KO chce, by policjanci wykonujący rozkaz i popełniający przestępstwo byli ścigani z urzędu

21 stycznia 2021, 13:25
prostest slask policja twitter
Fot. Śląska Policja

KO proponuje, by w sytuacji, gdy w trakcie wykonywania rozkazu lub polecenia mogło dojść do popełnienia przestępstwa, postępowanie dyscyplinarne wobec policjanta i jego bezpośredniego przełożonego wszczynane było z urzędu. Złożony zostanie odpowiedni projekt zmian w ustawie o Policji.

Poseł KO, członek sejmowej komisji służb specjalnych Adam Szłapka powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że wizerunek Policji "został absolutnie zniszczony przez polityczne wykorzystywanie przez Prawo i Sprawiedliwość". "Widzimy wyraźną brutalność ze strony działań Policji, niektórych funkcjonariuszy, nie całej formacji, i widzimy tę brutalizację, która postępuje w sytuacji, kiedy najprawdopodobniej padają takie polecenia ze strony jakichś czynników politycznych" - mówił Szłapka i wymieniał przy tym działania funkcjonariuszy wobec protestujących po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów dotyczących aborcji.

Szłapka przywołał też art. 58 ust. 2 ustawy zgodnie z którym "policjant obowiązany jest odmówić wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego, a także polecenia prokuratora, organu administracji państwowej lub samorządu terytorialnego, jeśli wykonanie rozkazu lub polecenia łączyłoby się z popełnieniem przestępstwa". Jak dodał, "ustawa o Policji w obecnym kształcie nie przewiduje żadnej sankcji w związku z niezawiadomieniem odpowiednich organów przez policjanta czy odmówieniem wykonania tego rozkazu".

Projekt nowelizacji przygotowany przez KO wprowadza zmianę do przytoczonego przez Szłapkę artykułu. KO proponuje, by dodać do niego zapis, że "w sytuacji ustalenia albo uprawdopodobnienia w szczególności w postępowaniu sądowym, administracyjnym, sądowo- administracyjnym, postępowaniu przygotowawczym oraz na etapie postępowania wyjaśniającego, okoliczności, że w trakcie wykonywania rozkazu lub polecenia (...) mogło dojść do popełnienia przestępstwa, postępowanie dyscyplinarne wobec policjanta i jego bezpośredniego przełożonego wszczyna się z urzędu i bez zbędnej zwłoki".

Poseł KO przywołał wydarzenia z protestów organizowanych w listopadzie ub.r. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet w Warszawie. Demonstrantów przed siedzibą TVP na placu Powstańców Warszawy otoczył kordon policjantów, a dostęp na plac zablokowano ze wszystkich stron. Po próbie przerwania kordonu przez uczestników manifestacji policja użyła wobec nich gazu pieprzowego, a także wykorzystano pałki teleskopowe.

Według Szłapki, doszło wówczas do naruszenia art. 231 Kodeksu karnego, czyli nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. "W sytuacji, kiedy sąd stwierdził, że doszło do takiego naruszenia, zgodnie z naszym projektem ustawy - z urzędu zostanie wszczęte postępowania dyscyplinarne wobec policjanta, który wykonał takie polecenie i wobec jego przełożonego, który takie polecenie wydał" - powiedział.

"Chodzi o to, żeby policjantom dać szansę korzystać z art. 58 i doprowadzenia do sytuacji takiej, że służba nie będzie mogła kryć ludzi, którzy wydali rozkazy niezgodne z prawem oraz będzie mogła wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec policjantów, którzy zdawali sobie sprawę z tego, że wykonują rozkaz, który jest niezgodny z prawem, a nie zgłosili tego, mimo że mają taki obowiązek" - podkreślał poseł. Poseł Michał Szczerba zwracał uwagę, że policjanci powinni korzystać z odmawiania wykonywania rozkazów niezgodnych z prawem.

"Ostatnie lata, a szczególnie ostatnie miesiące, to jest dewastowanie wizerunku Policji polskiej. To jest nie tylko dewastowanie wizerunku, ale widoczna w badaniach utrata zaufania do tej formacji" - powiedział. "Naszym celem jest przywrócenie apolityczności polskiej Policji" - dodał Szczerba.

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Policjant
sobota, 23 stycznia 2021, 08:23

Proponuję zniesienie immunitetu posłów. Przywróci to zaufanie do polityków.

Yeti
piątek, 22 stycznia 2021, 14:28

Rozwiązanie jest prostsze, tańsze i lepsze. Wystarczy pozbawić immunitetu parlamentarzystów. Przynajmniej w kwestii głosowań. Zagłosuje taki za prawem niezgodnym z konstytucją to z automatu Straż Marszałkowska zakłada mu kajdanki i do więzienia. Nie trzeba by rozważać czy tysiące policjantów stosują konstytucyjne prawo jak by się przypilnowało 560 parlamentarzystów

Racja
sobota, 23 stycznia 2021, 13:11

Brawo!

@
piątek, 22 stycznia 2021, 13:01

To samo powinno sìę tyczyć posłów i senatodów z uwzględnieniem zdjęcia immunitetów.

WP
piątek, 22 stycznia 2021, 09:45

Co do wydającego rozkaz, jest za. Natomiast co do wykonującego, nie. Powód. Czy to w wojsku czy w Policji wykonujący nie ma czasu na analizowanie wszystkiego

niedziela, 4 kwietnia 2021, 15:50

Dlatego powinno się kłaść wiekszy nacisk na znajomość kodeksu. Aby podkomendny odrazu wiedział ,czy rozkaz jest zgodny, czy niezgodny z prawem. Wyciąganie konsekwencji za łamanie kodeksu pracy powinno byc stosowane wszędzie i w każdym zawodzie.. i są, u nas tylko w większości jak widać, bo mamy pewne wyjątki...

Krzys
piątek, 29 stycznia 2021, 09:13

Ale przerażające są: aktywność, pasja i chęć "zaprowadzania pożądku" przez milicjantów. A może chwila refleksji, że nie każdy rozkaz jest zgodny z konstytują, że podmiotem jest obywatel korzystający z praqa do protwstu wobwc działań reżimu? Panowie milicjanci - mniej nienawiści!

niedziela, 14 lutego 2021, 11:40

Przespałeś co najmniej 31 lat. Pobudka! O ile w ogóle tyle lat żyjesz. Widać, że brak świadomości co to jest służba mundurowa.

emeryt
sobota, 23 stycznia 2021, 23:37

Politycy doprowadzą do tego że nikt do tej formacji nie będzie szedł za 2 lata wyboru a później znów rozliczanie i zwalnianie ludzi ze stanowisk . To nie idzie w dobrym kierunku

ktoś
piątek, 22 stycznia 2021, 08:00

A może by tak Pan poseł Szłapka (kto to wogole jest?) wprowadził przepis że popełnia przestępstwo poseł lub senator który sprawując mandat posła/senatora przekracza swoje uprawnienia poprzez niezgodne z przepisami podejmowanie interwencji poselskiej (231 k. k.), wykorzystywanie legitymacji w celu zmuszenia do odstąpienia funkcjonariusza od czynności prawnej (234 k. k.) oraz braniu udziału w nielegalnym zbiegowisku (254 k. k.). Wtedy taki poseł z urzędu tracił by immunitet bez konieczności uchylania go przez Sejm. W końcu poseł/senator służąc obywatelom którzy go wybrali również musi być nieskazitelny? I po rozliczać zarówno tych z PO jak i tych z PiSu?

Tweets InfoSecurity24