Broń automatyczna w samochodzie mężczyzny, który zastrzelił policjanta

5 maja 2021, 11:36
ląska policja, policja, fot. śląska policja fb
Fot. Facebook Śląska Policja

W samochodzie mężczyzny, który we wtorek zastrzelił policjanta w Raciborzu, znaleziono – poza pistoletem którego użył - także broń automatyczną. W jego mieszkaniu ujawniono plantację marihuany - wynika z nieoficjalnych informacji.

Młodszy aspirant Michał Kędzierski poniósł śmierć podczas interwencji przy ul. Chełmońskiego w Raciborzu, przy próbie wylegitymowania mężczyzny, który podając się za funkcjonariusza, w ubiorze przypominającym mundur, próbował kontrolować kierowców. W trakcie interwencji bandyta wyciągnął broń i oddał strzały do funkcjonariusza. Jego kolega z patrolu postrzelił napastnika w udo. Sprawca został zatrzymany. 

Według radia RMF, policjant, który celował do napastnika, oddał cztery strzały. Stacja podaje, że mężczyzna, oprócz broni, z której strzelał do funkcjonariusza, w samochodzie miał też broń automatyczną. Tę ostatnią informację potwierdziło PAP źródło w policji, które podało też, że w mieszkaniu mężczyzny ujawniono plantację marihuany. Według RMF, znaleziono tam też amunicję i materiały wybuchowe.

Szerszych informacji na temat prowadzonego śledztwa ma udzielić w jeszcze w środę Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

Do tragedii doszło we wtorek ok. 8. Chwilę wcześniej miejscowi policjanci otrzymali dwa zgłoszenia. Pierwsze dotyczyło dziwnie zachowującego się mężczyzny, w ubraniu przypominającym policyjny mundur, który na pobliskiej stacji benzynowej wsiadł do samochodu renault scenic, prawdopodobnie pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego pojechali na stację, jednak nie zastali już na niej poszukiwanego; jego i jego samochód zauważyli kilka minut później na ul. Chełmońskiego, gdzie według drugiego zgłoszenia ktoś ubrany w policyjny mundur próbuje kontrolować samochody.

Jak relacjonowała policja, mężczyzna wstrzymywał ruch, podchodził do samochodów i rozmawiał z kierowcami. Podczas policyjnej interwencji mężczyzna wyciągnął broń i oddał strzały w kierunku policjanta. Funkcjonariusz był reanimowany, najpierw przez kolegę z patrolu, potem kolejnych policjantów i medyków, którzy pojawili się na miejscu; nie udało się uratować jego życia. 

W trakcie zajścia ranny został też sam napastnik - partner postrzelonego policjanta z patrolu trafił go w udo. Bandyta został obezwładniony i zatrzymany. To 40-latek z rejonu Raciborza, wcześniej był notowany za przestępstwa narkotykowe.

Po strzelaninie na miejscu tragedii długo trwały policyjne czynności z udziałem prokuratora. Policyjni kontrterroryści przy pomocy robota pirotechnicznego sprawdzali, czy w samochodzie zatrzymanego nie było niebezpiecznych materiałów. W aucie wybito szybę, żeby można tam było sięgnąć kamerą. Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP, wewnątrz samochodu znaleziono pistolet maszynowy. 

Mł. asp. Michał Kędzierski miał 43 lata, w policji służył od 2011 r. Wcześniej był dziennikarzem lokalnych mediów.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
BadaczNetu
czwartek, 6 maja 2021, 11:52

Jak był znany z przestępstw narkotykowych, to dlaczego nie siedział w więzieniu ? A może kolejny "rozgrzany" sędzia uznał "niską szkodliwość społeczną" ?

P.M.
czwartek, 6 maja 2021, 01:50

Nie profesjonalne zatrzymanie przez policję. Należy stosować procedury policji USA, jeżeli są tam jeszcze obowiązujące - co się dzieje z tym światem ?.

mp
sobota, 8 maja 2021, 13:13

W USA może i tak. W Polsce policjant ma być ubrany w pluszowy polar i mieć schowane śpb, żeby nie prowokował. A już czarna kamizelka taktyczna to jest jawna prowokacja. Może jak by różowa była...

BUBA
środa, 5 maja 2021, 21:10

Bandyta to moze miec bron a zwykly uczciwy obywatel to nie.

czwartek, 6 maja 2021, 22:06

Gdzie wyczytałeś, że bandyta może? Policjantowiy nie pomogło posiadanie broni, co by dalo "obywatelowi"?

Mateusz
środa, 5 maja 2021, 15:57

Cześć Jego Pamięci, Kolego wypełniłeś słowa Roty Ślubowania. Współczucia dla najbliższych, odszedł na wieczną służbę nasz Niebieski Brat

AA
środa, 5 maja 2021, 13:55

Policjanci byli kompletnie zaskoczeni

czwartek, 6 maja 2021, 22:07

Ty byś nie był?

Tweets InfoSecurity24