Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Żołnierze WOT wezmą udział w ćwiczeniach z reagowania kryzysowego

Fot. WOT
Fot. WOT

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w ćwiczeniach z reagowania kryzysowego. Szkolenie, które zakłada katastrofę samolotu, odbędzie w najbliższy piątek. Uczestniczyć w nim będą również straż pożarna, OSP i policja.

Jak poinformował rzecznik prasowy podkarpackiej brygady por. Witold Sura, ćwiczenia odbędą się na terenie powiatu przeworskiego. Dodał, że szkolenie odbędzie się pod kryptonimem "Katastrofa lotnicza – powiat przeworski 2019".

"Zakres ćwiczenia obejmuje lokalizację miejsca katastrofy statku powietrznego, gaszenie pożaru i prowadzenie akcji ratowniczej po awarii i upadku samolotu w kompleksie leśnym oraz transport poszkodowanych w bardzo trudnych warunkach terenowych"

por. Witold Sura, rzecznik prasowy podkarpackiej brygady OT

W jednym z epizodów akcji, w którym udział wezmą żołnierze z 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia dotyczył będzie informowania społeczności lokalnej o zagrożeniu i potrzebie ewakuacji po wyznaczonych drogach.

Jak podkreślił rzecznik podkarpackiej brygady, w czasie piątkowych ćwiczeń po raz pierwszy na Podkarpaciu treningowo zostanie uruchomiony Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy (NZPR), który będzie wspierał grupę poszukiwawczą zorganizowaną przez policję i straż pożarną.

Sura wyjaśnił, że NZPR to zespół służący do niesienia pomocy załogom i pasażerom wojskowych statków powietrznych, które uległy katastrofie lub awarii. Głównym zadaniem zespołu jest odnalezienie miejsca wypadku i osób zaginionych, udzielenie pierwszej pomocy załodze, pasażerom i osobom postronnym poszkodowanym w wyniku wypadku lotniczego, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia znajdującego się na pokładzie samolotu.

Szkolenie odbędzie się w najbliższy piątek na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Kańczuga. Oprócz żołnierzy WOT udział wezmą w nim policja, straż pożarna, OSP, zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Nadleśnictwo Kańczuga. Organizatorem ćwiczeń jest starosta powiatu przeworskiego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama