejmuje, oprócz dostarczenia zestawu, również jego zabudowę oraz uruchomienie na wspomnianym śmigłowcu. Struktura poszukiwanego systemu obejmuje zintegrowaną platformę optoelektroniczną (głowicę), jako przenośną jednostkę – Line Replaceable Unit, stanowisko operatora systemu obserwacji lotniczej - Position of Imaging System/Sensor Operator oraz rejestrator cyfrowy wideo - Digital Video Recorder. W głowicy optoelektronicznej znajdzie się m.in. kamera termowizyjna, kamera dzienna HD TV oraz dzienna HD TV dalekiego zasięgu, a także dalmierz laserowy. Realizacja zamówienia ma nastąpić w terminie do dnia 30 października 2019 r., a oferty mają być składane do dnia 12 września bieżącego roku. Kryteriami oceny są w tym przypadku cena (60 proc.) oraz gwarancja udzielona na system oraz gwarancja na zabudowę (w obu przypadkach po 20 proc.).

Straż Graniczna/jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Dumi
środa, 8 sierpnia 2018, 11:23

Pamiętajmy, że koszt lotu śmigłowca to nie mała suma, więc inwestujmy rozsądnie: wieże obserwacyjne i drony to większy priorytet i tańszy a bardzo skuteczny. Oczywiście śmigłowce są również potrzebne, tu nie ma dyskusji. Czekam na tendencje wzrostową wakatów w SG i lepsze uzbrojenie.

Dumi
środa, 8 sierpnia 2018, 11:20

Bravo. Chcemy więcej, zwłaszcza wież obserwacyjnych o zwiększeniu liczebności SG nie wspomnę, o ich lepszym uzbrojeniu również. Polska potrzebuje SG by zabezpieczyć max. ogromną linię granicy, nie chodzi tylko o wschód.

Danisz
środa, 8 sierpnia 2018, 00:24

@Harry 2 - 1,5 mln Ukraińców wzięło się z tego samego źródła, z którego w Niemczech jest 1,5 mln Polaków, a kolejny milion w UK - tym źródłem jest bieda. Nasza biedota wyjechała na zachód, a ich miejsce zajęli jeszcze biedniejsi imigranci ze wschodu. Jeśli Ci się oni nie podobają, to nie myśl o uszczelnianiu granicy tylko namów naszych emigrantów do powrotu by zbierali na Lubelszczyźnie porzeczki za 10 gr/kg. PS: śmigłowiec SG służy głównie do rozrzucania konfetti wycinanego przez polskich policjantów nad głowami partyjnych bonzów, więc głowicę optoelektroniczną mogliby sobie w zasadzie darować.

Lucjan 3
wtorek, 7 sierpnia 2018, 17:52

Fatalne wybory, fatalne. Ten kto to wybrał powinien być z miejsca zwolniony.

Funkcjonarusz
wtorek, 7 sierpnia 2018, 01:07

10 samochodów typu mikrobus marki Citroen Jumpy - do przewozu osób o wzroście do 155cm (czyli dla dzieci) ☹️? Kiedyś SG zakupiło Iveco i Mercedesa (mini busy do przewozu ok. 20 osób), to podróż tym wynalazkiem była karą, ponieważ oprócz kierowcy pasażerowie mogli mieć nie więcej niż 165 cm wzrostu.

Tweets InfoSecurity24