Reklama

Służby Mundurowe

Brazylia wysyła najnowsze transportery opancerzone do faweli

  • Fot. Andre Gustavo/Wikipedia

Brazylijska armia wdroży w czerwcu najnowsze transportery kołowe VBTP-MR Guarani 6x6 do patrolowania faweli w Rio de Janeiro. Intensyfikacja działań w dzielnicach biedy i przestępczości jest związana ze zbliżającymi się mistrzostwami świata w piłce nożnej. 

Nieokreślona liczna pojazdów VBTP-MR Guarani należących do 33. Batalionu Piechoty Zmechanizowanej z Cascavel zostanie od czerwca oddelegowana do mieszanych „sił pacyfikacyjnych” operujących w liczącej ponad 130 tys. mieszkańców faweli Complexo da Maré, leżącej nad Zatoka Guanabara w Rio de Janeiro.

Formacje służą zabezpieczeniu najbardziej niebezpiecznych, czy nawet objętych walkami, rejonów faweli (biednych dzielnic kontrolowanych przez silnie uzbrojone mafie). Wysyłane w te rejony zgrupowania składają się z mieszanych oddziałów żandarmerii, piechoty morskiej i armii, wspieranych przez pojazdy opancerzone. Wkraczają często w rejon regularnych walk gangów, uzbrojonych w broń maszynową, ręczną a czasem nawet granatniki.

W związku z zaplanowanymi mistrzostwami świata w piłce nożnej brazylijskie władze starają się wszelkimi siłami zaprowadzić porządek w miastach. Sięgają przy tym po najnowszy sprzęt i pojazdy bojowe.

VBTP-MR Guarani to rodzina kołowych transporterów opancerzonych w układzie 6x6, charakteryzujących się modułową budową, wysokim poziomem ochrony wnętrza i wyposażonych z zdalnie sterowany moduł uzbrojenia. Pojazd tego typu może przewozić dwuosobową załogę oraz do 9 żołnierzy desantu. Transportery VBTP-MR mają zastąpić przestarzałe wozy opancerzone EE-9 Cascavel oraz EE-11 Urutu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama