Budżet przyjęty. Wszystkie służby "na plusie"

28 marca 2020, 06:19
Sejm-bud_I_02MCM_3do2.view
Fot. Kancelaria Sejmu

Sejm, zgodnie z rekomendacjami Komisji Finansów Publicznych, odrzucił - w blokowym głosowaniu - wszystkie zaproponowane przez Senat poprawki do tegorocznej ustawy budżetowej, a więc oficjalnie budżet na 2020 rok można uznać za uchwalony. To koniec parlamentarnej drogi jednej z najważniejszych ustaw z punktu widzenia funkcjonowania każdego państwa. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta. Jak się okazuje, z przyjętych przez posłów przepisów wynika, że środki jakie rząd zamierza przeznaczyć na działalność służb mundurowych i specjalnych nie tylko nie zmalały w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale budżety wszystkich służb są większe. 

Na uchwalenie ustawy budżetowej czekało wiele różnych grup zawodowych w tym m.in. rzesza funkcjonariuszy. Uchwalenie budżetu było bowiem niezbędne, by mogli oni otrzymać obiecane podwyżki. Wszystko dlatego, że podwyżki – zgodnie z rządowym pomysłem – opierają się m.in. na wzroście kwoty bazowej, a ta zapisana jest właśnie w ustawie budżetowej.

Budżety rosną

Najwięcej środków, co nie powinno dziwić ze względu na jej wielkość, otrzyma podległa resortowi spraw wewnętrznych i administracji policja. W 2020 roku formacja dysponować będzie środkami w łącznej wysokości ponad 10,3 mld złotych. To o około 500 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym, kiedy Policja – zgodnie z ustawą budżetową – otrzymała środki w wysokości 9,8 mld złotych.

Druga pod względem liczebności służba podległa MSWiA – a więc Państwowa Straż Pożarna – otrzyma przeszło 3,2 mld złotych (2,86 mld w roku 2019). W tegorocznym budżecie na Straż Graniczną przewidziano ponad 1,76 mld złotych (w 2019 roku ponad 1,6 mld). Najmniej przewidziano na działalność SOP – niewiele ponad 338 mln złotych, choć to i tak spory wzrost, bowiem w 2019 roku formacja dysponowała budżetem w wysokości ok. 274 mln złotych.

W części budżetowej dotyczącej bezpieczeństwa wewnętrznego przewidziano też 39 mln złotych na ochotnicze straże pożarne. Dodatkowo, z rezerwy celowej nazywanej "klęskową", OSP ma otrzymać też 40 mln złotych na zakup pojazdów. 

W ramach innej rezerwy celowej, na realizację programu modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA, w tym roku przewidziano niewiele ponad 401,3 mln złotych. To jednak nie jedyne środki jakie zasilą tegoroczny "modernizacyjny budżet". Zgodnie z przyjętą i podpisaną już przez prezydenta ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, do służb podległych MSWiA trafić może nawet dodatkowe 433 mln złotych. Za pieniądze z MON, MSWiA może kupić m.in. sprzęt transportowy, uzbrojenie i sprzęt techniki specjalnej, informatyki i łączności oraz wyposażenie osobiste funkcjonariuszy. Dysponentem środków jest szef MSWiA, a więc łącznie w tym roku na modernizacyjne potrzeby formacje podlegające Mariuszowi Kamińskiemu mają do wydania nawet ponad 830 mln złotych.

W tej samej ustawie – opublikowanej w Dzienniku Ustaw w drugiej połowie lutego – zapisano też dodatkowe środki jakie trafić mają na modernizację służby więziennej. Mowa o 100 mln złotych, z czego 80 mln złotych przekazanych zostanie ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a pozostałych 20 mln ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. W ustawie budżetowej z kolei na realizację programu modernizacji służby więziennej – w ramach specjalnej rezerwy celowej – wyasygnowano ponad 114,6 mln złotych. Zatem łącznie modernizacja SW w tym roku kosztować może nawet ponad 214 mln złotych. Oprócz modernizacji, na więziennictwo – zgodnie z tegoroczną ustawą budżetową – przeznaczono 3,38 mld złotych. Dla porównania w ubiegłym roku była to kwota 3,035 mld złotych.

Spory zastrzyk finansowy otrzymały w tym roku służby specjalne. Największy wzrost finansowania, w porównaniu z rokiem ubiegłym, zanotuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W tym roku ABW do dyspozycji ma ponad 643 mln złotych, podczas gdy w ubiegłym roku budżet Agencji wynosił  ok. 602 mln złotych. O prawie 9 mln złotych wzrósł budżet Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które w 2020 roku będzie dysponować prawie 213 mln złotych. W przypadku Agencji Wywiadu w 2020 roku jej budżet wzrośnie - z 264 mln złotych w 2019 roku - do niespełna 271 mln. 

Ustawa budżetowa trafi teraz na biurko prezydenta, który – jak można przypuszczać – podpiszę ją dość szybko. Wtedy też budżet zacznie obowiązywać, a co za tym idzie swoje podwyżki, po wejściu w życie specjalnych rozporządzeń, otrzymają m.in. funkcjonariusze służb mundurowych. Przyjęcie budżetu – jak pokazuje doświadczenie – nie oznacza jednak końca prac nad jego kształtem. Ustawa bowiem może być nowelizowana. Biorąc pod uwagę szczególny czas, związany z pandemią koronawirusa i koniecznością przesuwania środków między wcześniej zaplanowanymi celami, może się okazać, że jeśli rząd nie będzie mógł – specjalnymi ustawami lub rozporządzeniami – uzyskać niezbędnego finansowania na cele związane np. z walką z pandemią, na taką nowelizację może się zdecydować.  

KomentarzeLiczba komentarzy: 74
Ruda
wtorek, 31 marca 2020, 12:43

A co z cywilami którzy pracują w służbach mundurowych, też dostaną podwyżki i mimo tej całej sytuacji też pracują a nie siedzą na wolnym. Muszę powiedzieć że w chwili obecnej jest więcej mundurowych którzy teraz są na zwolnieniach niż cywili. dodam że pracuję w SG

Pogo
wtorek, 31 marca 2020, 19:53

Dokładnie! Wojskowi pouciekali a cywile zostali w pracy.

lekarz
poniedziałek, 30 marca 2020, 22:34

Na zabawki dla "dzieci w armii" idą miliardy PLN, a w szpitalach nie ma nawet kasy na maseczki i jednorazowe ubrania ochronne dla personelu. Od ataku Rosjan zginie w Polsce w 2020 roku zapewne 0 obywateli RP, a od ataku koronawirusa zginie zapewne kilkaset, lub nawet kilka tysięcy osób. Jedyne sensowne działania ty obniżyć wydatki na wojsko o 80- 90% i uzyskane oszczędności przeznaczyć na prawdziwe linie walki, czyli szpitale walczące z koronawirusem. Dość marnowania kasy na bezużyteczne wojsko zupełnie nieprzygotowane na epidemię koronawirusa. Trzeba wydawać kasę na ochronę życia, a nie na zabijanie.

Nieznany
środa, 23 grudnia 2020, 10:31

Jakie bzdury Pan/i pisze. Te pieniądze nie idą na zabawki - i tak jesteśmy daleko w tyle za wieloma rozwijającymi się państwami, jeżeli chodzi o sprzęt. Skoro nie ma na maseczki to pensje, jakie dostaje personel w szpitalu jednoimiennym niech odda na maseczki, rękawiczki itp. A wojsko odwala robotę w tych szpitalach za te same pieniądze co wcześniej - bez dodatków, a personel medyczny czy ochrona siedzi bo wojsko zrobi. Skąd się Pan/i urwał/a??? Zabrać wojsku, dać lekarzom bo mało mają :) Nie będę zagłębiać się w zadania jakie wykonuje wojsko, ale skoro nie ma się pojęcia o temacie to lepiej się nie wypowiadać bo ludzie w pewnym momencie nie mogli pójść do lekarza bo pochowali się jak szczury w kanałach. Kpina!!!

Wierny ojczyźnie
wtorek, 31 marca 2020, 13:36

Tylko jak przyjdzie przyjaciel ze wschodu to sam broń ojczyzny swoim fartuchem i maseczka.

Mundurowy
wtorek, 31 marca 2020, 19:30

Przyjaciele ze wschodu mają więcej zołierzy w samym obwodzie kaliningradzkim niż my wszystkich razem wziętych więc i tak nas nakryją czapkami.

Racha
poniedziałek, 30 marca 2020, 11:18

Pandemia sprawiła, że budżet jest już całkowicie nieaktualny. Praktyczne zatrzymanie gospodarki każe zrewidować wszystkie plany, a przecież to jeszcze nie koniec tej zarazy. Co z nakładami na obronność? Czy uda się utrzymać jedną i drugą tarczę? Słychać już nawet, jakoby MSPO miało w tym roku nie być...

Bell
poniedziałek, 30 marca 2020, 10:01

Przestańcie biadolic. Nie podoba się to proszę zmienić pracę a nie wiecznie płakać. Połowę cywili z budżetówki bym zwolnił bo nie potrzebna.

Pogo
wtorek, 31 marca 2020, 19:55

Połowa wojskowych na emeryturze "pracujących" dodatkowo jako cywile również. Nie nauczeni myślenia i samodzielności.

Steve
poniedziałek, 30 marca 2020, 09:17

Służby jak zawsze poza Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa na plusie. Jedyna Służba SAR na minusie....

Tweets InfoSecurity24