Reklama

Służby Mundurowe

Fabryka Broni dostarczy tysiąc pistoletów dla policji

  • Fot. pickpik.com/Domena publiczna
    Fot. pickpik.com/Domena publiczna

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. i Komenda Główna Policji zawarły kontrakt na dostawę 1000 pistoletów samopowtarzalnych P99 kaliber 9x19 mm Parabellum. Wartość umowy, która ma być zrealizowana do 30 listopada 2016 r., wynosi ponad 1,6 mln zł.

22 września 2016 r. w siedzibie Fabryki Broni w Radomiu odbyło się podpisanie kontraktu na dostawę tysiąca sztuk pistoletów samopowtarzalnych P99. Umowę ze strony Komendy Głównej Policji podpisała inspektor dr Małgorzata Borowik, dyrektor Biura Logistyki Policji KGP, Fabrykę Broni natomiast reprezentował prezes zarządu Adam Suliga – prezes zarządu.

Inspektor dr Małgorzata Borowik przypomniała, że pozyskanie P-99 umożliwia wycofywanie z policyjnych arsenałów przestarzałych pistoletów na amunicję 9x18 mm Makarow - typu P-83 i P-64. Zaznaczyła, że obecnie powstające na w Radomiu P-99 stanowią "podstawowe wyposażenie polskich policjantów."

Prezes zarządu Fabryki Broni Adam Suliga zwrócił uwagę, że proces przezbrajania polskiej policji w P99 budowane w Radomiu trwa już od 2002 roku. Zaznaczył jednocześnie, że niedawno zawarto inny kontrakt na dostawę broni tego typu. Prawdopodobnie nawiązał w ten sposób do umowy na dostawę P99, sygnowanej w sierpniu.

Pistolet samopowtarzalny P99, kal. 9 x 19 mm Parabellum przeznaczony jest zarówno dla policji oraz innych służb mundurowych, jak i do ochrony osobistej. Pistolet można bezpiecznie nosić z nabojem w komorze nabojowej, co zapewnia możliwość natychmiastowego oddania pierwszego strzału. P99 jest dostosowany dla strzelców prawo i leworęcznych. Wykonany z polimeru szkielet pistoletu posiada szynę Picatinny, co umożliwia zamontowanie oświetlenia taktycznego lub laserowego wskaźnika celu.

Czytaj także: Policja kupuje pistolety oraz kamizelki kuloodporne dla antyterrorystów

Właścicielem licencji P99 jest firma Carl Walther GmbH, z którą Fabryka Broni współpracuje od 1998 roku. W pierwszym etapie współpracy pomiędzy firmą Walther a Zakładami Metalowymi Łucznik, została podpisana umowa na montaż 50 sztuk pilotażowej serii pistoletów P99 w wersji AS. Następnie dalsze etapy realizacji przedmiotu umowy przejął spadkobierca Zakładów Metalowych – obecna Fabryka Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.

Największym odbiorcą radomskiego pistoletu P99 jest polska policja. Oprócz niej z P99 korzystają także funkcjonariusze innych służb mundurowych – Straży Granicznej, Służby Celnej i Służby Więziennej.

Reklama

Komentarze

    Reklama