Granica pod ścisłym nadzorem. SG wyda miliony złotych na systemy obserwacji

25 czerwca 2019, 10:35
2-155155
Fot. W-M Oddział Straży Granicznej

Straż Graniczna dokonała otwarcia ofert w przetargu na nowoczesne systemy perymetryczne, służące do ochrony granicy państwowej. W sumie, tylko w zamówieniu podstawowym zakłada się pozyskanie 6 tego rodzaju zestawów, pozwalających na "spinanie" ze sobą różnych sensorów, ułatwiających pracę pogranicznikom z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Koszt tego rodzaju wyposażenia będzie to nawet ponad 4 mln złotych.

Straż Graniczna otworzyła oferty w przetargu na dostawę 6 zestawów urządzeń perymetrycznych. W postępowaniu pojawiły się dwa zainteresowane realizacją zamówienia podmioty. Pierwszym z nich jest firma Siltec Sp. z o.o. z Pruszkowa. Jej oferta opiewa na 6 639 859,80 zł, gdzie zamówienie podstawowe ma kosztować 3 983 915,88 zł. Siltec zamierza zaoferować Straży Granicznej 48 miesięczną gwarancję oraz termin wykonania umowy do 10 grudnia bieżącego roku.

Drugą firmą, startującą w przetargu, jest MindMade Sp. z o.o. z Warszawy. W jej przypadku łączna cena została określona na 5 687 580,00 zł, przy czym zamówienie podstawowe ma kosztować 3 412 548,00 zł. MindMade oferuje 60 miesięczną gwarancję oraz termin wykonania do dnia 10 grudnia bieżącego roku.

Należy dodać, że Straż Graniczna zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia podstawowego, w przypadku wspomnianych zestawów perymetrycznych, aż 4 mln złotych.

Przypomnijmy, że SG dąży do pozyskania 6 zestawów tzw. urządzeń perymetrycznych, z możliwością rozszerzenia go o kolejne 4 zestawy w ramach prawa opcji. Tego rodzaju nowoczesne urządzenia mają wspomóc polskich pograniczników w zakresie wykrywania nielegalnych prób przekroczenia granicy państwowej przez osoby, ale też pojazdy. W skład tego rodzaju urządzeń mają wejść czujniki sejsmiczne, kamery, ale też specjalne oprogramowanie pozwalające na eliminację fałszywych alarmów i wskazywanie prawdziwych prób nielegalnego wtargnięcia. Sprzęt trafi do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Urządzenia perymetryczne mają być elementem rozbudowy systemów ochrony technicznej polskiej granicy państwowej. Straż Graniczna zaznacza, iż pozyskanie tego rodzaju wyposażenia zwiększy możliwość monitorowania i ochrony szczególnie tych odcinków granicy państwowej, które są zlokalizowane w trudnodostępnym terenie.

Każdy zestaw ochrony perymetrycznej, dedykowany Straży Granicznej, będzie musiał zawierać przynajmniej 18 kompletów czujników sejsmicznych, 6 kompletów kamer. Oprócz w skład zestawu ma wejść także m.in. przenośny odbiornik sygnałów alarmowych, przenośny odbiornik sygnałów wideo, retransmiter sygnałów wideo, ale też stacjonarna stacja kontroli. W sumie, zakłada się, iż pojedyncze zestawy perymetryczne muszą mieć zdolność do "spięcia" minimum 50 urządzeń.

jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
dim
środa, 26 czerwca 2019, 08:12

A co to znaczy "komplet kamer" ? jedna z obudową, czy np. zestaw 16 sztuk z obróbką i dalszą transmisją danych ? Analogicznie: "komplet czujników sejsmicznych" ? - A czemu pytam ? Gdyż inaczej nie mamy ani śladowego pojęcia, czy przedstawione oferty to ceny umiarkowane - rynkowe ? Czy może np. 16-krotnie zawyżone ? W Grecji porządna ochrona granicy lądowej - same tylko zestawy stacjonarne na linii granicy - kosztuje mocne miliony Euro za każdy kilometr (zależna jest również od parametrów ogrodzenia - jeśli to występuje). Następnie przekraczający tę granicę... zwykle i tak zgłaszają się sami na policję, gdyż jest to dla nich korzystne. To jest właśnie to zjawisko eurozakłamania, widziane powszechnie i w innych dziedzinach. Podobno rzadko, ale zdarzało się, że przekraczający bywali "na kopach" zawracani, ale surowe kary na takich "złych złych strażników" odstraszać mają ewentualnych nieetycznych naśladowców. Skądinąd proceder ponoć powszechny na granicy Bułgarii z Turcją. Gdyż Bułgaria "jeszcze się nie zeuropeizowała" w tej kwestii.

tak myślę
wtorek, 25 czerwca 2019, 17:32

Granica pod ścisłym nadzorem, a kontrabanda "kwitnie" dalej.

dim
środa, 26 czerwca 2019, 09:20

- Ale o to pytaj się celników, nie żołnierzy. Kontrabanda TIRami przyjeżdża. A propos, to kolega przytoczył mi kiedyś następujący tekst WYKŁADU SZKOLENIOWEGO, od ich wykładowcy, szkolenie w Warszawie: Proszę Państwa, nie ma SADów dobrze wypełnionych. Są tylko źle sprawdzone.

Tweets InfoSecurity24