Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Wicepremier "do spraw bezpieczeństwa" wybrany. Jarosław Kaczyński opuści rząd jeszcze w tym tygodniu?

Autor. MSWiA

Do rekonstrukcji rządu dojść ma w tę środę – donosi Radio ZET. Termin ten udało się potwierdzić także redakcji InfoSecurity24.pl. Szefem komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, zostać ma – o czym mówiło się już od jakiegoś czasu – Mariusz Błaszczak. Szef MON otrzymać ma także rządowy awans i zająć miejsce Jarosława Kaczyńskiego w fotelu wicepremiera.

Reklama

Z informacji jakie podało Radio ZET wynika, że do rekonstrukcji rządu dojdzie w tę środę, czyli 22 czerwca. Wcześniejsze doniesienia mówiły o ubiegłym tygodniu, jednak zmian ostatecznie nie ogłoszono. Wicepremier Kaczyński zapytany w ubiegły wtorek, 14 czerwca, podczas konferencji prasowej, o potwierdzenie lub zaprzeczenie informacjom, że odchodzi z rządu powiedział, że "różne informacje krążą i proszę o cierpliwość (...)". "Bardzo proszę o cierpliwość, to jest naprawdę świetna cecha nawet u dziennikarzy" - mówił Jarosław Kaczyński. Dopytywany podkreślił, że przyszedł do rządu "z różnego rodzaju koncepcjami, a główną koncepcją była ustawa o obronie ojczyzny".

Reklama
Państwo tutaj mówią o czymś, co jest przyszłe i niepewne - a mówię o tym odejściu - więc (...) ja rozumiem, że państwo by bardzo chcieli, żeby rząd został, nie wiem, czy wzmocniony czy zubożony - to jest państwa ocena - przez moją nieobecność, ale proszę o cierpliwość.
Jarosław Kaczyński, wicepremier - konferencja prasowa 14 czerwca 2022 r.
Reklama

Z informacji jakie podaje Radio ZET, a które udało się potwierdzić także redakcji InfoSecurity24.pl, wynika, że tekę wicepremiera i szefa komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych otrzymać ma Mariusz Błaszczak. Pozostanie on też szefem MON. Nie jest to zaskoczenie, bowiem nazwisko ministra obrony narodowej pojawiało się jako to najczęściej wymieniane w kontekście polityka, który miałby zająć miejsce odchodzącego z rządu Jarosława Kaczyńskiego. Z nieoficjalnych informacji wynika też, że w ramach planowanej rekonstrukcji rządowe stanowisko otrzymać ma Zbigniew Hoffmann, dziś sekretarz stanu i wiceszef KPRM. Nie wiadomo jednak o jaką tekę miałoby chodzić. W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje mówiące o tym, że może on stanąć na czele komitetu ds. bezpieczeństwa, jednak pomysł ten miał nie zyskać odpowiedniego politycznego poparcia.

Stanowisko wicepremiera i szefa Komitetu dla Mariusza Błaszczaka ugruntuje – i tak już silną – pozycję polityka zarówno w rządzie, jak i w partii. O tym, czy wpłynie to na zmianę układu sił w Radzie Ministrów przekonamy się już niebawem. Otwarta pozostaje kwestia tego, jakie zadania postawione miałyby zostać przez ministrem Hoffmannem i jaką rolę - jeśli wszedłby on do rządu - miałby pełnić.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze