Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Zakaz przebywania przy granicy zostanie zniesiony? Wąsik: musimy przeanalizować wszystkie "za" i "przeciw"

Autor. Straż Graniczna/Twitter

Mam swoje zdanie na ten temat, ale musimy przeanalizować wszystkie „za” i przeciw” - ocenił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik odnosząc się do możliwości zniesienia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim.

Reklama

"Dlatego nie chciałbym w żaden sposób jeszcze teraz tego rozstrzygać" - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik odnosząc się do możliwości zniesienia czasowego zakazu przebywania na wyznaczonym terenie przy granicy polsko-białoruskiej po wybudowaniu zapory granicznej. Zgodnie z harmonogramem zapora fizyczna ma zostać ukończona do 30 czerwca tego roku. "Rzeczywiście zapora powinna być ukończona w terminie. Jeżeli będą jakieś przesunięcia to będą one drobne, na niedużych odcinkach, ale generalnie umowa zostanie wykonana przez wykonawców" - powiedział wiceszef MSWiA.

Reklama

Wąsik podkreślił, że decyzję w sprawie zniesienia bądź utrzymania zakazu przebywania podejmie minister spraw wewnętrznych i administracji po przeanalizowaniu wszystkich faktów. "Myślę, że decyzja będzie w niedługim czasie zakomunikowana" - zaznaczył.

Czytaj też

Pytany o to, czy zapora spełnia już swoją funkcję zaznaczył, że widać to już po dużym zmniejszeniu parcia na granicę. "W szczególności tam, gdzie ta zapora jest już w 100 proc. gotowa, tam w zasadzie nie mamy do czynienia z nielegalną migracją, a przypomnę, że jeszcze dwa, trzy miesiące po budowie zapory oddamy cała perymetrię, czyli elektroniczne zabezpieczenie granicy: czujniki ruchu powiązane z kamerami ruchu, z termowizją, cała elektronikę, cały system, który będzie wspierał działanie Straży Granicznej. Także wydaje się, że to już odgrywa swoją rolę" - ocenił.

Reklama

Budowa bariery, która stanie na 186 kilometrach granicy Polski z Białorusią, ruszyła 25 stycznia. Do tej pory wykonano ponad 130 kilometrów zapory fizycznej. Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała we wtorek, że odbiory pierwszych odcinków już się rozpoczęły.

Rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje do 30 czerwca 2022 r. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy. W rozporządzeniu wskazano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze