KGP publikuje dane o wakatach. W Policji wciąż brakuje ponad 4 tys. mundurowych

14 stycznia 2020, 15:23
1-333777
Fot. policja.pl

"Według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku w polskiej Policji służy 98 820 policjantów (...), a liczba wakatów w garnizonach policyjnych (województwach) wynosi 4282 (...)" – poinformowała Komenda Główna Policji. KGP chwali się też, że liczba wakatów jest mniejsza, "niż w tym samym czasie w 2018 roku". Co ciekawe, jak zauważa NSZZ Policjantów, „tak naprawdę  wakatów jest 4489 bo odjęto wakaty w szkołach policji, których jest 207”. Czy Policji uda się zmniejszyć stan wakatów w 2020 roku?

W 2019 roku do służby przyjęto 4655 policjantów. Jak informuje KGP to o 155 mundurowych więcej niż pierwotnie planowano. Dodatkowo Policja przekonuje, że gdyby nie ograniczenia szkoleniowe (liczba miejsc w szkołach policyjnych, możliwości kadry nauczającej i infrastruktura szkoleniowa) "formacja byłaby w stanie przyjąć o wiele więcej kandydatów". 

Aby rzetelnie porównać stan etatowy Policji na przestrzeni lat należy przyjąć konkretną datę - najwłaściwszym wydaje się koniec lub początek roku, na przykład dzień 31 grudnia. Unikniemy wówczas sytuacji "wyrywkowego" i nierzetelnego przedstawiania danych np. porównywania stanu z lipca ze stanem ze stycznia roku poprzedzającego. Unikać należy również socjotechniki - liczba 4 tys. może robić wrażenie, ale pamiętajmy, że obecne 4 tys. wakatów w formacji liczącej 103309 policjantów to tak jakby np. w firmie 100 osobowej brakowało jedynie 3 osób.

fragment komunikatu KGP

Komenda Główna Policji przedstawiła dane dotyczące zatrudnienia od 2012 roku. "(...) w 2012 roku odnotowaliśmy zarówno najwięcej odejść policjantów ze służby jak i najniższy stan zatrudnienia. Nie są więc prawdziwe sugestie, że Policja obecnie boryka się z problemami kadrowymi, których wcześniej miałoby nie być. Liczba odejść (...) od lat jest podobna poza wskazanym 2012 rokiem" - przekonuje KGP.

Analizując liczbę policjantów pełniących służbę 31 grudnia na przestrzeni ostatnich lat (zgodnie z danymi przedstawionymi przez KGP), najmniej policjantów zatrudnionych było w 2012 roku (96 225), gdy liczba wakatów wynosiła 6084. Najwięcej policjantów pełniło służbę w 2016 roku (99 938).

Policja przekonuje, że "liczba kandydatów do służby (...) jest i była duża", jednak "okazuje się, że wielu spośród kandydatów w poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów". 

(...) stawiamy jednak dużą wagę <<na jakość>>. W zeszłym roku było prawie 4 kandydatów na jedno wolne miejsce, jedynie co 5 kandydat dostał sie do służby, jednak przyjeto o 155 więcej nowych policjantów od planowanych 4,5 tys. W 2020 roku planujemy przyjąć do służby 4,5 tys nowych policjantów.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji

Ciarka odniósł się też do zatrudnienia w samej komendzie głównej. "Warto wyjaśnić również mity na temat stanu zatrudnienia policjantów w Komendzie Głównej Policji liczącego rzekomo kilka tysięcy etatów policyjnych. Otóż w Komendzie Głównej Policji jest 832 etatów funkcjonariuszy Policji. Zdecydowanie większość z nich jest w służbie kryminalnej i prewencji, gdzie wykonywane są czynności stricte o charakterze roboczym" - tłumaczy.

