BOR stanie się Narodową Służbą Ochrony

14 marca 2017, 16:33
Zieliński
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński poinformował, że z końcem tygodnia projekt ustawy dotyczącej BOR trafi do uzgodnień wewnątrzresortowych. Planowana jest zmiana nazwy formacji na Narodową Służbę Ochrony, choć ostateczne decyzje będą dopiero podjęte.

Jarosław Zieliński pytany na antenie Polsat News o to, kiedy pojawi się zapowiadany projekt ustawy o BOR, odpowiedział: "Założyliśmy, że z końcem tego tygodnia właśnie będzie ten projekt w ramach prac w ministerstwie". "Dokładnie już jest (projekt - PAP), ale on dopiero będzie skierowany do uzgodnień wewnątrzresortowych, zgodnie z procedurą legislacyjną" - dodał wiceszef MSWiA.

Dopytywany, jaka będzie ostateczna nazwa obecnego Biura Ochrony Rządu, odpowiedział, że "na razie jest utrzymana ta nazwa, którą podałem - Narodowa Służba Ochrony". Ocenił, że "nikt lepszego pomysłu na nazwę, która byłaby adekwatna do zadań Biura Ochrony Rządu, nie zgłosił". "Ale przed nami cała procedura legislacyjna, rządowa i parlamentarna, więc tutaj być może jeszcze nastąpią jakieś zmiany" - dodał Zieliński.

Zdaniem wiceministra nazwa BOR jest "zbyt wąska", bo - jak uzasadniał - Biuro nie chroni tylko rządu, ale także prezydenta, placówki dyplomatyczne za granicą czy delegacje państwowe, które do Polski przyjeżdżają. "Nazwa musi być poszerzona, musi być adekwatna do zadań" - wskazał Zieliński.

W połowie lutego MSWiA zapowiedziało zmiany w BOR, które - jak poinformowano - ma uzyskać prawo do czynności operacyjno-rozpoznawczych, zmniejszone mają być zadania BOR za granicą, a rozszerzone - w kraju; zmienić ma się też nazwa tej służby.

Zieliński przekonywał w ubiegłym miesiącu, że przebudowa i reorganizacja BOR ma pozwolić na odbudowę etosu tej służby oraz umożliwić jej skupienie się na najważniejszych zadaniach, czyli ochronie kluczowych osób i obiektów w państwie. Zapowiedział też "nowy etos" służby, nawiązywanie BOR do tradycji niepodległościowej AK.

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Polska Narodowo-Patriotyczna Służba Ochrony i Obrony
środa, 15 marca 2017, 16:07

Przypomniał mi się kawał o 3 kopertach. Właśnie został otwarta koperta nr 2 "Reforma". Pozdro dla kumatych :)

As
środa, 15 marca 2017, 23:31

Mam wrażenie, że odpowiedzialni za ostatnie wpadki różnych służb znaleźli panaceum na wszystkie bolączki. Wystarczy dodać słowo Narodowy, a problemy znikną. Pomyśleć, że podatnicy płacą premie takim reformatorom.

olaboga
wtorek, 14 marca 2017, 20:26

Taa od zmiany nazwy funkcjonariusze dostaną +10 do prowadzenia samochodów i +10 do obrony jak nic.Brawo WY

mani
wtorek, 14 marca 2017, 20:16

NSO czy nsp pajac...jak narazie.

Kołacz
wtorek, 14 marca 2017, 19:04

Narodowa Służba Ochrony Dobrej Zmiany. Czy nie brzmi lepiej?

Tweets InfoSecurity24