Reklama

Służby Mundurowe

Błaszczak o modernizacji służb i ustawie antyterrorystycznej

  • Fot. MSWiA/flickr.
    Fot. MSWiA/flickr.

Rząd spełnił warunki, dzięki którym Polska jest krajem bezpiecznym; powstała ustawa antyterrorystyczna oraz program modernizacji służb mundurowych - mówił w środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak na spotkaniu opłatkowym w funkcjonariuszami. 

Minister spraw wewnętrznych i administracji uczestniczył w Warszawie w spotkaniu świątecznym z policjantami, strażakami, pogranicznikami oraz funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu, którzy w czasie Świąt Bożego Narodzenia będą pełnić służbę.

"Polska jest krajem bezpiecznym, ale żeby była krajem bezpiecznym, muszą być spełnione pewne warunki" - powiedział Błaszczak i podkreślił, że warunki te zostały spełnione. "Te warunki to zadanie dla mnie jako ministra i dla rządu. Oceniam, że te warunki spełniliśmy, a więc powstała ustawa antyterrorystyczna i program modernizacji służb” - powiedział.

Czytaj więcej: Ustawa antyterrorystyczna - krok do zwiększenia bezpieczeństwa Polski. "Kluczowa rola przepisów wykonawczych i wzmocnienia służb"

Jak przypomniał, program modernizacji służb podległych MSWiA gwarantuje przekazanie w latach 2017-2020 ponad 9 mld zł na infrastrukturę, nowoczesny sprzęt i podwyżki dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych służb. "Funkcjonariusze muszą być godnie wynagradzani" - powiedział Błaszczak.

Minister przypomniał, że pierwsze podwyżki zostaną wypłacone już na początku 2017 roku. "Oczekujemy w zamian, myślę, że oczekuje tego też i Polska, i Polacy, etosu służby" - powiedział. 

Czytaj więcej: 9,1 mld zł na modernizację służb. Sejm uchwalił program

Zaznaczył, że jego zdaniem następuje przywrócenie etosu służby, czego przykładem były zorganizowane w Polsce latem tego roku Światowe Dni Młodzieży. "Owacyjne przyjęto polskich funkcjonariuszy przez wszystkich pielgrzymów" - dodał.

Podczas spotkania opłatkowego minister oraz komendanci służb podległych MSWiA złożyli funkcjonariuszom oraz ich rodzinom życzenia świąteczne.

Uchwalony w połowie grudnia przez Sejm program modernizacji służb obejmuje inwestycje budowlane, zakup samochodów, sprzętu informatycznego i łączności oraz uzbrojenia. Elementem programu jest wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych. Pierwsza podwyżka w wysokości średnio ok. 250 zł ma nastąpić 1 stycznia 2017 r.

Reklama

Komentarze (1)

  1. hakun

    Lepszego sposobu na walke z korupcją nie wymyślono.Nich im żyję się dobrze to nie bedzie pola dla skorumpowania i łamania regulaminów.

Reklama