Europoltech 2017: "Antyterrorystyczne" pistolety dla służb

28 kwietnia 2017, 16:44
B&T USW - fot. J. Sabak
B&T USW - fot. J. Sabak
B&T USW - fot. J. Sabak
Celownik Aimpoint Nano Micro Red Dot Sight opracowano specjalnie dla tej broni - fot. B&T

Cenzin zaprezentował po raz pierwszy na gdańskich targach broń typu B&T USW (ang. Universal Service Weapon) kalibru 9 mm, który dedykowany jest służbom mundurowym. Przy wymiarach standardowego pistoletu zapewnia ona szybki i celny strzał na dystansie nawet 75 metrów. Jest to odpowiedź na zagrożenia związane z terroryzmem. 

Na Europoltech 2017 miała miejsce polska premiera broni typu Universal Service Weapon szwajcarskiej firmy B&T (dawniej Brügger & Thomet). Jest to konstrukcja bazująca na doświadczeniu ostatnich lat związanym ze zwalczaniem terrorystów i innych zagrożeń. W wielu sytuacjach służby pojawiające się jako pierwsze na miejscy zdarzenia nie posiadały broni zdolnej do skutecznego wyeliminowania napastnika uzbrojonego w samobójczy ładunek wybuchowy (pas szachida) czy karabin Kałasznikowa.

B&T USW Cenzin
B&T USW - fot. J. Sabak

Propozycja firmy B&T to broń o wymiarach i masie zbliżonych do pistoletu służbowego, ale zdolna do rażenia celu z zasięgiem i precyzją zbliżoną do pistoletu maszynowego czy karabinków policyjnych. Producent informuje, że przy użyciu specjalnej, bezpiecznej kabury dobycie broni i oddanie strzału zajmuje poniżej 1 sekundy.

USW posiada wbudowaną, szybko rozkładaną kolbę oraz zintegrowany celownik Aimpoint Nano Micro Red Dot Sight, który został opracowany specjalnie dla tej broni i nie jest dostępny oddzielnie. Pod lufą zamocowana jest latarka taktyczna B&T APL.

B&T USW Cenzin
B&T USW - fot. J. Sabak

Broń jest bardzo precyzyjnie wykonana i zgodnie z informacjami producenta pozwala na skuteczne rażenie celów ogniem pojedynczym na dystansie 75m. Przy tym z kolną złożoną bron mierzy 253mm długości (z kolbą rozłożoną 486mm) i waży jedynie 1160 gramów. Mowa tu o obecnie oferowanej wersji USW A1, jednak w 2017 roku B&T planuje wprowadzić model polimoerowy o masie 980 gramów. USW może być zasilamy ze standardowych magazynków o pojemności 17, 19 i 30 naboi 9x19 mm.

Nowy typ broni może być interesującą propozycją nie tylko dla policji i służb mundurowych czy służb specjalnych, ale również dla ochrony obiektów o szczególnym znaczeniu, takich jak lotniska, rafinerie czy dworce kolejowe. USW znajduje się w ofercie spółki Cenzin, która będzie ten typ broni promować również podczas MSPO 2017. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
:)
sobota, 29 kwietnia 2017, 08:48

Czyli ciągle jeszcze zasięg łuku czy procy...

kamyk
sobota, 29 kwietnia 2017, 01:58

A te kamienie to w komplecie z bronią? Jak amunicja się skończy?

szczególarz
sobota, 29 kwietnia 2017, 16:55

Prośba związana do jakością produktu: czy mogliby Państwo zatrudnić korektora lub redaktora tekstu? Wtedy zdań takich jak w artykule powyżej: "Przy tym z kolną złożoną bron mierzy..." będzie z pewnością mniej. W ciekawych i rzeczowych tekstach tego typu niedoróbki rażą bardziej niż w zawartości portali śmieciowych. W artykule powyżej nie podano informacji o cenie opisywanej broni, co wobec licznych innych danych jest brakiem - tekst nie zawiera pełni podstawowych informacji. Być może wcześniej wspomniany redaktor zauważyłby to.

Tweets InfoSecurity24