Reklama

Służby Mundurowe

Europoltech 2017: "Antyterrorystyczne" pistolety dla służb

  • B&T USW - fot. J. Sabak
    B&T USW - fot. J. Sabak

Cenzin zaprezentował po raz pierwszy na gdańskich targach broń typu B&T USW (ang. Universal Service Weapon) kalibru 9 mm, który dedykowany jest służbom mundurowym. Przy wymiarach standardowego pistoletu zapewnia ona szybki i celny strzał na dystansie nawet 75 metrów. Jest to odpowiedź na zagrożenia związane z terroryzmem. 

Na Europoltech 2017 miała miejsce polska premiera broni typu Universal Service Weapon szwajcarskiej firmy B&T (dawniej Brügger & Thomet). Jest to konstrukcja bazująca na doświadczeniu ostatnich lat związanym ze zwalczaniem terrorystów i innych zagrożeń. W wielu sytuacjach służby pojawiające się jako pierwsze na miejscy zdarzenia nie posiadały broni zdolnej do skutecznego wyeliminowania napastnika uzbrojonego w samobójczy ładunek wybuchowy (pas szachida) czy karabin Kałasznikowa.

B&T USW Cenzin
B&T USW - fot. J. Sabak

Propozycja firmy B&T to broń o wymiarach i masie zbliżonych do pistoletu służbowego, ale zdolna do rażenia celu z zasięgiem i precyzją zbliżoną do pistoletu maszynowego czy karabinków policyjnych. Producent informuje, że przy użyciu specjalnej, bezpiecznej kabury dobycie broni i oddanie strzału zajmuje poniżej 1 sekundy.

USW posiada wbudowaną, szybko rozkładaną kolbę oraz zintegrowany celownik Aimpoint Nano Micro Red Dot Sight, który został opracowany specjalnie dla tej broni i nie jest dostępny oddzielnie. Pod lufą zamocowana jest latarka taktyczna B&T APL.

B&T USW Cenzin
B&T USW - fot. J. Sabak

Broń jest bardzo precyzyjnie wykonana i zgodnie z informacjami producenta pozwala na skuteczne rażenie celów ogniem pojedynczym na dystansie 75m. Przy tym z kolną złożoną bron mierzy 253mm długości (z kolbą rozłożoną 486mm) i waży jedynie 1160 gramów. Mowa tu o obecnie oferowanej wersji USW A1, jednak w 2017 roku B&T planuje wprowadzić model polimoerowy o masie 980 gramów. USW może być zasilamy ze standardowych magazynków o pojemności 17, 19 i 30 naboi 9x19 mm.

Nowy typ broni może być interesującą propozycją nie tylko dla policji i służb mundurowych czy służb specjalnych, ale również dla ochrony obiektów o szczególnym znaczeniu, takich jak lotniska, rafinerie czy dworce kolejowe. USW znajduje się w ofercie spółki Cenzin, która będzie ten typ broni promować również podczas MSPO 2017. 

Reklama

Komentarze

    Reklama