Drony z kamerami FLIR przypilnują ukraińskiej granicy

17 lipca 2020, 17:27
Dron Ukraina SG
Fot. dpsu.gov.ua

Wielka Brytania za pośrednictwem ambasady w Kijowe przekazała Ukraińskiej Państwowej Służbie Granicznej 10 nowoczesnych kwadrokopterów DJI Mavic 2, wyposażonych w kamery termowizyjne najnowszej generacji. Łączna wartość sprzętu to ponad 1,2 mld hrywien (45 tys. dolarów). Drony po przeszkoleniu operatorów mają trafić na zachodnią granicę Ukrainy.

Sprzęt został podarowany przez władze Wielkiej Brytanii w celu zwiększenia bezpieczeństwa granic i ochrony spójności terytorium. Oprócz 10 systemów wraz z dodatkowym wyposażeniem opłacono również szkolenie operatorów, którzy pracować będą w zachodnich obwodach administracyjnych, na granicy z krajami Unii Europejskiej. Nowe maszyny znacznie zwiększą możliwości zwalczania przemytu, szczególnie w nocy.

Czterowirnikowe bezzałogowce DJI Mavic 2 to maszyny ważą 905 gramów i mogą pozostawać w powietrzu przez około 30 minut w odległości do 5 km od operatora. Maksymalna prędkość lotu to aż 72 km/h natomiast prędkość marszowa to około 25 km/h. Maszyna posiada wielosensorowy system automatycznego lotu, który zapobiega zarówno kolizjom z przeszkodami jak też innymi maszynami latającymi.

Drony DJI Mavic 2 posiadają dwa istotne atuty, które decydują o ich dużej przydatności w służbach ochrony granic. Pierwszym jest działająca w wysokiej rozdzielczości miniaturowa kamera termowizyjna FLIR Lepton, która pozwala na obserwację z odległości uniemożliwiającej wykrycie maszyny np. przez osoby obserwowane. Wraz z kamerą 4K działającą w świetle widzialnym pozwala na dozór dużych obszarów ale też ułatwia wykrywanie np. pojazdów czy osób kryjących się w trudnym terenie.

Drugi atut systemu DJI Mavic 2 to system wymiennego, modułowego wyposażenia montowanego na maszynie. Mogą to być np. reflektory M2E Spotlight czy głośnik. Pozwala to na rekonfigurację maszyn i stosowanie ich w różnorodnych zadaniach. Maszyny tego typu, poza służbami mundurowymi stosowane są do diagnostyki instalacji i obiektów oraz dozoru stref zastrzeżonych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
fifi
wtorek, 21 lipca 2020, 21:14

Pocieszne.

Waldemar
piątek, 17 lipca 2020, 21:39

Artykul napisany w taki sposob, ze nie znajac tematu czytelniek, sadzi co to za bajer dronowski kupila ukraina. Ten dron posiada kamere termowizyjna o bardzo malej ilosci pikseli przez co obraz jest slabej jakosci. Rozpznanie czlowieka z wysokosci 100 metrow to wrozenie z fusow. Wiec wykorzystanie go z racji parametrow termowizyjnych i parmetrow pod katem sterowania nie nadaje sie do sluzb. To polamatorski dron. A artykul napisany jakby kupili profesjonalnego drona z kamera termowizyjna o duzej rozdzielczosci.

Jabadabadu
piątek, 17 lipca 2020, 22:22

Wielka Brytania przekazała Ukrainie sprzęt chińskiej produkcji. Można go kupić w internecie. A wspomniany FLIR jest nim chyba tylko z nazwy. Ale całość brzmi wspaniale.

fifi
wtorek, 21 lipca 2020, 21:16

Mozna go kupić w Amazonie ,gdzie pracuje mnóstwo Ukraińców. Niech sie chłopcy i dziewczęta zrzuca na cos lepszego.Ojczyzna w potrzebie :).

Tweets InfoSecurity24