Reklama

Za Granicą

Grecja, Macedonia i Bułgaria - cele misji polskich pograniczników

  • Fot. www.strazgraniczna.pl
    Fot. www.strazgraniczna.pl

Prawie 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej uczestniczy lub będzie uczestniczyć, w maju i czerwcu, w operacjach ochrony granic w Grecji, Macedonii oraz Bułgarii, w rejonach szczególnie narażonych na napływ migrantów - wynika z danych Komendy Głównej SG.

Na misjach w ramach operacji koordynowanych przez Frontex obecnie przebywa 46 funkcjonariuszy SG, w tym 36 w Grecji. Polscy pogranicznicy prowadzą patrole na granicy morskiej w rejonach szczególnie narażonych na presję migracyjną - poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej Agnieszka Golias.

Polscy oficerowie pracują w pięciu greckich hotspotach, tj. na wyspach Leros, Lesbos, Samos, Chios i Kos. Zajmują się m.in. ustalaniem kraju pochodzenia migrantów. "Analizują dokumenty, zajmują się rejestracją i daktyloskopowaniem. Do ich zadań należy także eskortowanie migrantów, co do których wydano decyzje o zawróceniu do kraju, z którego przybyli, czyli do Turcji" - powiedziała Golias.

W drodze do Grecji są samochody patrolowe z kilkoma funkcjonariuszami SG, którzy od 16 maja będą wspierać służbę graniczną Grecji w patrolowaniu wybrzeży wysp Lesbos i Chios.

Rzeczniczka komendanta głównego SG podkreśliła, że polskie wsparcie jest na bieżąco konsultowane z agencją Frontex. "Reagujemy elastycznie na zmieniającą się sytuację na południu Europy i staramy się wysyłać funkcjonariuszy o najbardziej potrzebnych specjalnościach do miejsc wskazywanych przez Frontex jako te, które w danym momencie wymagają wsparcia" - powiedziała Golias.

Pod koniec maja kilkunastu funkcjonariuszy SG wraz ze specjalistycznym sprzętem - pojazdami obserwacyjnymi wyposażonymi w system kamer umożliwiających całodobowy nadzór nad granicą - wyjedzie do Bułgarii. "Do końca czerwca będą patrolować granicę bułgarsko-serbską i bułgarsko-turecką, która jest granicą szczególnie trudną do upilnowania ze względu na górzysty teren i słabą infrastrukturę drogową" - powiedziała Golias.

Od 5 maja polska Straż Graniczna prowadzi wspólną operację z policją macedońską na granicy macedońsko-greckiej. Bierze w niej udział 30 funkcjonariuszy i 12 pojazdów operujących w rejonie miasta Gevgelija. Oficerowie są wyposażeni m.in. w kamery termowizyjne i gogle noktowizyjne. "Operacja jest przeprowadzana na życzenie rządu Macedonii w związku z trwającym kryzysem migracyjnym na szlaku bałkańskim. Misja zakończy się 19 czerwca" - powiedziała Golias.

"W maju na najbardziej dotkniętych zjawiskami migracyjnymi odcinkach granic Europy Południowej pracę lokalnych funkcjonariuszy wspiera lub będzie wspierać 93 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej" - podsumowała rzeczniczka komendanta głównego SG.

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu - napływają przez Morze Śródziemne.

W 2015 r. do Europy trafiło ponad 1 mln migrantów. Tylko od początku tego roku liczba ta przekroczyła 187 tys., z czego ponad 155 tys. trafiło do Grecji - wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR).

Reklama

Komentarze

    Reklama