Białorusini oddali strzały w kierunku polskich żołnierzy

8 października 2021, 13:03
mon twitter
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

Patrol służb białoruskich oddał w czwartek strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy ze Strażą Graniczną patrolują granicę; prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji; nikomu nic się stało - poinformowała w piątek rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

O zdarzeniu rzeczniczka komendanta głównego SG poinformowała na piątkowej konferencji prasowej poświęconej sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej, w której brał udział również rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy razem z nami patrolują granicę. Prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji. Nikomu nic się stało" - powiedziała ppor. Michalska. Jak dodała, mogły być to strzały celowo chybione. "Tych prowokacji jest coraz więcej" - zaznaczyła rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.

Jeszcze we wrześniu, Stanisław Żaryn informował, że na granicy z Białorusią mamy do czynienia z "bardzo poważnymi incydentami jak oddawanie strzałów w powietrze na widok Polaków; mieliśmy również do czynienia oddawaniem tak zwanego pustego strzału". "Białoruski pogranicznik przeładowuje broń, celuje i naciska spust" - tłumaczył. Żaryn zaznaczył, że choć nie dochodzi do wystrzelenia pocisku, a "nasi żołnierze i funkcjonariusze zachowują zimną krew, to takie incydenty są niepokojące, a wręcz niebezpieczne". 

Jak informował dwa dni temu minister Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, na granicy polsko-białoruskiej służbę pełni już ok. 3 tysięcy żołnierzy, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej (ok. 4 tys.). Przy granicy pojawić się miały również wojskowe śmigłowce, które zajmą się realizacją patroli powietrznych.

Wsparcia Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej udziela od m.in., od 4 października, 700 żołnierzy Żelaznej Dywizji. Wojsko zajmuje się również budową ogrodzenia, zasieków oraz bariery ochronnej dla zwierząt na odcinku granicy z Białorusią. Jak informował w piątek, 1 października minister Mariusz Błaszczak, wojsko postawiło do tamtego momentu ponad 130 km tymczasowego ogrodzenia oraz zapory poziomej. Po obu jej stronach powstaje wspomniana siatka chroniąca zwierzęta przed okaleczeniem.

Wczoraj, 7 października, podczas konferencji w Białymstoku, wicepremier Jarosław Kaczyński podał, że polskie władze podjęły decyzję o budowanie "trwałej zapory" wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. "Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda" - powiedział.  Jakaś forma zapory, zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, powstać ma również na linii Bugu. Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy rozpoczną się prace, ani ile będą trwały. Wicepremier zapewniał jednak, że sporządzono już model muru i wybrano już przedsiębiorstwa, która zajmą się budową. Jak podkreślił z kolei, odpowiadając na pytania dziennikarzy, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, będzie to jedyna z najbardziej nowoczesnych "zapór inżynieryjnych" na świecie. Dodał jednak, że póki co, nie zdradzi szczegółów tego jak będzie ona wyglądała. 

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od sierpnia odnotowano kilkanaście tysięcy takich prób. Zatrzymywane są też osoby podejrzane o pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy - tylko w tym miesiącu to 57 osób. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

PAP/IS24

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 154
wifi
piątek, 8 października 2021, 17:04

Eskalować, jak strzela ślepakami to strzelać z ostrej. Od razu przestaną się wygłupiać

piątek, 8 października 2021, 17:37

Tak? Coś jeszcze? Brakuje Ci widoku kul karabinowych w ciałach polskich obywateli? Strzelił slepakiem na swoim terytorium a ty chcesz jego terytorium zaatakować ostrą amunicja...zastanów się...

...
piątek, 8 października 2021, 20:15

typowa moralność ruskich troli czyli zero moralności

wifi
piątek, 8 października 2021, 19:43

Jeżeli Łukaszenka ma w planach konflikt, to czy tego chcesz czy nie, unikanie to nie strategia. Jak zamkniesz oczy to samo nie przejdzie. Strzelać by zabić nie trzeba, ale dać do zrozumienia że eskalacja po ich stronie będzie powodować silną eskalację po naszej da dużo do myślenia.

Carell
piątek, 8 października 2021, 17:24

Dokladnie. Pieniadze pewnie masz odlozone na szybki wylot do Londynu?

Tomasz34
piątek, 8 października 2021, 18:17

Pytanie czy Białorusini mają? Mówię w szczególności o tych, którzy wspierają reżim Łukaszenki.

