Finał akcji "Bitwa o wozy". Wiemy, które gminy otrzymają promesy na nowe samochody

2 lipca 2020, 09:44
wąsik, straż pożarna, fot. mswia
Fot. MSWiA

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik opublikował listę gmin, do których trafią promesy na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych w ramach akcji "Bitwa o wozy". Resort spraw wewnętrznych i administracji konkurs ogłosił przed pierwszą turą wyborów prezydenckich obiecując, że Ochotnicze Straże Pożarne z 16 gmin w Polsce (po jednej z każdego województwa) z najwyższą frekwencją, otrzymają promesy na zakup wozów strażackich o wartości 800 tys. złotych. 

Zgodnie z procedurą, jednostki OSP z gmin, które osiągnęły najwyższą procentową frekwencję, musiały złożyć wniosek o sfinansowanie zakupu wozu. Wytyczne MSWiA określają też, że maksymalna wartość dotacji - na średni samochód ratowniczo-gaśniczy - to 800 000 zł. Do wyznaczenia jednostki ubiegającej się o dofinansowanie upoważniony jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w porozumieniu z zarządem gminy. W każdym województwie dofinansowanie mogła uzyskać tylko jedna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik opublikował dziś listę gmin, które otrzymają obiecane promesy. Gminą z najwyższą, 86 proc. frekwencją - jak informował InfoSecurity24.pl już kilka dni temu - jest Rewal w województwie zachodniopomorskim. Na podium znalazła się też nadmorska Łeba (woj. pomorskie) i gmina Michałowice z województwa mazowieckiego. Frekwencja wyniosła tam odpowiednio 85 i 81 proc. 

To nie jedyne samochody jakie w tym roku trafią do OSP w całej Polsce. W 2020 roku MSWiA zdecydowało się na dofinansowanie zakup 517 wozów, które przekazano ochotniczym strażom pożarnym. Warunkiem otrzymania dofinansowania było przekazanie przez samorząd wkładu własnego w wysokości 200 tys. zł. Jak jednak zaznaczało MSWiA, część samorządów - zazwyczaj poniżej 20 tys. mieszkańców - nie dysponowała takimi środkami i to właśnie do nich skierowana została akcja "Bitwa o wozy". 

W 10 na 16 gmin, które otrzymają promesy na zakup nowych samochodów, w pierwszej turze zwyciężył Rafał Trzaskowski, w 6 gminach wygrał Andrzej Duda.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
dim
czwartek, 2 lipca 2020, 13:17

Nonsens :) Należało poczekać do II tury i frekwencję sumować. A teraz gminy, które bliskie były sukcesu, ale nie udało im się to, albo nie pójdą już głosować "na marne", albo wręcz zagłosują na opozycję. Poza tym czy nie taniej byłoby zrobić tych nagród więcej, za to np. jako karetki pogotowia ? Takie środki ratunkowe w gminach potrzebne są jeszcze bardziej, niż straże pożarne. Albo można też jeszcze szybko ogłosić następny taki konkurs, z nagrodami na II turę wyborów, właśnie z samochodami czy motocyklami ratownictwa medycznego.

Olo
czwartek, 2 lipca 2020, 20:03

Nie rozumiesz idei. Mają być wozy dla osp, bo te działają praktycznie wyłącznie na wsiach, gdzie jedyna słuszna partia może liczyć na duże poparcie

Chwąść
niedziela, 5 lipca 2020, 11:09

A ja myślałem, że championem nest tam Tygrysek? :))

R
poniedziałek, 6 lipca 2020, 14:50

PSL nie korumpowało obywateli 500+. Im kto mniej wykształcony tym bardziej wierzy, że to z kieszeni samego prezesa

dim
czwartek, 2 lipca 2020, 23:01

i uważasz, że za karetkę pogotowa czy motocykl dla ratownika medycznego nie byliby pochwaleni... Im mniejsza gmina tym właśnie trudniej o sprawną pomoc medyczną, a wypadki zdarzają się wszędzie.

Olo
piątek, 3 lipca 2020, 16:54

A kto poniesie koszty budowy stacji pogotowia, zatrudnienia personelu itd. OSP już istnieja, i to właśnie w miejscach gdzie władza ma poparcie. Więc zakup wozów strażackich jest najrozsądniejszy. Władza chce wygrać wybory, a nie zrealizować potrzeby społeczeństwa. Nikt nie mówi o sensie

Adam
czwartek, 2 lipca 2020, 11:51

Dowcip będzie jak skończy się na procesach

Tweets InfoSecurity24