Warto przypomnieć, że jak co roku, w Policji szykuje się fala odejść, głównie związanych z przejściem funkcjonariuszy na emeryturę. Większość mundurowych ze służby odchodzi właśnie na początku roku, gdyż - jak mówią - to zwyczajnie "bardziej się opłaca". Trend ten potwierdzał w rozmowie z InfoSecurity24.pl rzecznik prasowy komendanta głównego policji. "Początek roku to czas, kiedy funkcjonariusze decydują się na odejście na emeryturę. Zawsze tak było i to jest pewna naturalna kolej rzeczy" - mówił w lipcu insp. Mariusz Ciarka. Czy stan zatrudnienia w policji zwiększy w tym roku? Biorąc pod uwagę plany związane z przyjęciami do służby - jeśli zostaną zrealizowane, a liczba mundurowych, którzy zdecydują się odejść z formacji będzie podobna - jest to raczej niemożliwe. Otwartym pytaniem pozostaje też ilu mundurowych zdecyduje się opuścić policyjne szeregi. Biorąc bowiem pod uwagę możliwości KGP, nawet jeśli poprawiona zostanie infrastruktura i baza noclegowa szkół policyjnych - co zapowiada formacja - to właśnie liczba odejść może okazać się kluczowa jeśli chodzi o tegoroczny poziom wakatów.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Qweta
piątek, 17 stycznia 2020, 09:31

10 000 policjantów w 2020 osiągnie prawo do pełnej emerytury! Niech tylko połowa złoży w lutym raporty to rekord 6000 wakatow zostanie pobity. Ale propaganda kwitnie

glina
czwartek, 16 stycznia 2020, 22:21

Nie jest żadną tajemnicą,ze w łodzi policjanci mają najniższe dodatki. Nie dziwi więc,że w właśnie w Łodzi odchodzi najwięcej policjantów. Z tego co pamiętam, to chyba właśnie w Łodzi zaczął się protest, który doprowadził do porozumienia i podwyżek, na które wszyscy dzisiaj czekają. Pozdrawiam łódzkich policjantów. Bardzo mi Was szkoda. Mam nadzieję, że w cywilu będzie Wam lepiej.

sobota, 18 stycznia 2020, 11:22

Dzięki

Df
czwartek, 16 stycznia 2020, 14:03

Nie ma się czym przejmować za biurkami full.a że na dole brak kogo to

AnnaK
czwartek, 16 stycznia 2020, 13:47

To niesamowite, że dopuszcza się aby kandydat przechodził badania w innych komisjach i omijał łódzką...chociaż tak bardzo to nie dziwi...przyczyna to w dużej mierze niekompetencja i nawiedzenie poprzedniego przewodniczącego i obecnej przewodniczącej komisji.O ocenie stanu zdrowia, przydatności kandydata ,sprawach rentowych decydują lekarze , którzy ANI JEDNEGO DNIA nie spędzili w mundurze, nie znają specyfiki służby, rodzaju urazów u funkcjonariuszy, zabezpieczeniu ich potrzeb zdrowotnych. Ile to poprzedni lekarz opp naużerał się z dyrektorem szpitala msw o zabezpieczenie miejsc dla funkcjonariuszy. Kolejny lekarz to żołnierz ze służbą w desancie , z potrzebną wiedzą medyczną i pozamedyczna, w szkole policyjnej strzelania na poziomie instruktorów. Tymczasem decydują ludzie w oparciu o wiedzę telewizyjną.

GOŚĆ
czwartek, 16 stycznia 2020, 13:23

Szanowni Państwo, jestem policjantem z dość długim stażem służby to co dzieje się w chwili obecnej nie nastraja optymizmem. Uważam, że jako formacja robimy wielki błąd zaniżając kryteria przyjęcia do Policji. Wróćmy do starych zasad - W-F - wcześniejsze kryteria, psycholog, lekarz. Po co te testy wiedzy. W Policji potrzeba ludzi do pracy a nie naukowców, potrzeba ludzi do patrolowania ulic (początki służby) a nie do pisania wierszy. Zapominamy o mentalności Polaków - jak coś łatwo przychodzi to niezbyt to szanujemy. Nie patrzmy na etos, etosem nie nakarmisz rodziny. Mamy sporo przyjęć a ludzie w trakcie szkolenia lub na początku służby uciekają. Tracimy pieniądze. Jeśli początkujący policjant nie otrzyma na rękę te 5000, to zapomnijmy, że przyjmiemy fachowców i ludzi, którzy oddadzą serce za tę robotę. Policjant po 10 latach powinien zarabiać około 8000, po 15 latach 10000. Nikt wtedy nie będzie uciekał na emeryturę. Zdaje sobie sprawę, że wielu czytających to napisze co ja wymyślam, ale patrzmy realnie na to ile roboty,zdrowia,czasu rodzinnego policjant wkłada w pracę. Nie róbcie płatnych godzin, nie róbcie płatnych dojazdów. Zapłacicie dobrze za wykonywaną robotę.

Reklama
Tweets InfoSecurity24