Reklama

Za Granicą

Francja wyprodukuje z Chinami 1000 śmigłowców

  • Fot. Airbus Helicopters
    Fot. Airbus Helicopters

Koncern Airbus i chińska firma Avicopter podpisały umowę na produkcję w Chinach tysiąca średnich śmigłowców nowej generacji EC175. O wadze tego wydarzenia świadczy fakt ratyfikacji dokumentów w Pałacu Elizejskim i w obecności prezydenta Francji François Hollande’a i jego chińskiego odpowiednika, Chin Xi Jinping’a.

Jest to przypieczętowanie współpracy przemysłowej obu firm, której owocem jest własnie śmigłowiec EC175/AC352. Prace nad nim rozpoczęto w 2005 roku.

Prace rozwojowe przy projekcie EC175/AC352 były po równo podzielone pomiędzy Airbus Helicopters i Avicopter. W oparciu o jedną platformę zbudowano dwa wiropłaty: montowany przez Avicopter w Chinach i tam wspierany AC352, przeznaczony głównie na chiński rynek, oraz wytwarzany przez Airbus Helicopters we Francji, EC175 oferowany na rynkach światowych.

EC175/AC352 to średniej wielkości, dwusilnikowy wiropłat dostosowany do realizacji zadań transportowych, przewozu VIP-ów oraz misji poszukiwawczo-ratowniczych i  ewakuacji medycznej. W bieżącym roku EC175 uzyskał certyfikat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego a koncern Airbus Helicopters zaplanował pierwsze dostawy śmigłowców tego typu do klientów. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama