Chorwackie hełmy znowu górą

13 sierpnia 2020, 15:21
fot policja.pl asdfs
Fot. policja.pl

Znamy już najkorzystniejszą ofertę w policyjnym postępowaniu dotyczącym dostawy hełmów odłamko- i kuloodpornych typ ACH lub MICH. Okazuje się, że złożyła ją dobrze znana formacjom mundurowym spółka UMO z Zielonki, która  jak dowiedział się InfoSecurity24.pl  zaproponowała KGP sprzęt chorwackiej firmy Sestan-Bush. 

Postępowanie na zakup policyjnych hełmów realizowane było w ramach procedury przyspieszonej. W skróconym czasie swoje propozycje udało się złożyć aż pięciu firmom. Najkorzystniejszą z nią okazała się oferta spółki UMO z Zielonki z ceną brutto zamówienia podstawowego wynoszącą 2 294 010 złotych. Wybór na pewno ułatwił fakt, że jedynie trzy spośród pięciu ofert mieściły się w budżecie formacji.  

Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, do policji, jeśli umowa zostanie podpisana, trafi sprzęt chorwackiej firmy Sestan-Bush BK-ACH typu Low Cut. To oczywiście nie pierwszy raz, gdy to sprzęt właśnie tej firmy okazuje się tym, który trafić ma do policjantów. Jeszcze w zeszłym roku, w sierpniu, gdy formacja kupowała ponad 3 tys. hełmów odłamko- i kuloodpornych typu ACH lub MICH za kilka milionów złotych, wybrano to rozwiązanie. Sprzęt trafić miał do magazynu do końca 2019 roku.

Przypomnijmy, że policja zamierza kupić hełmy odłamko- i kuloodporne typu ACH lub MICH w kolorze czarnym. Chodzi dokładnie o 2 130 sztuk w ramach zamówienia podstawowego (gwarantowanego) oraz maksymalnie dodatkowych 500 sztuk, jeśli KGP zdecyduje się na skorzystanie z prawa opcji. Na realizację zamówienia formacja wyasygnowała 2,7 mln złotych brutto, więc zostanie jej jeszcze trochę środków by skorzystać w części z prawa opcji.

Mimo zastosowania przez KGP przyspieszonej procedury, w ramach której oferenci mieli znacznie krótszy niż zwykle czas na złożenie ofert, w postępowaniu pojawiło się ich  jak wspomniano wcześniej  aż pięć. Najdroższa propozycja pochodziła od spółki Lubawa i opiewała na 2 960 700 złotych. Nieco niższą cenę – choć i tak przekraczającą policyjny budżet – zaproponowała hiszpańska firma FECSA. Zagraniczny oferent jednak zamiast łącznej kwoty za dostawę 2130 hełmów podał  jak się wydaje  cenę jednostkową produktu wynoszącą 1 325 złotych. Tak więc za realizację zamówienia podstawowego policja musiałaby zapłacić w tym wypadku 2 822 250 złotych. Pozostałe oferty pochodzą od kieleckiej firmy HOLSTERS HPE POLSKA (2 500 683,90 złotych), UMO z podwarszawskiej Zielonki (2 294 010 złotych) oraz firmy Xelius Marek Petz z Chylic. W przypadku tej ostatniej sytuacja wydaje się być podobna do oferty złożonej przez FECSA. Również tu nie podano najprawdopodobniej kwoty łącznej, a jedynie cenę za sztukę (833,94 złote), która po przemnożeniu daje 1 776 292,20 złotych za realizację zamówienia podstawowego.

Formacja szukała hełmów z czerepem wykonanym z materiałów kompozytowych, w wersji pełnej tj. zakrywającej ucho, w kolorze czarny mat. Konstrukcja nie może utrudniać ruchów głowy i powodować zaczepiania o inne elementy wyposażenia policjanta, np. górne części kamizelki kuloodpornej. Hełm nie może też utrudniać przyjmowania właściwych postaw strzeleckich (w tym leżącej) i zapewniać możliwość jednoczesnego stosowania przez użytkownika systemu łączności z aktywną ochroną słuchu, zestawu noktowizyjnego, maski przeciwgazowej czy ochrony oczu. Policja wymaga, by konstrukcja hełmu pozbawiona była w części przedniej tzw. "daszka".

Czerep hełmu musi być wykonany w co najmniej dwóch wielkościach, a na powierzchni czołowej musi znajdować się adapter do mocowania noktowizji (monokular/gogle itp.). Na powierzchni czerepu muszą się też znaleźć szyny boczne do mocowania adapterów PICATINNY, wyposażone w "odciąg" noktowizora, z elastycznych linek, jednym końcem przytwierdzone do szyny a drugim wyposażonym w hak. Maksymalna masa kompletnego hełmu dla największego rozmiaru czerepu nie może być większa niż 1550 g.

Przypomnijmy, że Policja dokonała niedawno, bo 6 sierpnia br., otwarcia ofert w przetargu także dotyczącym zakup nowych hełmów, które trafić mają jednak w ręce policyjnych kontrerrorystów. Jak wynika z informacji udostępnionych przez KGP, realizacją zamówienia zainteresowana jest tylko jedna firma. Wszystko więc na to wskazuje, że 370 sztuk hełmów typu F.A.S.T/ATE/ACH w wersjach high-cut, dostarczy także spółka UMO. Z informacji do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl wynika, że do mundurowych trafić może konstrukcja chorwackiej marki Sestan-Busch, a dokładniej model BK-ACH-HC typ High Cut. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
wiarus
czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:11

Zapewne jeszcze taniej kosztowały by przeciw-odłamkowe wietnamskie kapelusze ... .

Olender
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:20

Ciekawe ile z tej kwoty wróci zpowrotem do budżetu w postaci podatków, ZUS-u, itp... bo nie wydaje mi się aby hełmy UMO i Lubawy diametralnie się różniły. Bo tak naprawdę to nie Policja kupuje tylko Państwo Polskie...

Gts
sobota, 15 sierpnia 2020, 02:01

No to ja proponuje 100% podatku, wróci go jeszcze więcej. To wasze debilne myślenie, jest poniżej krytyki. Może niech twoja pensje też tak opodatkują, żeby więcej wróciło do kasy państwa.

Olender
niedziela, 16 sierpnia 2020, 18:08

Co w tym debilnego jeśli te hełmy są podobne?... To że Chorwaci mają tańsze... Człowieku włącz myślenie a nie rób z Polski bananowej republiki

Anty-Che
czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:56

Ja to jest że zagraniczna spółka z kraju w którym koszty pracy są zbliżone do Polski a koszt materiałów jest na całym świecie podobny, daje cenę równą ca 60% tego co polska firma ? Czy jej produkt jest tak szajsowaty ? Czy Polska firma ma tak duże koszty "ogólnozakładowe" czytaj pensje prezesów i związkowców ? W dodatku Sestan działa jeszcze przez pośrednika który tez przecież musi zarobić te kilkanaście procent. Czyli jemu sprzedaje za połowę tego co oferuje Lubawa. Ktoś to potrafi objaśnić ?

Zenek
czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:58

tajemnica lasu...

Tweets InfoSecurity24