Reklama

Służby Mundurowe

Europoltech 2017: Polska premiera pistoletu CZ P-10C

  • Pistolet CZ P-10C Fot. J.Sabak
    Pistolet CZ P-10C Fot. J.Sabak

Podczas targów Europoltech 2017 swoją polską premierę miał najnowszy pistolet firmy Ceska Zbrojovka, czyli model P-10C, który został skonstruowany w oparciu o doświadczenia operatorów jednostek specjalnych. Polska jest jednym z nielicznych rynków na których broń ta będzie dostępna nie tylko dla wojska i służb mundurowych ale również dla odbiorców cywilnych.

Europoltech 2017 jest trzecią na świecie imprezą na której zaprezentowano nowy pistolet CZP-10C. Wcześniej pojawił się on na premierowym pokazie podczas SHOT Show 2017 w Las Vegas oraz na IWA Outdoor Classics 2017 w Norymberdze. W gdańsku nowy pistolet można było znaleźć obok innych produktów firmy Ceska Zbrojovka, takich jak karabinek szturmowy BREN2 czy pistolet maszynowy SCORPION EVO3. Można się było z nimi zapoznać zarówno na stoisku jak i w akcji, podczas specjalnej prezentacji na strzelnicy.

CZ P-10C skonstruowany został na specjalne zapotrzebowanie operatorów jednostek specjalnych i uwzględnia specyfikę zadań a także doświadczenia z operacji. Jest to nowoczesny, kompaktowy pistolet bezkurkowy ze szkieletem zbudowanym z polimerów. Lekka i poręczna broń, posiada chwyt pokryty głębokim wzorem antypoślizgowym. Broń jest wyposażona w kilka zabezpieczeń przed przypadkowym strzałem, w tym dźwignia w języku spustowym, znana np. z pistoletów Glock. Skok spustu broni jest dość krótki, co ułatwia szybkie prowadzenie ognia. Broń jest przystosowana dla strzelców lewo i praworęcznych. Klasyczne przyrządy celownicze to muszka i szczerbinka o kształcie ułatwiającym przeładowanie broni jedną ręką o twardą powierzchnie.

Magazynek mieści 15 a w wersji ze stopką 17 naboi. Masa pustej broni to 760g a z załadowanym 15 nabojowym magazynkiem to 860g. Długość pistoletu to 187mm a wysokość 132mm. Obecnie dostępna jest wersja na amunicję 9x19mm ale w przyszłości, przede wszystkim na rynek amerykański, będzie dostępny również wariant na naboje .40 S&W. 

Czytaj też: Czeskie karabinki dla francuskich antyterrorystów

Reklama

Komentarze

    Reklama