Dede
piątek, 8 października 2021, 16:56

Jak takie prowokacje uprawiają to wojenkę im można wypowiedzieć... Chcą ofiar to proszę bardzo.

piątek, 8 października 2021, 17:39

Rozumiem,ze strzelanie ślepakami to jest wypowiedzenie wojny...gratuluję. kup mundur rosyjskiego zolnierza ,karabin na 5.45 weź kilkunastu podobnych to ie i lećcie na Białoruś. Mogę Ci postawić 300 nabojów na tą akcję, ale jak coś nie mów, że jesteś z Polski ? Tylko mów ja ruski soldat podczas tortur

niki
piątek, 8 października 2021, 17:36

Możesz być pewny, że Rosjanie im przyjdą na pomoc i to w sporych ilościach.

Carell
piątek, 8 października 2021, 17:24

Nie zamieniles sie na rozumy z czyms? Jestes popychany do wojny przez lobby zachodnie?Nie podoba Ci sie pokoj juz? To poslij syna albo sam idz na wojenke

Hanys
piątek, 8 października 2021, 17:16

Ale wiesz że wojna z Białorusią to wojna z Rosją, a wg symulacji które robił MON, po dwóch dniach walki wojsko polskie przestaje istnieć.

Buczacza
sobota, 9 października 2021, 16:11

Gdybyś miał pojęcie. To wiedziałbyś, że wojna z Polską. To wojna z NATO. Przy okazji ktoś kto mieszka na Śląsku. Nie pisze, że jest mieszkańcem górnego Śląska. Tylko Śląska...

Tomasz34
piątek, 8 października 2021, 18:18

Tylko w symulacji. Życie to co innego. Rosją nie zaatakuje Polski, może jedynie "mieszać" w byłych republikach ZSRR.

Wyrobnik
piątek, 8 października 2021, 18:06

Tak ? Żebyś sie nie zdziwił...Na Donbas mieliście mało indian, a Europa się marzy....he he he....

Buczacza
piątek, 8 października 2021, 16:50

No no baćka żebyś nie przelicytował... Faktycznie trzeba mieć mur . Z prawdziwego zdarzenia. Nasycony elektroniką i nie tylko. Następnie należy wybudować coś podobnego na granicy z matuszką. Pgad maskotko tego forum. Co sądzisz w tym temacie... W końcu trzeba oddzielić Europę od Azji. W końcu bandycie nie wolno ustępować a pobłażliwość nie wchodzi w grę.

Anatol
piątek, 8 października 2021, 16:50

To strzelali do żołnierzy czy w powietrze ? Jeśli patrolowali z strażą graniczną, dlaczego podaje się że tylko do żołnierzy, to był strzelec wyborowy? Jeśli żołnierze widzieli skierowana w ich stronę broń i strzały, odpowiedzieli ogniem, wycofali się pod ostrzałem czy zachowali zimną krew i szli dalej? Totalne bzdury i próba budowy propagandowego przekazu o ataku na wp.

Carell
piątek, 8 października 2021, 17:26

Jest kryzys i zachodnie media w polsce staraj sie wplatac polske w drake. Wtedy ich krew nie poleci a miejsca na ziemii troszke przybedzie...

Tomasz34
piątek, 8 października 2021, 18:20

Proponuję przestać przeceniać siłę zachodnich mediów w Polsce. To rządy rządzą, a jedyne z czym się liczą to społeczeństwo.

KPS
piątek, 8 października 2021, 17:21

@Anatol... są patrole złożone tylko z żołnierzy i właśnie taki patrol został ostrzelany i nie ważne czy ślepakami, czy ostrą a tylko "w powietrze". Fakt jest faktem, żołnierze zaraportowali, że zostali ostrzelani.

Kij
piątek, 8 października 2021, 16:34

Będzie mur, wielki, nowoczesny mur, który zatrzyma każdego... I zapłaci za niego Meksyk :))) To ciekawe, że nie ma żadnej fazy analityczno-koncepcyjnej tylko już jest najlepszy na świecie projekt i wybrane firmy...

123 abc
piątek, 8 października 2021, 17:15

Faza analityczna koncepcyjna w Polsce trwa 5 lat. Po decyzji zakup po kolejnych 5 latach. Patrz programy Perkoz, Orka, Kruk itd itp.

Tomasz34
piątek, 8 października 2021, 18:21

A jak kupują coś szybko lub w tzw pilnej potrzebie operacyjnej to są narzekania. Nie dogodzisz.

Tweets InfoSecurity24