Reklama

Służby Mundurowe

Kolejne śmigłowce Sokół dla Hiszpanii

  • Fot. PZL Świdnik.
    Fot. PZL Świdnik.

Spółka PZL Świdnik otrzymała kontrakt na dostawę trzech śmigłowców Sokół hiszpańskiej spółce HASA, zajmującej się między innymi ratownictwem medycznym oraz gaszeniem pożarów.

Na podstawie umowy, która została podpisana 5 grudnia bieżącego roku w siedzibie AgustaWestland we Włoszech dostarczone zostaną 3 wiropłaty W-3A Sokół w wersji przeciwpożarowej. Służby prasowe PZL Świdnik zaznaczają, że śmigłowce zostaną przekazane hiszpańskiej spółce w 2015 roku.

Zakres umowy obejmuje również między innymi dostawę pakietu szkoleń, wyposażenia przeznaczonego do obsługi śmigłowców oraz testerów. Po zakończeniu jej realizacji spółka HASA będzie dysponować łącznie szesnastoma Sokołami. Zakontraktowane śmigłowce w wersji W-3A będą przystosowane do lotów VFR/IFR i będą wyposażone w instalację zbiornika na środki gaśnicze Bambi, podwieszenie zewnętrzne i zewnętrzny kosz transportowy.

Będą również dostosowane do systemu dozowania środka pieniącego oraz do wciągarki i pływaków. W chwili obecnej do zwalczania pożarów wykorzystywanych jest ponad 20 śmigłowców Sokół w Hiszpanii, Portugalii i Chile. Łącznie zakłady PZL Świdnik wyprodukowały prawie 180 wiropłatów tego typu. Są one wykorzystywane między innymi w Wojsku Polskim, także w zmodernizowanym wariancie W-3PL Głuszec.

Reklama

Komentarze

    Reklama