Reklama

Straż Graniczna

Duda i Błaszczak na obchodach święta Straży Granicznej

  • Fot. Maciej Biedrzycki/KPRP
    Fot. Maciej Biedrzycki/KPRP

Na Rynku Wielkim w Zamościu, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, odbyły się we wtorek główne obchody święta Straży Granicznej. Kilkudziesięciu funkcjonariuszy otrzymało promocję na pierwszy stopień oficerski. Wręczono także nominacje generalskie.

W uroczystości, obok Prezydenta RP uczestniczyli m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komendant główny SG płk. Marek Łapiński. Obecne były także rodziny awansowanych pograniczników. Dwóm oficerom SG wręczono nominacje generalskie. Do stopnia generała brygady awansowany został pochodzący z Zamościa Łapiński i jeden z jego zastępców płk. Tomasz Praga. Uroczystości poprzedziła msza z okazji Święta Straży Granicznej.

- W czasach, w których wiele granic nie obroniło się, wy obroniliście naszą granicę, wy bronicie naszej granicy - powiedział Andrzej Duda, nawiązując do kryzysu migracyjnego w Europie. Gratulując promowanym i wyróżnionym oficerom oraz ich rodzinom, podziękował im "za wspaniałą służbę i stanie na straży granic Rzeczpospolitej". 

Panie komendancie, panie generale, jestem ogromnie wzruszony, że mogłem wręczyć panu tę nominację generalską w pana mieście, w Zamościu. Mieście tak niezwykle pięknym, tak niezwykle wrytym, wrośniętym jak w serce w polską historię i w polską tradycję, mieście wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturowego i historycznego UNESCO, mieście absolutnie niepowtarzalnym, mieście – można powiedzieć – cudownym, do którego zawsze przybywam z niezwykłą radością i przyjemnością.

Prezydent Andrzej Duda

Straż Graniczna została powołana 16 maja 1991 r., zastępując Wojska Ochrony Pograniczna. Służbę w Straży Granicznej pełni 14,8 tys. funkcjonariuszy, w tym prawie jedna czwarta to kobiety. Ponadto zatrudnionych jest prawie 3,5 tys. pracowników cywilnych. Poza Komendą Główną istnieje dziewięć oddziałów SG i trzy ośrodki szkolenia. 
Reklama

Komentarze

    Reklama