Emerytura po 25 latach, płatne nadgodziny i związkowy pluralizm. Senat za zmianami w służbach mundurowych

2 sierpnia 2019, 15:45
Służby mundurowe, fot. Wikimedia Creative Commons, Straż Graniczna, KAS, Służba Więzienna
fot. Wikimedia Creative Commons, Straż Graniczna, KAS, Służba Więzienna

Od wejścia w życie zmian w mundurowym systemie emerytalnym, funkcjonariuszy dzieli już tylko jeden krok. Ustawa przygotowana przez MSWiA i przyjęta niedawno przez Sejm, została przegłosowana dziś także w Senacie. W takiej same sytuacji są zapisy dotyczące wprowadzenia pluralizmu do wybranych formacji. Teraz, by nowe przepisy weszły w życie, potrzebny jest już tylko - w obu przypadkach - podpis prezydenta. Wydaje się jednak, że ta część procesu to jedynie formalność. 

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami zniesiony zostanie wymóg ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę funkcjonariuszy. Uchwalone przepisy zakładają też, że mundurowi otrzymają pełnopłatne nadgodziny. Jak podkreślało MSWiA, „to wypełnienie zapisów porozumienia z listopada 2018 r.”.

Przygotowaną przez MSWiA ustawę, na początku lipca przyjęła Rada Ministrów, a 19 lipca uchwalił ją Sejm. Realizacja zapisów ustawy nastąpić ma z mocą obowiązującą od 1 lipca 2019 r. 

W listopadzie ubiegłego roku MSWiA i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Zapis ten będzie dotyczył funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Oznacza to, że pierwsi funkcjonariusze, którzy skorzystają z tego rozwiązania, będą mogli przejść na emeryturę w 2038 r.  Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2013 r. obowiązywały regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki. Teraz pozostanie tylko jeden, czyli 25 lat służby.

Od lipca br. zostanie także wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla funkcjonariuszy. W przypadku nadgodzin nowe rozwiązania ujednolicą zasady ich rozliczania. Po zmianach funkcjonariusze służb otrzymają 100 proc. płatnych nadgodzin. Będą ich obowiązywały półroczne okresy rozliczeniowe – w okresie rozliczeniowym będą mogli mieć czas wolny od służby albo po zakończeniu okresu rozliczeniowego wypłacona zostanie im rekompensata pieniężna (w ciągu 10 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego funkcjonariusze będą mogli złożyć wniosek, że zamiast rekompensaty pieniężnej chcą skorzystać z czasu wolnego od służby za przepracowane nadgodziny).

Rekompensata pieniężna będzie wynosić 1/172 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na stanowisku zajmowanym w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego za każdą godzinę ponadnormatywnego czasu służby. Wyjątek będzie dotyczył strażaków, dla których rekompensata pieniężna wynosić będzie 1/172 średniego miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego strażakowi w okresie rozliczeniowym.

Wysłuchani, ale nie posłuchani

Senat zaakceptował również prezydencki projekt dotyczący wprowadzenia pluralizmu związkowego w wybranych formacjach. Mimo zdecydowanego i wytrwałego sprzeciwu mundurowych związkowców z policji, służby więziennej oraz straży granicznej, propozycja Andrzeja Duda przeszła ekspresowo drogę legislacyjną i wróciła na biurko prezydenta, więc można się spodziewać, że głowa państwa równie ekspresowo dokument podpisze. 

Przyjęta nowela dotyczy rozszerzenia prawa funkcjonariuszy służb w zakresie tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. O zmiany wnioskował NSZZ "Solidarność". 

Obecnie funkcjonariusze Policji, SG i SW mogą zrzeszać się tylko w jednym związku zawodowym działającym w danej formacji. Taki stan rzeczy funkcjonuje w Policji i Służbie Więziennej od 1989 roku, zaś w Straży Granicznej od 1991 roku, kiedy to powstał pierwszy związek zawodowy w tej formacji. Proponowany projekt znosi takie ograniczenie, a co za tym idzie ma umożliwić mundurowym wybór związku zawodowego, do którego chcą wstąpić. Istotne jest jednak, że - jak podkreślał przewodniczący NSZZ FSG Marcin Kolasa, "projekt sam w sobie zawiera ograniczenia praw związkowych, ponieważ funkcjonariuszom, którzy są powołani lub mianowani na stanowiska kierownicze odmawia się pełnienia funkcji w związkach zawodowych".

DM/MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 48
tak myślę
niedziela, 4 sierpnia 2019, 17:52

A w służbach mundurowych ciągła walka o socjal, awanse i podobne. Ciągle mało i mało! Rozsądek wróci gdy podejmą pracę na produkcji za najniższą krajową. Do cywila!

czwartek, 13 lutego 2020, 09:31

A może ty wejdziesz w kamasze ? Nikt ci nie każe robić za najniższa krajową

Krzysztof
wtorek, 17 września 2019, 00:01

Zapraszamy do służby wtedy pogadamy merytorycznie

Bolo
wtorek, 6 sierpnia 2019, 11:23

Jak cię żal to wstąp do Policji zobaczysz jaki to miód

Obywatel
niedziela, 4 sierpnia 2019, 09:37

A co z kostytucyjną równością społeczną wobec wszystkich obywateli.To jawne pogwałcenie sprawiedliwości społecznych.W Niemczech bogatszym państwie policjanci będą pracować dłużej niż w Polsce absurd.Unia powinna stanowczo zareagować.A gdzie jest opozycja że nic nie robi na wczasach.Przywileje jak za komuny.

Jonny
środa, 7 sierpnia 2019, 11:07

Nikt nie bronił sie zaciągnąć

Szwej
środa, 7 sierpnia 2019, 16:09

Oczywiście, że Obywatelowi nikt nie broni się zaciągnąć ale odpadnie przy wstępnych testach. Brak znajomości podstaw prawa konstytucyjnego RP i unijnego. Jaka szkoda a mamy takie braki kadrowe.

gnago
niedziela, 4 sierpnia 2019, 09:16

I nic przy okazji o zmianie stanowisk zgodnie ze zdrowiem ? Już widzę tego antyterrorystę w wieku 45 lat . z zwyrodnieniem kręgosłupa i zadyszką po wbiegnięciu na 4 piętro. to samo dotyczy posterunkowych etc.. Przy montażu kamer służbowych tych co maja kontakt z ludnością wnioskowałbym premię za ryzyko tj 100-krotność stawki godzinowej za minutę pracy w ryzyku. teraz ryzyko wejścia w ciemna czeluść podwórka w pogoni za elementem zwyczajnie się nie opłaca

AREK
sobota, 3 sierpnia 2019, 16:56

znów zamiast zwiększać swoją emeryturę pracując poprzez uczciwą pracę muszę fundować komuś wcześniejszą emeryturę. Zaczyna mnie to denerwować.

Sierżant
wtorek, 17 września 2019, 00:03

To zapraszamy za kraty wtedy się wykażesz

Jan
poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 11:35

Przyjmij się do służb w takim razie.

Max
poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 11:51

Jak wszyscy przyjmą się do służb, to kto będzie pracował na przywileje ? Mniej wódy panowie, więcej sportu, to nie będziecie wrakami w wieku 45 lat, popatrzcie na kolegów z Niemiec.

Michał
niedziela, 13 września 2020, 11:42

Blonkam się po świecie po całej Europie za chlebem bo w pl nie wyrabiam na emerytury dla mundurowych i jakoś widuje policjantów którzy mają po 60 i więcej lat ale nie w Polsce.

Alf
niedziela, 19 lipca 2020, 19:25

Wszystko ok tylko dlaczego mniej wódy.wódke i kondycję można pogodzić

policjant
niedziela, 4 sierpnia 2019, 03:28

też mogłeś wstąpić

Trawiss
sobota, 3 sierpnia 2019, 16:18

Nikt nie kwestionuje że mundurowy ma zarabiać godnie ale system emerytalny jest chory już kilka wariantòw emerytalnych mamy w munduròwce ,najciekawszy ten z poprzedniej epoki 15 lat pracy. Ten wariant służy jako element szantażowi . W służbach mundurowych pracuje ok 150 tyś obywateli z uprawnieniami minionej epoki jak tylko mòwi się o rwi się o ich redukcji ta ogromna liczba zaczyna szantażować odejściem na emeryturę, tym oto sposobem nigdy nie wypełnimy ilości stanowisk niezbędnych a wręcz przeciwnie kolejne 10 nie utrzymamy stanu liczbowego na zadowalającym poziomie. I

Los
czwartek, 15 sierpnia 2019, 17:08

Czemu nie wstapiles do Sluzby jak tam tak dobrze?

Michał t
niedziela, 13 września 2020, 11:44

Ja chciałem ale nie miałem plecaka

gnago
niedziela, 4 sierpnia 2019, 09:17

ACh ten argument !! A ile procent swej płacy dostawał ten odchodzący?

Kolos
niedziela, 4 sierpnia 2019, 11:44

Po 15 latach 40 procent

Pawel
niedziela, 13 września 2020, 11:46

Ostatniej wyplaty . A do zostanie wyplaty może dojść 13 pensja i inne dodatki oraz 15 procent rent. Czyli lekko ponad 3 tys emki

Tweets InfoSecurity24