Reklama

Służby Mundurowe

Dwa śmigłowce Leonardo dla straży granicznej Łotwy

  • Fińska straż graniczna również używa AW119. Fot. Leonardo Helicopters
    Fińska straż graniczna również używa AW119. Fot. Leonardo Helicopters

Łotewska Państwowa Służba Ochrony Granic podpisała z koncernem Leonardo Helicopters umowę na zakup dwóch śmigłowców AW119Kx. Dostawę zaplanowano na rok 2019. Maszyny mają zastąpić używane obecnie dwa śmigłowce Agusta Bell 206B, które mają już ponad 35 lat. 

Umowa została zawarta 2 stycznia 2018 roku przez szefa łotewskiej straży granicznej gen. Normundusa Garbarsa i reprezentującego Leonardo Helicopters Roberto Macchiavello. Obejmuje ona zakup dwóch śmigłowców AW119Kx z opcją na kolejną maszynę, jak również szkolenie, serwis i wsparcie eksploatacji. Strony nie podały wartości kontraktu. Nowe śmigłowce mają od 2019 roku zastąpić obecnie używane dwie maszyny Augusta Bell 206B które wyprodukowano w latach 1974 i 1980.

AW119 Łotwa
Umowę zakupu AW119Kx dla łotewskie służby ochrony granic podpisał jej szef gen. Normundus Garbars i reprezentujący producenta Roberto Macchiavello. Fot. Aksels Sadovskis, VRS GP

Łotwa posiada obecnie dwa wiekowe JetRangery oraz dwa dwusilnikowe śmigłowce AW109 zamówione w 2006 roku i dostarczone rok później. W tej sytuacji nie dziwi ponowny wybór oferty włoskiego producenta. Przetarg rozstrzygnięto 15 listopada 2017 roku. 

AW119Kx jest maszyna jednosilnikową o masie startowej 2,8 tony napędzaną silnikiem Pratt & Whitney Canada PT6B-37A  o mocy 1002 KM. Może zabrać na pokład 8 osób i wykonywać loty w każdych warunkach pogodowych w dzień i nocą, dzięki systemom takim jak HTAWS oraz w pełni cyfrowej awionice. Śmigłowce tego typu są szeroko stosowane przez służby graniczne i porządkowe oraz straż pożarną. AW119 służą między innymi w straży granicznej Finlandii, która ściśle współpracuje z Łotwą. Warto dodać, że znaczna cześć struktury kadłuba śmigłowca AW119Kx jest produkowana w zakładach PZL Świdnik.

Reklama

Komentarze

    Reklama