Reklama

Służby Mundurowe

Kanada: udaremniono spisek terrorystyczny. Podejrzewana al-Kaida z Iranu

  • Fot. blog.faszination-kanada.com
    Fot. blog.faszination-kanada.com

Kanadyjskie służby udaremniły spisek mający na celu dokonanie zamachu terrorystycznego na pociąg w Toronto.  Aresztowano dwie osoby podejrzewane o związki z komórkami al-Kaidy w Iranie.Royal Canadian Mounted Police poinformowała, że w spisku brali udział 30-letni i 35-letni mieszkaniec Kanady - obywatele obcego kraju, którzy zostali aresztowani 22 kwietnia br. Mieli oni przygotowywać zamach polegający na wykolejeniu pociągu pasażerskiego w aglomeracji Toronto.

Czytaj też: Zamach w Bostonie: pierwszy taki atak od 11 września 2001 roku

RCMP twierdzi, że podejrzani byli wspierani przez "komórki al-Kaidy z Iranu", jednak brak jest dowodów na zaangażowanie Teheranu. W rozpracowywaniu spiskowców brało również udział FBI. Równocześnie, RCMP zaprzeczyła istnieniu związku między spiskiem w Toronto i zamachem w Bostonie.

RCMP sądzi,  że spisek w Kanadzie był wspierany przez niezależne komórki al-Kaidy rozsiane na terenie Iranu, a nie przez reżim ajatollahów. Związane jest to z faktem, że istniejące od lat napięcia między sunnickimi organizacjami terrorystycznymi i szyickim Iranem narastają  w związku z konfliktem w Syrii, oraz na tle nuklearnych ambicji Teheranu.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama